Прејди на содржината

Европско првенство во кошарка 1951

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во кошарка 1951 е седмиот Евробаскет одржан од ФИБА Европа. На првенството зеле учество 18 национални екипи. Натпреварувањето било одржано во Париз, Франција. Од натпреварувањата се повлекла само репрезентацијата на Романија, додека шампион била репрезентацијата на СССР.[1]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Италија 4 3 1 233 132 +101 7
2.  Франција 4 3 1 232 146 +86 7
3.  Холандија 4 3 1 172 177 -5 7
4.  Швајцарија 4 1 3 180 214 -34 5
5.  Луксембург 4 0 4 114 262 -148 4
Швајцарија Швајцарија 44 - 48  Холандија
Франција Франција 49 - 37  Италија
Франција Франција 53 - 28  Холандија
Италија Италија 72 - 26  Луксембург
Луксембург Луксембург 32 - 46  Холандија
Италија Италија 67 - 35  Швајцарија
Холандија Холандија 50 - 48  Франција
Луксембург Луксембург 36 - 68  Швајцарија
Луксембург Луксембург 20 - 76  Италија
Франција Франција 63 - 33  Швајцарија

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СССР СССР 4 4 0 312 117 +195 8
2.  Турција 4 3 1 227 154 +73 7
3.  Финска 4 2 2 175 180 -5 6
4.  Австрија 4 1 3 112 200 -88 5
5.  Данска 4 0 4 94 269 -175 4
Австрија Австрија 27 - 53  Финска
Данска Данска 13 - 109 СССР СССР
Австрија Австрија 18 - 50  Турција
Финска Финска 36 - 74 СССР СССР
Финска Финска 44 - 19  Данска
СССР СССР 58 - 34  Турција
СССР СССР 71 - 34  Австрија
Турција Турција 83 - 36  Данска
Данска Данска 26 - 33  Австрија
Турција Турција 60 - 42  Финска

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Бугарија 3 3 0 147 70 +77 6
2.  Грција 3 2 1 121 103 +18 5
3.  Португалија 3 1 2 69 158 -89 4
4.  Романија 3 0 3 0 6 -6 3
Португалија Португалија 35 - 81  Грција
Бугарија Бугарија 2 - 0  Романија
Грција Грција 38 - 68  Бугарија
Португалија Португалија 2 - 0  Романија
Бугарија Бугарија 77 - 32  Португалија
Грција Грција 2 - 0  Романија

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Белгија 3 3 0 208 81 +127 6
2. Чешка Чехословачка 3 2 1 203 99 +104 5
3. Западна Германија Западна Германија 3 1 2 117 157 -40 4
4.  Шкотска 3 0 3 68 259 -191 3
Западна Германија Германија 18 - 70  Белгија
Шкотска Шкотска 18 - 103 Чешка Чехословачка
Чехословачка Чехословачка 38 - 51  Белгија
Шкотска Шкотска 25 - 69 Западна Германија Западна Германија
Чехословачка Чехословачка 62 - 30 Западна Германија Западна Германија
Белгија Белгија 87 - 25  Шкотска

Квалификациски натпревар[уреди | уреди извор]

Квалификацискиот натпревар се одржал поради недостатокот на натпревари поради отсуството на Романија. Победникот играл за место а поразениот бил 17, претпоследен, а Романија била осумнаеста.

Резултат:

Данска Данска 46 - 45  Луксембург

Разигрување за пласман[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Австрија 3 3 0 118 102 +16 6
2. Западна Германија Западна Германија 3 1 2 132 129 +3 4
3.  Швајцарија 3 1 2 134 136 -2 4
4.  Португалија 3 1 2 122 139 -17 4

8 мај:

Португалија Португалија 31 - 43  Австрија
Швајцарија Швајцарија 51 - 48 Западна Германија Западна Германија

9 мај:

Швајцарија Швајцарија 34 - 36  Австрија
Западна Германија Германија 47 - 39  Португалија

10 мај:

Швајцарија Швајцарија 49 - 52  Португалија
Австрија Австрија 39 - 37 Западна Германија Западна Германија

Група 2[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Финска 3 3 0 201 119 +82 6
2.  Холандија 3 2 1 162 111 +51 5
3.  Данска 3 1 2 99 158 -59 4
4.  Шкотска 3 0 3 101 175 -74 3

8 мај:

Шкотска Шкотска 32 - 73  Финска
Данска Данска 17 - 55  Холандија

9 мај:

Холандија Холандија 55 - 28  Шкотска
Данска Данска 35 - 62  Финска

10 мај:

Данска Данска 47 - 41  Шкотска
Финска Финска 66 - 52  Холандија

13 до 16 место:

Данска Данска 46 - 39  Португалија
Швајцарија Швајцарија 68 - 19  Шкотска

9 до 11 место:

Финска Финска 67 - 56 Западна Германија Западна Германија
Австрија Австрија 28 - 44  Холандија

15 место:

Португалија Португалија 49 - 42  Шкотска

13 место:

Данска Данска 22 - 54  Швајцарија

11 место:

Западна Германија Германија 49 - 51  Австрија

9 место:

Финска Финска 57 - 52  Холандија

Полуфинална рунда[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1.  Франција 3 2 1 149 140 +9 5
2.  Бугарија 3 2 1 152 142 +10 5
3.  Турција 3 2 1 125 124 +1 5
4.  Белгија 3 0 3 122 142 -20 3

8 мај:

Бугарија Бугарија 52 - 45  Турција
Франција Франција 53 - 49  Белгија

9 мај:

Белгија Белгија 41 - 51  Бугарија
 Франција 40 - 42  Турција

10 мај:

Турција Турција 38 - 32  Белгија
Франција Франција 56 - 49  Бугарија

Група 2[уреди | уреди извор]

Тим И П Г ДП ПП Разлика Бодови
1. СССР СССР 3 3 0 177 121 +56 6
2. Чешка Чехословачка 3 2 1 157 127 +30 5
3.  Италија 3 1 2 140 177 -37 4
4.  Грција 3 0 3 133 182 -49 3

8 мај:

Грција Грција 51 - 64  Италија
Чехословачка Чехословачка 37 - 53 СССР СССР

9 мај:

Грција Грција 42 - 64 СССР СССР
Италија Италија 34 - 66 Чешка Чехословачка

10 мај:

Грција Грција 40 - 54 Чешка Чехословачка
СССР СССР 60 - 42  Италија

Финална рунда[уреди | уреди извор]

5 до 8 место:

Италија Италија 48 - 36  Белгија
Турција Турција 42 - 36  Грција

7 место:

Белгија Белгија 39 - 28  Грција

5 место:

Италија Италија 43 - 38  Турција

Полуфинале[уреди | уреди извор]

11 мај:

Франција Франција 50 - 59 Чешка Чехословачка
СССР СССР 72 - 54  Бугарија

Трето место[уреди | уреди извор]

12 мај:

Франција Франција 55 - 52  Бугарија

Финале[уреди | уреди извор]

12 мај:

Чехословачка Чехословачка 44 - 45 СССР СССР
Европски првак 1951.

Советски Сојуз
Втора титула

Конечен редослед[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
1 СССР СССР
2 Чешка Чехословачка
3  Франција
4  Бугарија
5  Италија
6  Турција
7  Белгија
8  Грција
9  Финска
10  Холандија
11  Австрија
12 Германија Западна Германија
13  Швајцарија
14  Данска
15  Португалија
16  Шкотска
17  Луксембург
18  Романија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]