Европско првенство во кошарка 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рим Палацо дело Спорт од Piazzale dello Sport

Европското првенство во кошарка 1991 или Евробаскет 1991 е 27. европско кошаркарско првенство организирано од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Италија и шампион била селекцијата на Југославија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

 Бугарија  Полска 75-83
 Југославија  Шпанија 76-67
 Шпанија  Бугарија 94-93
 Југославија  Полска 103-61
 Полска  Шпанија 66-89
 Бугарија  Југославија 68-89
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Југославија 3 3 0 268:196 6 +72
2.  Шпанија 3 2 1 234:236 5 -2
3.  Полска 3 1 2 211:251 4 -40
4.  Бугарија 3 0 3 236:266 3 -30

Група B[уреди | уреди извор]

 Франција  Чехословачка 104-80
 Грција  Италија 82-72
 Грција  Чехословачка 113-123
 Италија  Франција 75-72
 Грција  Франција 83-91
 Италија  Чехословачка 102-80
позиција тим натпревари победи порази резултати бодови кош раз.
1.  Италија 3 2 1 259:224 5 +35
2.  Франција 3 2 1 257:248 5 +9
3.  Грција 3 1 2 278:286 4 -8
4.  Чехословачка 3 1 2 283:319 4 -36

Разигрување за 5 - 8 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Грција  Бугарија 110-83
 Чехословачка  Полска 85-72

Разигрување за 1 - 4 место[уреди | уреди извор]

тим 1 тим 2 рез.
 Франција  Југославија 76-97
 Италија  Шпанија 93-90

Финале[уреди | уреди извор]

место тим 1 тим 2 рез.
7 место  Бугарија  Полска 86-90
5 место  Грција  Чехословачка 95-79
3 место  Шпанија  Франција 101-83
финале  Италија  Југославија 73-88

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

  1.  Југославија
  2.  Италија
  3.  Шпанија
  4.  Франција
  5.  Грција
  6.  Чехословачка
  7.  Полска
  8.  Бугарија

Тим на турнирот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Antonio Martín“. Архивирано од изворникот на 2011-09-07. Посетено на 2011-09-09.