Прејди на содржината

Европско првенство во кошарка 1937

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1937 година е вториот евробаскет организиран од ФИБА Европа. На ова првенство учествувале осум екипи. Евробаскетот 1937 година се одржил во Рига, Летонија.

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

 Литванија  Италија  Франција 4.  Полска 5.  Естонија 6.  Латвија 7.  Чехословачка 8.  Египет

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови Поб. Пор. ДП ПП Раз.
1  Литванија 6 3 0 63 42 +21
2  Италија 5 2 1 52 42 +10
3  Естонија 4 1 2 79 65 +14
4  Египет 2 0 3 22 67 -45
Италија 30 - 20 Естонија
Естонија 44 - 15 Египет
Литванија 22 - 20 Италија
Литванија 20 - 15 Естонија
Литванија 21 - 7 Египет
Италија 2 - 0 Египет (се повлекол)

Група B[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови Поб. Пор. ДП ПП Раз.
1  Полска 5 2 1 84 73 +11
2  Франција 5 2 1 75 69 +6
3  Латвија 5 2 1 95 63 +32
4  Чехословачка 2 0 3 49 98 -49
Франција 26 - 19 Чехословачка
Франција 29 - 24 Полска
Полска 28 - 19 Чехословачка
Полска 32 - 25 Летонија
Летонија 44 - 11 Чехословачка
Летонија 26 - 20 Франција

Натпревари на полуфиналисти за место на конечен список[уреди | уреди извор]

Естонија 30 - 20 Чехословачка
Летонија 2 - 0 Египет (се повлекол)

7/8 место[уреди | уреди извор]

Чехословачка 2 - 0 Египет (се повлекол)

5/6 место[уреди | уреди извор]

Естонија 41 - 19 Летонија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Италија 36 - 32 Франција
Литванија 31 - 25 Полска

Трето место[уреди | уреди извор]

Франција 27 - 24 Полска

Финале[уреди | уреди извор]

Литванија 24 - 23 Италија
Европски првак 1937.

Литванија

Прва титула
upright 1.2 } Натпревар помеѓу Литванскиот машки кошаркарски тим и Естонскиот машки кошаркарски тим

Надворешни врски[уреди | уреди извор]