Европско првенство во кошарка 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1983 или Евробаскет 1983 е 23. европско првенство во организација на ФИБА Европа. Првенството се одржало во Италија од 25 мај до 4 јуни. На турнирот учествувале 12 земји и како победник била селекцијата на Италија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Шведска  Грција 66-69
 Италија  Шпанија 75-74
 Франција  Југославија 76-80
 Шведска  Италија 74-89
 Франција  Грција 79-77
 Југославија  Шпанија 90-91
 Грција  Италија 83-108
 Југославија  Шведска 103-84
 Франција  Шпанија 73-75
 Југославија  Грција 77-76
 Франција  Италија 80-105
 Шпанија  Шведска 81-76
 Франција  Шведска 91-71
 Италија  Југославија 91-76
 Шпанија  Грција 100-79
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Италија 5 5 0 468:387 10 +81
2.  Шпанија 5 4 1 421:393 8 +28
3.  Југославија 5 3 2 426:418 6 +8
4.  Франција 5 2 3 399:408 4 -9
5.  Грција 5 1 4 384:430 2 -46
6.  Шведска 5 0 5 371:433 0 -62

Група B[уреди | уреди извор]

 Израел  Холандија 72-78
 Чехословачка  Западна Германија 74-86
 СССР  Полска 88-76
 Западна Германија  Холандија 67-79
 Чехословачка  Полска 66-66 aet. 72-75
 СССР  Израел 92-87
 Полска  Израел 62-64
 СССР  Западна Германија 90-69
 Чехословачка  Холандија 90-63
 Западна Германија  Полска 85-82
 СССР  Холандија 112-63
 Чехословачка  Израел 81-81 aet. 89-93
 Холандија  Полска 73-62
 Чехословачка  СССР 80-100
 Западна Германија  Израел 77-70
поз. тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  СССР 5 5 0 482:375 10 +107
2.  Холандија 5 3 2 356:403 6 -47
3.  Западна Германија 5 3 2 384:395 6 -11
4.  Израел 5 2 3 386:398 4 -12
5.  Полска 5 1 4 357:382 2 -25
6.  Чехословачка 5 1 4 405:417 2 -12

Разигрување за 9 - 12 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Грција  Чехословачка 85-88
 Полска  Шведска 82-70

Разигрување за 5 - 8 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Израел  Југославија 99-88
 Франција  Западна Германија 90-82

Разигрување за 1 - 4 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Италија  Холандија 88-69
 СССР  Шпанија 94-95

Финална фаза[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 рез.
11 место  Грција  Шведска 91-91 aet. 102-97
9 место  Полска  Чехословачка 77-73
7 место  Југославија  Западна Германија 104-88
5 место  Франција  Израел 92-88
3 место  СССР  Холандија 105-70
Финале  Шпанија  Италија 96-105

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

 1.  Италија
 2.  Шпанија
 3.  СССР
 4.  Холандија
 5.  Франција
 6.  Израел
 7.  Југославија
 8.  Западна Германија
 9.  Полска
 10.  Чехословачка
 11.  Грција
 12.  Шведска

Наводи[уреди | уреди извор]