Македонски кошаркарски признанија на годината

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Македонските кошаркарски признанија на годината претставуваат признание за постигнувањето на македонските кошаркари, тренери, судии и екипи во текот на една календарска година. Победниците се добиваат преку гласовите од спортските новинари и се прогласуваат на крајот на тековната година или на почетокот на новата година.

Резиме на прогласените победници[уреди | уреди извор]

Сениорски категории[уреди | уреди извор]

Година Најдобар кошаркар Најдобра кошаркарка Најдобар тренер кај мажите Најдобар тренер кај жените Најдобра машка екипа Најдобра женска екипа Најдобар судија Наводи
Домашен играч Играч во странство
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011 Војдан Стојановски Лестер Бо Мекејлеб Елена Раденковиќ Марин Докузовски Перо Стамески - - Александар Милојевиќ [1][2][3][4]
2012 Тодор Гечевски Перо Антиќ Моника Гавриловска Александар Тодоров Перо Стамески - - Александар Милојевиќ [5][6][7]
2013 Ѓорѓи Чековски Перо Антиќ Елена Раденковиќ Марјан Србиновски Зоран Павлов - - Александар Милојевиќ [8][9][10]
2014 Дамјан Стојановски Перо Антиќ Ангелика Митрашиновиќ Емил Рајковиќ Перо Стамески - - Александар Милојевиќ [11][12]
2015 Војдан Стојановски Едина Муса Страшо Тодоровиќ Перо Стамески МЗТ Аеродром Бадел 1862 Александар Милојевиќ [13][14]
2016 Александар Костоски Перо Антиќ Нена Трајчевска Александар Јончевски Перо Стамески МЗТ Аеродром Бадел 1862 Игор Митревски [15][16]
2017 Перо Антиќ Јелена Антиќ Љупчо Малинков Бранко Андриевски МЗТ Аеродром Бадел 1862 Алија Феревски [17][18]

Младински категории[уреди | уреди извор]

Година Најдобар кошаркар Најдобра кошаркарка Најдобар тренер кај мажите Најдобар тренер кај жените Најдобра машка екипа Најдобра женска екипа Наводи
Домашен играч Играч во странство
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011 Владимир Петровски Ангела Давиткова Бранко Андриевски Александар Домлевски - - [1][2]
2012 Кристијан Николов
Андреј Магдевски
Александра Стојановска Бранко Андриевски Александар Домлевски - - [5][6][7]
2013 Андреј Магдевски Софија Лазаревски Владимир Мирковски Марко Трајковски - - [8][9][10]
2014 Андреј Магдевски Драгана Петковска Мики Наумовски Борче Домлевски - - [11][12]
2015 Љубомир Младеновски Ана Марија Шеќероска Владимир Мирковски Срѓан Дамјановски МЗТ Аеродром Струга 2009 [13][14]
2016 Ненад Димитријевиќ Матеа Николиќ Ѓорѓи Кочов Анета Глигорова Вардар Бадел 1862 [15][16]
2017 Дамјан Крстевски Тијана Митрева Денис Дервишевиќ Анета Глигорова Вардар Бадел 1862 [17][18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Војдан Стојановски, најдобар македонски кошаркар за 2011 година“, ekipa.mk, 24 декември 2011 (конс. 6 јули 2017 г).
 2. 2,0 2,1 Хет-трик на семејството Стојановски“, dnevnik.mk, 25 декември 2011 (конс. 6 јули 2017 г).
 3. Војдан Стојановски и Елена Раденковиќ се кошаркари на годината“, dw.com, 25 декември 2011 (конс. 6 јули 2017 г).
 4. Војдан Стојановски и Елена Раденковиќ кошаркари на годината“, kajgana.com, 25 декември 2011 (конс. 6 јули 2017 г).
 5. 5,0 5,1 Година во знакот на Антиќ, Гечевски, Тодоров…“, ekipa.mk, 19 декември 2012 (конс. 6 јули 2017 г).
 6. 6,0 6,1 КФМ ги објави најдобрите“, ohridnews.com, 19 декември 2012 (конс. 6 јули 2017 г).
 7. 7,0 7,1 Гечевски најдобар македонски кошаркар“, vecer.mk, 20 декември 2012 (конс. 6 јули 2017 г).
 8. 8,0 8,1 МКФ ги прогласи најдобрите за 2013, Чековски и Антиќ со главните награди“, ekipa.mk, 8 февруари 2014 (конс. 6 јули 2017 г).
 9. 9,0 9,1 Ѓорги Чековски најдобар кошаркар во Македонија 2013 година“, ohridnews.com, 8 февруари 2014 (конс. 6 јули 2017 г).
 10. 10,0 10,1 Чековски и Антиќ најдобри кошаркари за 2013 година“, mkd.mk, 8 февруари 2014 (конс. 6 јули 2017 г).
 11. 11,0 11,1 Дамјан Стојановски и Емил Рајковиќ – кошаркарски лауреати за 2014“, ekipa.mk, 19 февруари 2015 (конс. 6 јули 2017 г).
 12. 12,0 12,1 Стојановски, Рајковиќ и Антиќ кошаркарски лауреати за 2014 година“, sportmedia.mk, 24 февруари 2015 (конс. 6 јули 2017 г).
 13. 13,0 13,1 МКФ го потврди изборот на Војдан Стојановски за кошаркар на 2015 година!“, sportmedia.mk, 23 декември 2015 (конс. 2 јули 2017 г).
 14. 14,0 14,1 Војдан Стојановски најдобар македонски кошаркар за 2015 година“, sport365.mk, 23 декември 2015 (конс. 2 јули 2017 г).
 15. 15,0 15,1 Најдоброто од кошарката во 2016: Костоски, Антиќ и Димитријевиќ…“, ekipa.mk, 18 јануари 2017 (конс. 4 јуни 2017 г).
 16. 16,0 16,1 Костоски: Наградата ја посветувам на мојот татко“, sportmedia.mk, 18 јануари 2017 (конс. 4 јуни 2017 г).
 17. 17,0 17,1 Перо Антиќ – кошаркар број 1 за 2017 година“, ekipa.mk, 20 декември 2017 (конс. 31 јануари 2018 г).
 18. 18,0 18,1 Перо Антиќ најдобар македонски кошаркар“, ohridnews.com, 20 декември 2017 (конс. 31 јануари 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]