Европско првенство во кошарка 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во кошарка 2013
38 европско првенство во кошарка
EuroBasket 2013 logo.jpg
Мрежно место
http://www.eurobasket2013.org/en/
Детали за турнирот
ДомаќинСловенија
Датуми4–22 септември
Тимови24 (од 51 федерации)
Сали(во 4 градови)
2011
2015 >

Европското првенство во кошарка 2013 или Евробаскет 2013 е 38. европско првенство во организација на ФИБА Европа. Се одржало во Словенија од 4 до 22 септември и на него учествувале 24 европски селекциии.[1]

Како потенцијални кандидати за одржување на првенството се пријавиле Босна и Херцеговина, Хрватска, Чешка, Германија, Италија и Словенија. Кандидатурите требало да бидат поднесени до 31 август 2010 година.[2] На 5 септември 2010 година било објавено дека само држави поднеле кандидатура, Италија и Словенија.[3] Подоцна, Италија се повлекла[4] и Словенија ја добила организацијата. На 24 март 2011 година било објавено дека домаќини на првата фаза ќе бидат градовите Цеље, Јесенице, Копер и Љубљана. Љубљана ќе биде домаќин на финалната фаза.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

Босна и Херцеговина, Хрватска, Чешка, Германија, Италија и Словенија беа потенцијални кандидати за домаќин на Еуробаскетот. Земјите кои беа заинтересирани требаа да ја достават својата кандидатура до 31 август 2010. На 5 септември 2010, беше известено дека само две земји го сториле тоа, Италија и Словенија. На 15 октомври 2010, Италија се откажа, па Кошаркарска Федерација на Словенија остана единствена организатор.

Официјалната одлука за беше соопштена на семинарот на ФИБА Европа во Минхен на 5 декември 2010.

Формат[уреди | уреди извор]

Финансирање[уреди | уреди извор]

Лого, официјална песна и маскота[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

На 24 март 2011 година било официјално потврдено дека прелиминарната рунда ќе се одржувала во Ново Место, Јесенице, Копер и Птуј, а финалната фаза ќе се одржи во Љубљана. Одлуката била променета со откажувањето на Ново Место и Птуј, а наместо нив домаќини ќе бидат Цеље и Љубљана.[5]

местоположба слика град арена капацитет статус рунда
Податотека:Stožice Arena 2013.jpg Љубљана Арена Стожице 12,480 отворена во 2010 втора и елиминациона фаза
Јесенице Сала Подмежакла 5,500 во изградба прелиминарна фаза
Копер Сала Бонифика 4,500 во реконструкција прелиминарна фаза
HalaTivoli-Ljubljana.JPG Љубљана Сала Тиволи 6,000 отворена во 1965 прелиминарна фаза
Податотека:Zlatorog Arena.jpg Цеље Арена Златорог 5,150 отворена во 2003 прелиминарна фаза

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Карта на земјите учесници.
турнир датум број на тимови тимови
домаќин 1  Словенија
Учесници на Олимписките игри 2012 и
Светски олимписки квалификациски турнир во кошарка 2012
28 јули – 12 август 2012
2 јули – 8 јули 2012
7  Франција
 Обединето Кралство
 Грција
 Литванија
 Македонија
 Русија
 Шпанија
Квалификувани преку квалификациите 14 август – 11 септември 2012 16  Босна и Херцеговина
 Белгија
 Хрватска
 Чешка
 Финска
 Грузија
 Германија
 Израел
 Италија
 Латвија
 Црна Гора
 Полска
 Србија
 Шведска
 Турција
 Украина

Извлекување групи[уреди | уреди извор]

1 шешир 2 шешир 3 шешир 4 шешир 5 шешир 6 шешир

 Шпанија
 Франција
 Русија
 Македонија

 Литванија
 Грција
 Словенија
 Обединето Кралство

 Италија
 Хрватска
 Германија
 Црна Гора

 Финска
 Полска
 Украина
 Босна и Херцеговина

 Грузија
 Белгија
 Латвија
 Турција

 Чешка
 Србија
 Израел
 Шведска

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Најдобрите три пласирани тимови од секоја група продолжуваат во втората фаза. Сите селекции се поделени на четири групи.

Група A[уреди | уреди извор]

Тимови кои се квалификувани за елиминационата фаза.


тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
 Франција 4 3 1 321 279 +42 7
 Украина 4 3 1 291 284 +7 7
 Белгија 4 2 2 279 288 −9 6
 Обединето Кралство 4 2 2 292 309 −17 6
 Германија 4 1 3 310 320 −10 5
 Израел 4 1 3 288 300 −12 5


Резултати[уреди | уреди извор]

Израел - Велика Британија[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
14:30
извештај Израел  71 – 75  Обединето Кралство Пдж  Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 750
Судии: Сретен Радовиќ (ХРВ), Марек Цмикиевич (ПОЛ), Давид Берекашвили (ГРУ)
Четвртини: 17–22, 13–12, 22–13, 14–19Пдж: 5–9
Пое: Афик Нисим 17
Ско: Лиор Елијаху 14
Дод: Јогев Охајон 7
Пое: Кајл Џонсон 22
Ско: Кјерон Акара 13
Дод: Ендру Суливан 2
Франција - Германија[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
21:00
извештај Франција  74 – 80  Германија    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 2,400
Судии: Л. Ламоника (ИТА), Д. Јавор (СЛО), Р. Нуран (ТУР)
Четвртини: 14–27, 25–16, 17–14, 18–23
Пое: Т. Паркер 18
Ско: Н. Батум 5
Дод: Н. Батум, Б. Дијао 5
Пое: Р. Бензинг 19
Ско: Т. Плајс 7
Дод: Х. Шафарцик 11
Белгија - Украина[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
17:45
извештај Белгија  57 – 58  Украина    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 740
Судии: Христос Христодулу (ГРЦ), Висенте Булто (ШПА), Сергеј Круг (РУС)
Четвртини: 12-11, 24-15, 12-14, 9-18
Пое: Кристоф Бегин] 14
Ско: Аксел Хербел 9
Дод: Џонатан Табу 4
Пое: Илхор Зајцев 16
Ско: Сергиј Гладир 7
Дод: Олександр Мишула 4
Украина - Израел[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
14:30
извештај Украина  74 – 67  Израел    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 790
Судии: Х. Христодулу (ГРЦ), Д. Јавор (СЛО), Д. Беркашвили (ГРУ)
Четвртини: 19–13, 16–13, 18–20, 21–21
Пое: С. Гладир 17
Ско: В. Кравцов 8
Дод: О. Мишула 5
Пое: А. Нисим 12
Ско: Л. Елијаху 5
Дод: Ј. Халперин 4
Германија - Белгија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
17:45
извештај Германија  73 – 77 OT  Белгија Пдж  Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,460
Судии: С. Радовиќ (ХРВ), В. Булто (ШПА), Р. Нуран (ТУР)
Четвртини: 16–14, 10-21, 15-13, 22-15, Пдж: 10-14
Пое: Р. Бензинг 24
Ско: Т. Плајс 9
Дод: Х. Шафарцик 7
Пое: С. Масот, Џ. Табу 15
Ско: А. Хервел 9
Дод: Џ. Табу 5
Велика Британија - Франција[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
21:00
извештај Обединето Кралство  65 – 88  Франција    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,200
Судии: Л. Ламоника (ИТА), П. Мантила (ФИН), С. Круг (РУС)
Четвртини: 14–26, 23–19, 11–26, 17–17
Пое: Д. Кларк 16
Ско: М. Хенсон 7
Дод: Д. ван Острум 3
Пое: Н. Батум 17
Ско: А. Аџинса 11
Дод: Т. Паркер 5
Германија - Украина[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
14:30
извештај Германија  83 – 88  Украина    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,580
Судии: С. Радовиќ (ХРВ), П. Матила (ФИН), Д. Берекашвили (ГРУ)
Четвртини: 16–15, 14–24, 27–25, 26–24
Пое: Х. Шагарцик 22
Ско: Т. Плајс 11
Дод: Х. Шагарцик 11
Пое: С. Гладир 25
Ско: И. Зајцев 7
Дод: Е. Јетер 6
Франција - Израел[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
21:00
извештај Франција  82 – 63  Израел    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,990
Судии: Х, Христодулу (ГРЦ), В. Булто (ШПА), М. Цмкиевич (ПОЛ)
Четвртини: 20–14, 18–15, 27–14, 17–20
Пое: А. Аџинса 13
Ско: А. Аџинса 6
Дод: Т. Паркер 7
Пое: Л. Елијаху, О. Каспи 14
Ско: Л. Елијаху 5
Дод: Ј. Охајон 4
Белгија - Велика Британија[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
17:45
извештај Белгија  76 – 71  Обединето Кралство    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,300
Судии: Л. Ламоника (ИТА), Д. Јавор (СЛО), С. Круг (РУС)
Четвртини: 23–19, 10–19, 22–17, 21–16
Пое: С. Масот 15
Ско: А. Хервел 10
Дод: С. ван Росом 5
Пое: Д. Кларк 19
Ско: Д. Кларк 9
Дод: Д. ван Острум 2
Украина - Франција[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
17:45
извештај Украина  71 – 77  Франција    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 2,200
Судии: Л. Ламоника (ИТА), В. Булто (ШПА), С. Круг (РУС)
Четвртини: 16–14, 20–21, 15–16, 20–26
Пое: Е. Јетер 20
Ско: К. Нартиажко 10
Дод: тројца играчи по 2
Пое: Т. Паркер 28
Ско: А. Аџинса 11
Дод: Н. Батум, Т. Паркер 2
Велика Британија - Германија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
14:30
извештај Обединето Кралство  81 – 74  Германија    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,620
Судии: Х. Христодулу (ГРЦ), П. Мантила (ФИН), М. Цмикиевич (ПОЛ)
Четвртини: 16–23, 26–15, 17–18, 22–18
Пое: Е. Лоренс 23
Ско: М. Хесон 11
Дод: четири играчи по 2
Пое: Т. Плајс 20
Ско: Т. Плајс 14
Дод: Т. Плајс 3
Израел - Белгија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
21:00
извештај Израел  87 – 69  Белгија    Сала Тиволи, Љубљана
Гледачи: 1,010
Судии: С. Радовиќ (ХРВ), Д. Јавор (СЛО), Р. Нуран (ТУР)
Четвртини: 19–15, 22–18, 32–13, 14–23
Пое: А. Нисим 23
Ско: Ј. Охајон 7
Дод: Л. Елијаху 6
Пое: М. де Зеув 14
Ско: А. Хервеле 7
Дод: С. ван Росом 5
Велика Британија - Украина[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Обединето Кралство   Украина    Сала Тиволи, Љубљана
Белгија - Франција[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Белгија   Франција    Сала Тиволи, Љубљана
Германија - Израел[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Германија   Израел    Сала Тиволи, Љубљана

Група B[уреди | уреди извор]

Тимови кои се квалификувани за елиминационата фаза.


тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
 Литванија 4 3 1 275 259 +16 7
 Србија 4 3 1 295 283 +12 7
 Латвија 4 2 2 289 294 −5 6
 Босна и Херцеговина 4 2 2 280 287 −7 6
 Македонија 4 1 3 290 293 −3 5
 Црна Гора 4 1 3 293 306 −13 5


Резултати[уреди | уреди извор]

Србија-Литванија[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
21:00
извештај Србија  63 – 56  Литванија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 4,720
Судии: Х. Артега (ШПА), Е. Могулкоч (ТУР), С. Петек (СЛО)
Четвртини: 20–10, 13–17, 18–14, 12–15
Пое: Н. Крстиќ 20
Ско: Н. Крстиќ 9
Дод: Н. Недовиќ, С. Марковиќ 3
Пое: М. Калнјетис 17
Ско: М. Кузминскас 6
Дод: М. Калнјетис 3
Македонија - Црна Гора[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
17:45
извештај Македонија  80 – 81  Црна Гора    Сала Подмежакла, Јесенице
Судии: Герино С. (ИТА), Срѓан Дозај (ХРВ), Томаш Травицки (ПОЛ)
Четвртини: 24-25, 22-20, 21-19, 13-17
Пое: Б. Мекејлеб 23
Ско: П. Антиќ, П. Самарџиски 6
Дод: В. Илиевски 5
Пое: Т. Рајс, С. Шеховиќ 16
Ско: Б. Дубљевиќ 6
Дод: Т. Рајс 4
Латвија - Босна и Херцеговина[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
14:30
извештај Латвија  86 – 75  Босна и Херцеговина    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 1.620
Судии: Елијас Коромилас (ГРЦ), Роберт Виклицки (ЧЕШ), Апостолос Калпакас (ШВЕ)
Четвртини: 20-20, 23-13, 19-24, 24-18
Пое: Роландс Фрејманис 24
Ско: Јанис Блумс 6
Дод: Јанис Стелниекс 8
Пое: Нихад Ѓедовиќ 19
Ско: Мирза Телетовиќ, Зак Рајт 8
Дод: Зак Рајт 2
Босна и Херцеговина - Србија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
17:45
извештај Босна и Херцеговина  67 – 77  Србија    Сала Подмежакла, Јесенице
Судии: С. Дожај (ХРВ), Е. Могулкоч (ТУР), А. Махлин (РУС)
Четвртини: 16–28, 15–17, 18–19, 18–13
Пое: Н. Ѓедовиќ 17
Ско: Н. Ѓедовиќ 7
Дод: Н. Ѓедовиќ 5
Пое: С. Марковиќ 15
Ско: Н. Бјелица 11
Дод: Н. Н. Недовиќ 6
Црна Гора - Латвија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
14:30
извештај Црна Гора  72 – 73  Латвија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 1.600
Судии: Герино С. (ИТА), А. Калпакас (ШВЕ), С. Петек (СЛО)
Четвртини: 17–17, 20–20, 15–17, 20–19
Пое: Т. Рајс 24
Ско: С. Шеховиќ, Б. Секулиќ 6
Дод: Т. Рајс 5
Пое: К. Јаниченокс 15
Ско: Р. Фрејманис 7
Дод: Ј. Блумс 5
Литванија - Македонија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
21:00
извештај Литванија  75 – 67  Македонија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 4,020
Судии: Х. Артеага (ШПА), Е. Коромилас (ГРЦ), Р. Виклицки (ЧЕШ)
Четвртини: 20–15, 19–18, 18–17, 18–17
Пое: М. Калнјетис 17
Ско: Ј. Валанчиунас 7
Дод: М. Калнјетис 5
Пое: В. Илиевски 13
Ско: П. Антиќ 8
Дод: В. Илиевски 4
Црна Гора - Босна и Херцеговина[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
14:30
извештај Црна Гора  70 – 76  Босна и Херцеговина    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 2,320
Судии: Х. Артеага (ШПА), Е. Могулкоч (ТУР), А. Махлин (РУС)
Четвртини: 17–13, 20–21, 22–15, 11–27
Пое: Б. Дуљевиќ 16
Ско: С. Шеховиќ] 14
Дод: Т. Рајс 4
Пое: М. Телетовиќ 18
Ско: М. Телетовиќ] 11
Дод: Н. Ѓедовиќ 5
Македонија - Србија[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
21:00
извештај Македонија  89 – 75  Србија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 5,500
Судии: Герино С. (ИТА), А. Калпакас (ШВЕ), С. Петек (СЛО)
Четвртини: 29–17, 19–15, 22–13, 19–30
Пое: Б. Мекејлеб 27
Ско: П. Антиќ 14
Дод: П. Антиќ 3
Пое: Д. Анѓушиќ 19
Ско: Н. Крстиќ 11
Дод: С. Марковиќ 3
Латвија - Литванија[уреди | уреди извор]
6 септември 2013
17:45
извештај Латвија  59 – 67  Литванија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 3,000
Судии: С. Дожај (ХРВ), Р. Виклицки (ЧЕШ), Т. Травицки (ПОЛ)
Четвртини: 17–22, 14–17, 14–13, 14–15
Пое: Р. Куксикс 13
Ско: Ј. Стелнјекс 6
Дод: Ј. Стелнјекс 3
Пое: Ј. Валанчиунас 11
Ско: Ј. Валанчиунас10
Дод: М. Калнјетис 6
Босна и Херцеговина - Македонија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
14:30
извештај Босна и Херцеговина  62 – 54  Македонија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 4,700
Судии: Герино С. (ИТА), Р. Виклицки (ЧЕШ), А. Калпакас (ШВЕ)
Четвртини: 16–15, 13–13, 12–17, 21–9
Пое: М. Телетовиќ 22
Ско: З. Рајт 12
Дод: Н. Ѓедовиќ 6
Пое: Б. Мекејлеб 19
Ско: П. Антиќ 6
Дод: В. Илиевски 5
Литванија - Црна Гора[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
21:00
извештај Литванија  77 – 70  Црна Гора Пдж  Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 3,000
Судии: Х. Артега (ШПА), С. Дожај (ХРВ), А. Махлин (РУС)
Четвртини: 19–19, 13–15, 19–13, 12–16Пдж: 14–7
Пое: К. Лавринович 24
Ско: Ј. Валанчиунас 10
Дод: М. Калнјетис 7
Пое: Т. Рајс 19
Ско: Б. Дубљевиќ 6
Дод: М. Бјелица 3
Србија - Латвија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
17:45
извештај Србија  80 – 71  Латвија    Сала Подмежакла, Јесенице
Гледачи: 3,200
Судии: Е. Коромилас (ГРЦ), Е. Могулкоч (ТУР), Т. Травицки (ПОЛ)
Четвртини: 28–15, 10–13, 14–23, 22–18
Пое: Н. Крстиќ 25
Ско: Н. Калиниќ 11
Дод: Н. Недовиќ 4
Пое: К. Јаниченокс] 18
Ско: К. Берзинш 9
Дод: Ј. Блумс 3
Литванија - Босна и Херцеговина[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Литванија   Босна и Херцеговина    Сала Подмежакла, Јесенице
Латвија - Македонија[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Латвија   Македонија    Сала Подмежакла, Јесенице
Црна Гора- Србија[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Црна Гора   Србија    Сала Подмежакла, Јесенице

Група C[уреди | уреди извор]

Тимови кои се квалификувани за елиминационата фаза.
тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
 Шпанија 4 3 1 286 210 +76 7
 Словенија 4 3 1 286 273 +13 7
 Хрватска 4 3 1 267 288 −21 7
 Чешка 4 2 2 263 269 −6 6
 Грузија 4 1 3 307 311 −4 5
 Полска 4 0 4 258 316 −58 4


Резултати[уреди | уреди извор]

Чешка - Словенија[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
21:00
извештај Чешка  60 – 62  Словенија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 4,650
Судии: Б. Рижик (УКР), О. Естерон (ИЗР), А. Милоевиќ (МКД)
Четвртини: 19–21, 13–15, 14–15, 14–11
Пое: Ј. Весели 17
Ско: Ј. Велш 5
Дод: Ј. Весели 7
Пое: Ј. Балажич 11
Ско: Ј. Балажич, М. Бегиќ 8
Дод: Г. Драгиќ 9
Шпанија - Хрватска[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
17:45
извештај Шпанија  68 – 40  Хрватска    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,430
Судии: О. Латисевс (ЛАТ), П. Обрадовиќ (БИХ), Г. Цици (АЛБ)
Четвртини: 24-9, 9-11, 16-17, 19-3
Пое: Р. Фернандес 15
Ско: М. Гасол 11
Дод: Р. Рубио 7
Пое: Б. Богдановиќ 12
Ско: Б. Богдановиќ 7
Дод: Д. Драпер 2
Грузија - Полска[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
14:30
извештај Грузија  84 – 67  Полска    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 850
Судии: M. Јовчиќ (СРБ), Ф. Роча (ПОР), Крис Додс (ШКО)
Четвртини: 20–14, 19–8, 16–15, 29–30
Пое: Виктор Саникиѕе 23
Ско: Гиорги Шермадини 9
Дод: Гиорги Цицаѕе 7
Пое: Марќин Гортат 12
Ско: Марќин Гортат 8
Дод: Лукас Кошарек 7
Полска - Чешка[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
17:45
извештај Полска  68 – 69  Чешка    Арена Златорог, Цеље
Судии: П. Обрадовиќ (БИХ), Г. Цици (АЛБ), Х. Додс (ШКО)
Четвртини: 25–12, 13–22, 11–16, 19–19
Пое: М. Игнерски 17
Ско: М. Гортат 9
Дод: Л. Кошарек 5
Пое: Ј. Весели 23
Ско: Ј. Весели 14
Дод: Ј. Велш 7
Хрватска - Грузија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
14:30
извештај Хрватска  77 – 76  Грузија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 1,000
Четвртини: 17–15, 18–19, 15–18, 27–24
Пое: Д. Драпер 16
Ско: К. Симон 6
Дод: А. Томиќ 7
Пое: Г. Цинцаѕе 25
Ско: Г. Шермадини 9
Дод: Г. Цинцаѕе 4
Словенија - Шпанија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013 извештај Словенија  78 – 69  Шпанија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 5,200
Судии: Ф. Рока (ПОР), М. Јовчиќ (СРБ), Ј. Лауринавичиус (ЛИТ)
Четвртини: 9–14, 16–19, 27–18, 26–18
Пое: Г. Драгиќ 18
Ско: Г. Драгиќ 6
Дод: Г. Драгиќ 7
Пое: М. Гасол 17
Ско: М. Гасол 7
Дод: С. Љуљ 5
Хрватска - Полска[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
17:45
извештај Хрватска  74 – 70  Полска    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 3,500
Судии: М. Јовчиќ (СРБ), Ј. Лауринавичиус (ЛИТ), О. Естерон (ИЗР)
Четвртини: 24–12, 17–20, 21–17, 12–21
Пое: Б. Богдановиќ 23
Ско: А. Томиќ 9
Дод: Р. Укиќ, К. Симон 6
Пое: М. Игнерски 22
Ско: М. Игнерски 12
Дод: Л. Кошарек 6
Шпанија - Чешка[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
14:30
извештај Шпанија  60 – 39  Чешка    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 2,150
Судии: Б. Рижик (УКР), Ф. Рока (ПОР), А. Милојевиќ (МКД)
Четвртини: 18–7, 15–18, 14–12, 13–2
Пое: Р. Фернандец 14
Ско: М. Гасол 10
Дод: Х. Калдерон 4
Пое: П. Пумпрла, Ј. Весели 7
Ско: Ј. Весели 14
Дод: тројца играчи по 2
Грузија - Словенија[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
21:00
извештај Грузија  68 – 72  Словенија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 4,580
Судии: О. Латисевс (ЛАТ), П. Обрадовиќ (БИХ), К. Додс (ШКО)
Четвртини: 19–13, 13–31, 14–10, 22–18
Пое: Р. Хикман 19
Ско: В. Саникиѕе 13
Дод: Г. Цинцаѕе 6
Пое: Д. Лорбек 18
Ско: Б. Нахбар 9
Дод: Г. Драгиќ 4
Полска - Шпанија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
14:30
извештај Полска  53 – 89  Шпанија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 2,200
Судии: О. Ларисевс (ЛАТ), П. Обрадовиќ (БИХ), К. Додс (ШКО)
Четвртини: 5–25, 8–24, 17–27, 23–13
Пое: П. Замојски 11
Ско: тројца играчи по 6
Дод: тројца играчи по 2
Пое: М. Гасол, Р. Рубио 15
Ско: М. Гасол 6
Дод: Р. Рубио 5
Словенија - Хрватска[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
21:00
извештај Словенија  74 – 76  Хрватска Пдж  Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 4,640
Судии: Ф. Рока (ПОР), Б. Рижик (УКР), А. Милојевиќ (МКД)
Четвртини: 20-17, 21-18, 16-20, 8-10Пдж: 9–11
Пое: Г. Драгиќ 23
Ско: 3 играчи по 8
Дод: Г. Драгиќ 5
Пое: Б. Богдановиќ 24
Ско: А. Томиќ 15
Дод: 3 играчи по 3
Чешка - Грузија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
17:45
извештај Чешка  95 – 79  Грузија    Арена Златорог, Цеље
Гледачи: 1,290
Судии: М. Јовчиќ (СРБ); Ј. Лауринавичиус (ЛИТ), Г. Цици (АЛБ)
Четвртини: 26–15, 28–20, 21–19, 20–25
Пое: Ј. Весели 27
Ско: Ј. Весели 10
Дод: Т. Саторански 7
Пое: Г. Цинцаѕе, М. Маркоишвили 20
Ско: Г. Шермадини 9
Дод: Г. Цинцаѕе 6
Словенија - Полска[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Словенија   Полска    Арена Златорог, Цеље
Грузија - Шпанија[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Грузија   Шпанија    Арена Златорог, Цеље
Хрватска - Чешка[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Хрватска   Чешка    Арена Златорог, Цеље

Група D[уреди | уреди извор]

Тимови кои се квалификувани за елиминационата фаза.


тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
 Италија 4 4 0 309 260 +49 8
 Грција 4 3 1 315 264 +51 7
 Финска 4 3 1 272 260 +12 7
 Турција 4 1 3 278 309 −31 5
 Шведска 4 1 3 266 309 −43 5
 Русија 4 0 4 285 323 −38 4


Резултати[уреди | уреди извор]

Шведска - Грција[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
17:45
извештај Шведска  51 – 79  Грција    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 1.050
Судии: J. Кокаинис (ЛАТ), А. Зураповиќ (БИХ), Р. Гелер (БЕЛ)
Четвртини: 13-15, 8-24, 14-20, 16-20
Пое: Џ. Тејлор 16
Ско: Ј. Кјелбом 5
Дод: тројца играчи по 2
Пое: В. Спанулис 13
Ско: Л. Маврокефалидис 9
Дод: Л. Кајмакоглу 3
Русија - Италија[уреди | уреди извор]
4 септември 2013
21:00
извештај Русија  69 – 76  Италија    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 3,700
Судии: Р. Лоремозер (ГЕР), С. Шемеш (ИЗР), И. Драгоевиќ (ЦГР)
Четвртини: 18–25, 11–17, 13–14, 27–20
Пое: А. Швед 17
Ско: А. Швед 5
Дод: С. Монија 5
Пое: Л. Датоме 25
Ско: М. Кусин 9
Дод: М. Белинели 5
Турција - Финска[уреди | уреди извор]
4 септември 2013 извештај Турција  55 – 61  Финска    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 1.530
Судии: И. Белосавиќ (СРБ), Џ. Бисанг (ФРА), С. Зашчук (УКР)
Четвртини: 8–10, 11–22, 19–17, 17–12
Пое: Ендер Арслан 12
Ско: Керем Ѓонлум 7
Дод: Ендер Арслан 5
Пое: Сасу Салин, Петери Копинен 12
Ско: Петери Копинен 9
Дод: тројца играчи по 3
Финска - Шведска[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
14:30
извештај Финска  81 – 60  Шведска    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 1,960
Четвртини: 27–27, 21–4, 19–15, 14–14
Пое: Џ. Ли 14
Ско: Т. Коти 8
Дод: П. Копонен 6
Пое: Џ. Тејлор 19
Ско: Џ. Тејлор 6
Дод: Ј. Јеребко 4
Италија - Турција[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
17:45
извештај Италија  90 – 75  Турција    Сала Бонифика, Копер
Судии: А. Зураповиќ (БИХ), Ј. Кокаинис (ЛАТ), Р. Гелер (БЕЛ)
Четвртини: 22–19, 22–15, 30–23, 16–18
Пое: П. Арадори 23
Ско: Н. Мели 10
Дод: Т. Диенер 4
Пое: О. Ашик, Х. Туркоглу 12
Ско: Е. Прелџиќ 8
Дод: тројца играчи по 4
Грција - Русија[уреди | уреди извор]
5 септември 2013
21:00
извештај Грција  80 – 71  Русија    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 2,500
Судии: И. Белошевиќ (СРБ), М. Циулин (РОМ), Џ. Бисанг (ФРА)
Четвртини: 16–21, 25–13, 21–13, 18–24
Пое: В. Спанулис, К. Кајмакоглу 11
Ско: Ј. Бурусис, Л. Маврокефалидис 6
Дод: Н. Зисис 6
Пое: А. Швед 17
Ско: С. Карасев 7
Дод: А. Швед 4
Италија - Финска[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
17:45
извештај Италија  62 – 44  Финска    Сала Бонифика, Копер
Судии: И. Белошевиќ (СРБ), М. Сиулин (РОМ), Џ. Босанг (ФРА)
Четвртини: 14–17, 17–9, 15–8, 16–10
Пое: Л. Датоме 10
Ско: Л. Датоме, А. Синсиарини 8
Дод: П. Арадори 5
Пое: тројца играчи по 8
Ско: Т. Коти 7
Дод: пет играчи по 1
Русија - Шведска[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
14:30
извештај Русија  62 – 81  Шведска    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 1,630
Судии: С. Шемеш (ИЗР), Ј. Кокаинис (ЛАТ), И. Драгоевиќ (ЦГР)
Четвртини: 15–18, 14–16, 16–18, 17–29
Пое: А. Швед 15
Ско: Е. Валиев 6
Дод: В. Фриѕон, А. Понкрашов 4
Пое: Џ. Тејлор 25
Ско: Ј. Јеребко 13
Дод: Џ. Тејлор 4
Турција - Грција[уреди | уреди извор]
7 септември 2013
21:00
извештај Турција  61 – 84  Грција    Сала Бонифика, Копер
Судии: Р. Лотермозер (ГЕР), А. Зураповиќ (БИХ), Р. Гелер (БЕЛ)
Четвртини: 16–21, 19–20, 14–23, 12–20
Пое: Е. Илјасова 13
Ско: К. Ѓонлум 8
Дод: Е. Арслан 5
Пое: Ј. Бурусис 21
Ско: К. Кајмакоглу 6
Дод: Н. Зизис 11
Финска - Русија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
14:30
извештај Финска  86 – 83  Русија 2OT  Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 2,370
Судии: Р. Лорермозер (ГЕР), М. Циулин (РОМ), И. Драгоевиќ (ЦГР)
Четвртини: 16–18, 15–12, 10–16, 26–21, Пдж: 8–8, 11–8
Пое: Ш. Хаф 20
Ско: Т. Кото, С. Салин 10
Дод: П. Копонен 11
Пое: А. Швед 25
Ско: В. Фриѕон 10
Дод: В. Фриѕон, А. Швед 6
Грција - Италија[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
17:45
извештај Грција  72 – 81  Италија    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 3,170
Судии: И. Белошевиќ (СРБ), Р. Гелер (БЕЛ), С. Зашчук (УКР)
Четвртини: 16–16, 22–20, 18–27, 16–18
Пое: Н. Зисис 16
Ско: А. Фоцис 5
Дод: К. Слукас, Н. Зисис 4
Пое: М. Белинели 23
Ско: М. Белинели 7
Дод: А. Синсијарини 4
Шведска - Турција[уреди | уреди извор]
8 септември 2013
21:00
извештај Шведска  74 – 87  Турција    Сала Бонифика, Копер
Гледачи: 1,290
Судии: А. Зураповиќ (БИХ), Џ. Бисанг (ФРА), С. Шемеш (ИЗР)
Четвртини: 17–17, 18–23, 23–27, 16–20
Пое: Џ. Тејлор 18
Ско: К. Грант, Ј. Кјелбом 5
Дод: К. Грант 4
Пое: Е. Арслан 22
Ско: К. Ѓонлум 6
Дод: Е. Прелџиќ 10
Грција - Финска[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Грција   Финска    Сала Бонифика, Копер
Турција - Русија[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Турција  Русија     Сала Бонифика, Копер
Италија - Шведска[уреди | уреди извор]
9 септември 2013 Италија  Шведска     Сала Бонифика, Копер

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Овие групи се создаваат од трите најдобро пласирани тимови во групитѕ A, B, C и D.

Група E[уреди | уреди извор]

тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
A1 0 0 0 0 0 0 0
B1 0 0 0 0 0 0 0
A2 0 0 0 0 0 0 0
B2 0 0 0 0 0 0 0
A3 0 0 0 0 0 0 0
B3 0 0 0 0 0 0 0


B3 - A1[уреди | уреди извор]

11 септември 2013 B3 A1    Арена Стожице, Љубљана

B2 - A2[уреди | уреди извор]

11 септември 2013 B2 A2    Арена Стожице, Љубљана

A3 - B1[уреди | уреди извор]

11 септември 2013 A3 B1    Арена Стожице, Љубљана

A1 - B2[уреди | уреди извор]

13 септември 2013 A1 B2    Арена Стожице, Љубљана

B3 - A3[уреди | уреди извор]

13 септември 2013 B3 A3    Арена Стожице, Љубљана

A2 - B1[уреди | уреди извор]

13 септември 2013 A2 B1    Арена Стожице, Љубљана

B1 - A1[уреди | уреди извор]

15 септември 2013 B1 A1    Арена Стожице, Љубљана

A2 - B3[уреди | уреди извор]

15 септември 2013 A2 B3    Арена Стожице, Љубљана

B2 - A3[уреди | уреди извор]

15 септември 2013 B2 A3    Арена Стожице, Љубљана

Група F[уреди | уреди извор]

тим о.н. поб. пор. д. кош. п. кош. просек бодови
C1 0 0 0 0 0 0 0
D1 0 0 0 0 0 0 0
C2 0 0 0 0 0 0 0
D2 0 0 0 0 0 0 0
C3 0 0 0 0 0 0 0
D3 0 0 0 0 0 0 0


D3 - C1[уреди | уреди извор]

12 септември 2013 D3 C1    Арена Стожице, Љубљана

D2 - C2[уреди | уреди извор]

12 септември 2013 D2 C2    Арена Стожице, Љубљана

C3 - D1[уреди | уреди извор]

12 септември 2013 C3 D1    Арена Стожице, Љубљана

C1 - D2[уреди | уреди извор]

14 септември 2013 C1 D2    Арена Стожице, Љубљана

D3 - C3[уреди | уреди извор]

14 септември 2013 D3 C3    Арена Стожице, Љубљана

C2 - D1[уреди | уреди извор]

14 септември 2013 C2 D1    Арена Стожице, Љубљана

D1 - C1[уреди | уреди извор]

16 септември 2013 D1 C1    Арена Стожице, Љубљана

C2 - D3[уреди | уреди извор]

16 септември 2013 C2 D3    Арена Стожице, Љубљана

D2 - C3[уреди | уреди извор]

16 септември 2013 D2 C3    Арена Стожице, Љубљана

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
18 септември – Арена Стожице        
 E1  
20 септември – Арена Стожице
 F4    
   
18 септември – Арена Стожице
       
 F2  
22 септември – Арена Стожице
 E3    
   
19 септември – Арена Стожице
     
 E2  
20 септември – Арена Стожице
 F3    
    Трето место
19 септември – Арена Стожице
       
 E4      
 F1        
22 септември – Арена Стожице


5 место
  Полуфинале петто место
             
19 септември – Арена Стожице
   
   
 
21 септември – Арена Стожице
     
   
седмо место
20 септември – Арена Стожице 21 септември – Арена Стожице
     
       

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

E1 - F4[уреди | уреди извор]

18 септември 2013 E1 F4    Арена Стожице, Љубљана

F2 - E3[уреди | уреди извор]

18 септември 2013 F2 E3    Арена Стожице, Љубљана

E2 - F3[уреди | уреди извор]

19 септември 2013 E2 F3    Арена Стожице, Љубљана

F1 - E4[уреди | уреди извор]

19 септември 2013 F1 E4    Арена Стожице, Љубљана

Класификација од 5 до 8[уреди | уреди извор]

ГЧФ1 - ГЧФ2[уреди | уреди извор]

19 септември 2013 ГЧФ1 ГЧФ2    Арена Стожице, Љубљана

ГЧФ3 - ГЧФ4[уреди | уреди извор]

20 септември 2013 ГЧФ3 ГЧФ4    Арена Стожице, Љубљана

Полуфинале[уреди | уреди извор]

ПЧФ1 - ПЧФ2[уреди | уреди извор]

20 септември 2013 ПЧФ1 ПЧФ2    Арена Стожице, Љубљана

ПЧФ3 - ПЧФ4[уреди | уреди извор]

20 септември 2013 WQF3 WQF4    Арена Стожице, Љубљана

7 место[уреди | уреди извор]

21 септември 2013 ГПФ1 ГПФ2    Арена Стожице, Љубљана

5 место[уреди | уреди извор]

21 септември 2013 ППФ1 ППФ2    Арена Стожице, Љубљана

3 место[уреди | уреди извор]

22 септември 2013 ГПФ1 ГПФ2    Арена Стожице, Љубљана

Финале[уреди | уреди извор]

22 септември 2013 ППФ1 ППФ2    Арена Стожице, Љубљана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIBA Europe Board Expands EuroBasket Field FIBA Europe, 31 May 2010.
  2. Ten countries express interest in hosting Eurobasket Fiba Europe, 18 May 2010.
  3. http://www.fibaeurope.com/coid_UugdBuwMJw2kTQqfxS4311.container_frontpage.articleMode_on.html
  4. http://www.fip.it/News.asp?IDNews=3015
  5. „Official: Eurobasket will be played in Ljubljana, Jesenice, Koper and Celje“. RTV Slovenija (словенечки). Укажано повеќе од еден |work= и |journal= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]