Војдан Стојановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војдан Стојановски


Лични информации
Роден на 9 декември 1987(1987-12-09)(36 г.)
Роден во Скопје, СР МакедонијаСФРЈ
Националност Македонија Македонија
Висина 1,94
Тежина 110
Позиција Бек, Крило
Информации за кариерата
Драфт 2009 / Не драфтуван
Проф. кариера 2005-
Моментален клуб
Клуб МЗТ Скопје Аеродром
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2005-2007
2007-2009
2009-2010
2010-2011
2011-2012
2012-2013
2013-2015
2015-2016
2016-2017
2017-2018
2018-2019
2019-2020
2020-2021
2022-
Вардар Вардар
АМАК СП АМАК СП
Напредак Крушевац Напредак Крушевац
Фени Индустри Фени Индустри
Черкаски Мавпи Черкаски Мавпи
Донецк Донецк
Алба Берлин Алба Берлин
Андора Андора
Севиља Севиља
Бујукчекмеџе Бујукчекмеџе
Олденбург Олденбург
По Лак Ортез По Лак Ортез
Гравелине-Данкерк
МЗТ Скопје МЗТ Скопје
Репрезентација
2008- Македонија Македонија


Војдан Стојановски (роден на 9 декември 1987 во Скопје) — македонски кошаркар, бек на македонската репрезентација и на кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје.

Тој е брат-близнак на кошаркарот Дамјан Стојановски и е помлад брат на поранешниот кошаркар Огнен Стојановски.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во Вардар при што со него го освоил Купот на Македонија. Веднаш следната сезона се преселил во АМАК СП од Охрид. Таму останал две сезони и со клубот во 2009 година го освоил Купот на Македонија. По распаѓањето на АМАК СП во 2009 година, тој ја започнал својата меѓународна кариера во екипата на Напредак Крушевац од Србија, играјќи таму една сезона. За следната сезона 2010-2011, се вратил во Македонија во Фени Индустри, клуб со кој го освоил македонското првенство и Балканската лига.

Во 2011 година се преселил во Украина, каде играл за тамошните клубови Черкаски Мавпи во сезоната 2011-2012, а потоа и за Донецк во сезоната 2012-2013 со кој го освоил украинското првенство.

Во сезоната 2013-2014, потпишал за германската Алба Берлин. Во својата прва сезона во клубот Војдан и помогнал на Алба да го освои Купот на Германија, совладувајќи го Улм во финалето со 86-80. Во летото 2014 година му пропаднал трансферот во Бремерхафен,[1][2][3] па веднаш потоа потпишал нов договор со Алба Берлин. Во сезоната 2014-2015, Војдан со клубот од Берлин дебитирал во Евролигата, каде одиграл 11 натпревари со просек од 4,3 бода, 1,2 скокови и 1,2 асистенции по натпревар.

На крајот на јануари 2015 година, Војдан ја напуштил Алба Берлин и се преселил во МораБанк Андора во шпанската АЦБ лига.[4][5][6] Во август 2016 година, се преселил во Севиља,[7] односно Реал Бетис како ново спонзорско име на клубот.[8]

На крајот на јуни 2017 година, потпишал за турскиот клуб Бујукчекмеџе од Истанбул.[9][10] За сезоната 2018/19, односно во август, Војдан потпишал за германскиот клуб Олденбург.[11][12] На почетокот на јули, на Војдан му завршила соработката со германскиот клуб.[13][14] По пет месеци без клуб, во декември 2019 година тој потпишал за францускиот клуб По Лак Ортез.[15][16] По истекот на едномесечниот договор со По Ортез, во средината на јануари 2020 година, Војдан се преселил во клубот Гравелин-Данкерк кој исто бил од Франција.[17][18] Во мај, Војдан ја продолжил соработката со Данкерк за следната сезона.[19][20] Во март 2021, за време на тренинг, Војдан се здобил со посериозна повреда на левото колено, со што за него завршила сезоната 2020/21.[21][22]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Војдан Стојановски е член на Кошаркарската репрезентација на Македонија. Учествувал на Евробаскетот 2009, Евробаскетот 2011, Евробаскетот 2013 и Евробаскетот 2015 година. За време на завршниот турнир 2015 во групната фаза во Загреб - Хрватска, Војдан бил петтиот играч со најмногу бодови во македонската репрезентација односно имал 37 бода на четири натпревари (9,3 по натпревар).[23]

Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Војдан.[24] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[25]

Во моментов тој е капитен на репрезентацијата.

Хронологија на репрезентативни настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати поени за националната селекција - Македонија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Поени Инфо
07/09/2009 Познањ Македонија Македонија 54 - 86 Грција Грција Евробаскет 2009 - Прва фаза 6
08/09/2009 Познањ Израел Израел 79 - 82 Македонија Македонија Евробаскет 2009 - Прва фаза 3
09/09/2009 Познањ Македонија Македонија 71 - 81 Хрватска Хрватска Евробаскет 2009 - Прва фаза 7
11/09/2009 Бидгошч Франција Франција 83 - 57 Македонија Македонија Евробаскет 2009 - Втора фаза 2
02/08/2010 Јужне Украина Украина 58 - 71 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2011 11
05/08/2010 Скопје Македонија Македонија 78 - 44 Унгарија Унгарија Квал. за Евробаскет 2011 5
08/08/2010 Њукасл Велика Британија Велика Британија 104 - 96 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2011 3
14/08/2010 Скопје Македонија Македонија 70 - 56 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Квал. за Евробаскет 2011 2
17/08/2010 Скопје Македонија Македонија 71 - 55 Украина Украина Квал. за Евробаскет 2011 5
20/08/2010 Солнок Унгарија Унгарија 85 - 82 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2011 0
23/08/2010 Скопје Македонија Македонија 75 - 56 Велика Британија Велика Британија Квал. за Евробаскет 2011 0
29/08/2010 Сарајево Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 83 - 71 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2011 4
31/08/2011 Алитус Црна Гора Црна Гора 70 - 65 прод. Македонија Македонија Евробаскет 2011 - Прва фаза 7
01/09/2011 Алтиус Македонија Македонија 78 - 76 Хрватска Хрватска Евробаскет 2011 - Прва фаза 5
03/09/2011 Алитус Грција Грција 58 - 72 Македонија Македонија Евробаскет 2011 - Прва фаза 2
04/09/2011 Алтиус Македонија Македонија 72 - 70 Финска Финска Евробаскет 2011 - Прва фаза 16
05/09/2011 Алтиус Македонија Македонија 75 - 63 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Евробаскет 2011 - Прва фаза 4
08/09/2011 Вилниус Грузија Грузија 63 - 65 Македонија Македонија Евробаскет 2011 - Втора фаза 8
10/09/2011 Вилниус Македонија Македонија 68 - 59 Словенија Словенија Евробаскет 2011 - Втора фаза 11
12/09/2011 Вилниус Русија Русија 63 - 61 Македонија Македонија Евробаскет 2011 - Втора фаза 6
14/09/2011 Каунас Македонија Македонија 67 - 65 Литванија Литванија Евробаскет 2011 - Четвртфинале 15
16/09/2011 Каунас Шпанија Шпанија 92 - 80 Македонија Македонија Евробаскет 2011 - Полуфинале 6
18/09/2011 Каунас Македонија Македонија 68 - 72 Русија Русија Евробаскет 2011 - за 3. место 5
02/07/2012 Каракас Ангола Ангола 88 - 84 Македонија Македонија Квал. за ЛОИ 2012 12
03/07/2012 Каракас Македонија Македонија 84 - 62 Нов Зеланд Нов Зеланд Квал. за ЛОИ 2012 9
06/07/2012 Каракас Македонија Македонија 76 - 86 Доминиканска Република Доминиканска Република Квал. за ЛОИ 2012 3
17/08/2013 Скопје Македонија Македонија 50 - 62 Литванија Литванија Пријателска 8
04/09/2013 Јесенице Македонија Македонија 80 - 81 Црна Гора Црна Гора Евробаскет 2013 - Прва фаза 8
05/09/2013 Јесенице Литванија Литванија 75 - 67 Македонија Македонија Евробаскет 2013 - Прва фаза 4
06/09/2013 Јесенице Македонија Македонија 89 - 75 Србија Србија Евробаскет 2013 - Прва фаза 7
07/09/2013 Јесенице Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 62 - 54 Македонија Македонија Евробаскет 2013 - Прва фаза 2
09/09/2013 Јесенице Латвија Латвија 76 - 66 Македонија Македонија Евробаскет 2013 - Прва фаза 8
10/08/2014 Скопје Македонија Македонија 76 - 73 Белгија Белгија Квал. за Евробаскет 2015 16
13/08/2014 Хорсенс Данска Данска 75 - 81 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2015 12
17/08/2014 Минск Белорусија Белорусија 70 - 81 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2015 8
20/08/2014 Шарлоа Белгија Белгија 63 - 60 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2015 6
24/08/2014 Скопје Македонија Македонија 80 - 46 Данска Данска Квал. за Евробаскет 2015 2
27/08/2014 Скопје Македонија Македонија 72 - 66 Белорусија Белорусија Квал. за Евробаскет 2015 11
07/08/2015 Охрид Македонија Македонија 75 - 58 Израел Израел Пријателска 8
08/08/2015 Охрид Македонија Македонија 81 - 51 Украина Украина Пријателска 15
10/08/2015 Охрид Македонија Македонија 69 - 64 Израел Израел Пријателска 12
18/08/2015 Каунас Литванија Литванија 68 - 62 Македонија Македонија Пријателска 14
19/08/2015 Каунас Македонија Македонија 68 - 85 Турција Турција Пријателска 15
22/08/2015 Мадрид Шпанија Шпанија 94 - 63 Македонија Македонија Пријателска 8
25/08/2015 Логроњо Шпанија Шпанија 88 - 54 Македонија Македонија Пријателска 8
05/09/2015 Загреб Македонија Македонија 65 - 85 Грција Грција Евробаскет 2015 - Прва фаза 13
06/09/2015 Загреб Холандија Холандија 71 - 78 Македонија Македонија Евробаскет 2015 - Прва фаза 11
08/09/2015 Загреб Хрватска Хрватска 73 - 55 Македонија Македонија Евробаскет 2015 - Прва фаза 9
09/09/2015 Загреб Македонија Македонија 75 - 90 Грузија Грузија Евробаскет 2015 - Прва фаза 4
05/08/2016 Самоков Бугарија Бугарија 61 - 59 Македонија Македонија Пријателска 11
06/08/2016 Самоков Бугарија Бугарија 74 - 78 Македонија Македонија Пријателска 20
17/08/2016 Скопје Македонија Македонија 73 - 77 Црна Гора Црна Гора Пријателска 19
18/08/2016 Скопје Белгија Белгија 67 - 72 Македонија Македонија Пријателска 25
19/08/2016 Скопје Македонија Македонија 69 - 75 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Пријателска 11
24/08/2016 Марибор Словенија Словенија 82 - 67 Македонија Македонија Пријателска 14
31/08/2016 Кавадарци Македонија Македонија 89 - 75 Луксембург Луксембург Квал. за Евробаскет 2017 28
03/09/2016 Лондон Велика Британија Велика Британија 96 - 79 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2017 28
07/09/2016 Кавадарци Македонија Македонија 66 - 76 Унгарија Унгарија Квал. за Евробаскет 2017 16
10/09/2016 Луксембург Луксембург Луксембург 74 - 82 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2017 6
14/09/2016 Кавадарци Македонија Македонија 62 - 89 Велика Британија Велика Британија Квал. за Евробаскет 2017 15
17/09/2016 Солнок Унгарија Унгарија 63 - 61 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2017 10
20/07/2017 Скопје Македонија Македонија 52 - 47 Португалија Португалија Пријателска 10
21/07/2017 Скопје Македонија Македонија 78 - 72 Холандија Холандија Пријателска 23
22/07/2017 Скопје Македонија Македонија 71 - 67 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Пријателска 4
02/08/2017 Приштина Косово Косово 72 - 68 Македонија Македонија Квал. за СП 2019 17
05/08/2017 Скопје Македонија Македонија 76 - 80 Естонија Естонија Квал. за СП 2019 26
12/08/2017 Скопје Македонија Македонија 87 - 74 Естонија Естонија Квал. за СП 2019 14
16/08/2017 Талин Естонија Естонија 74 - 65 Македонија Македонија Квал. за СП 2019 18
23/11/2017 Попрад Словачка Словачка 66 - 74 Македонија Македонија Квал. за Евробаскет 2021 19
26/11/2017 Скопје Македонија Македонија 83 - 68 Швајцарија Швајцарија Квал. за Евробаскет 2021 9
25/02/2018 Скопје Македонија Македонија 87 - 74 Словачка Словачка Квал. за Евробаскет 2021 13
Вкупно Настапи 71 Поени 722

Статистика[уреди | уреди извор]

Евролига[уреди | уреди извор]

[26]

Година Екипа ОН СН МПН ШИ% 3П% СФ% СПН АПН УТПН БПН ППН ИНД
2014–2015 Германија Алба Берлин 11 0 13.1 .378 .368 .750 1.2 1.2 0.5 0.0 4.3 3.4
Кариера 11 0 13.1 .378 .368 .750 1.2 1.2 0.5 0.0 4.3 3.4

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Македонија АМАК СП[уреди | уреди извор]

Македонија Фени Индустри[уреди | уреди извор]

Украина Донецк[уреди | уреди извор]

 • Украинска Суперлига (1) : 2011/12

Германија Алба Берлин[уреди | уреди извор]

 • Куп на Германија (1) : 2014
 • Суперкуп на Германија (2) : 2013, 2014

Признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Војдан Стојановски останува во Германија, ќе игра во дресот на Ајсберен!“. sportmedia.mk. 29 јули 2014.[мртва врска]
 2. „Војдан Стојановски во Ејсбарен Бремерхафен“. makfax.mk. 29 јули 2014.[мртва врска]
 3. „Војдан Стојановски од наредната сезона во Бремерхафен!“. tip.com.mk. 29 јули 2014.[мртва врска]
 4. „Војдан Стојановски ја продолжува интернационалната кариера во Шпанија“. dnevnik.mk. 30 јануари 2015.[мртва врска]
 5. „Војдан Стојановски од Алба се сели во Шпанија“. Pixel.mk. 30 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-02-05.
 6. „Војдан: Дојдов во најсилната лига во Европа“. ekipa.mk. 4 февруари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-07. Посетено на 2015-02-05.
 7. „ОФИЦИЈАЛНО: Војдан Стојановски парафираше со Севиља“. sportmedia.mk. 6 август 2016.
 8. „Војдан Стојановски ќе игра за Бетис“. ekipa.mk. 17 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-18. Посетено на 2016-08-18.
 9. „Војдан Стојановски потпиша за Бујукчекмече“. ekipa.mk. 25 јуни 2017. Посетено на 25 јуни 2017.
 10. „Војдан Стојановски продолжува во Бујукчекмеџе“. sportmedia.mk. 25 јуни 2017. Посетено на 25 јуни 2017.
 11. „Војдан потпиша за Олденбург: Добиваме играч со огромна интелигенција“. ekipa.mk. 24 август 2018. Посетено на 25 август 2018.
 12. „Војдан: Олденбург е организиран и амбициозен клуб“. sportmedia.mk. 24 август 2018. Посетено на 25 август 2018.
 13. „Војдан Стојановски го напушта Олденбург“. ekipa.mk. 3 јули 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 14. „Војдан Стојановски по една година го напушти Олденбург“. gol.mk. 3 јули 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 15. „ВОЈДАН: На Ортез му претстојат многу важни натпревари, ќе се обидам да помогнам“. basketball.mk преку web.archive.org. 13 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Стојановски: Чест е што ќе бидам дел од тим со голема историја“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Војдан Стојановски потпиша за Гравелин Данкерк“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „ОФИЦИЈАЛНО: Војдан Стојановски го напушти По Ортез, но потпиша за друг француски клуб“. gol.mk преку web.archive.org. 14 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Војдан останува во Гравелин: Довербата на тренерот многу ми значеше“. ekipa.mk преку web.archive.org. 20 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-24. Посетено на 24 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Војдан Стојановски: Тренерот верува во моите квалитети, Франција е идеална за мене!“. gol.mk преку web.archive.org. 22 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-24. Посетено на 24 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Лоши вести од Франција, сериозна повреда на Војдан Стојановски“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 18 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-21. Посетено на 21 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Војдан ја потврди лошата вест: Пред мене е долга пауза, но ќе се вратам посилен“. ekipa.mk преку web.archive.org. 18 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-21. Посетено на 21 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. Accumulated Stats Архивирано на 10 септември 2015 г. eurobasket2015.org
 24. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 21 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. http://www.euroleague.net/competition/players/showplayer?pcode=003934#!careerstats
 27. „Гоцевски и Колариќ играчи на годината“. vecer.mk. 23 декември 2007. Архивирано од изворникот на 2015-02-19. Посетено на 26 февруари 2018.
 28. 28,0 28,1 28,2 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 29. „Војдан Стојановски - најдобар кошаркар“. vecer.mk. 22 јануари 2009. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 30. „Војдан Стојановски е број еден“. idividi.com.mk. 23 јануари 2009. Посетено на 26 февруари 2018.
 31. 31,0 31,1 31,2 Избрани најдобрите во Мак баскетот во 2015, Војдан и едина се најдобрите кошаркар и кошаркарка Архивирано на 11 јануари 2016 г. basketball.org.mk 23 декември 2015
 32. „Хет-трик на семејството Стојановски“. dnevnik.mk. 25 декември 2011. Посетено на 6 јули 2017.[мртва врска]
 33. „Војдан Стојановски и Елена Раденковиќ се кошаркари на годината“. dw.com. 25 декември 2011. Посетено на 6 јули 2017.
 34. „Војдан Стојановски и Елена Раденковиќ кошаркари на годината“. kajgana.com. 25 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-15. Посетено на 6 јули 2017.
 35. „Кавадарчани крунисани во Скопје“. dnevnik.mk. 29 мај 2011. Посетено на 17 септември 2016.[мртва врска]
 36. 36,0 36,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2010-11“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 37. МКФ го потврди изборот на Војдан Стојановски за кошаркар на 2015 година! sportmedia.mk 23 декември 2015
 38. Војдан Стојановски најдобар македонски кошаркар за 2015 година Архивирано на 28 декември 2015 г. sport365.mk 23 декември 2015
 39. „Војдан и Бојан ќе ја поделат наградата за најдобар!“. sportmedia.mk. 18 декември 2018. Посетено на 22 декември 2018.
 40. „Сите бираат еден, МКФ двајца: Војдан и Бојан – најдобри кошаркари за 2018 година“. ekipa.mk. 18 декември 2018. Посетено на 22 декември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]