Квалификации за европското првенство во кошарка 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Земји учеснички на Еуробаскет 2013.

Оваа страна ги прикажува квалификациите за EuroBasket 2013.

Квалификувани Тимови[уреди | уреди извор]

Осум тимови предвреме обезбедија пласман за првенството.

5 групи од 5 тимови, 1 група од 6 тимови (Најдобрите 2 тима од секоја група и 4 најдобро третопласирани ќе се квалификуваат за EuroBasket 2013)

Квалификувани како замја домаќин:

Кваликикувани преку упеството на Летни олимписки игри 2012

Квалифификувани преку учество на Светски олимписки квалификациски турнир во кошарка 2012

Квалификувани преку квалификации

Формат[уреди | уреди извор]

31 тим беа поделени во 5 групи од 5 тимови и една група од 6 тимови. Најдобрите 2 од секоја група и 4 најдобро третопласирани ќе се квалификуваат за ЕуроБаскет 2013.[1][2] The games were played between 15 August and 11 September 2012.

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

 Србија
 Турција
 Германија
 Финска
 Грузија
 Хрватска

 Украина
 Бугарија
 Полска
 Босна и Херцеговина
 Израел
 Италија

 Црна Гора
 Латвија
 Белгија
 Португалија
 Унгарија
 Шведска

 Чешка
 Естонија
 Холандија
 Швајцарија
 Австрија
 Азербејџан

 Белорусија
 Словачка
 Романија
 Албанија
 Луксембург
 Кипар

 Исланд

Квалификации[уреди | уреди извор]

Извлекувањето за кавлификациите се одржа на 4 Декември 2011 во Freising, Германија.[3][4]

Група A Група B Група C Група D Група E Група F

 Србија
 Израел
 Црна Гора
 Естонија
 Словачка
 Исланд

 Германија
 Бугарија
 Шведска
 Азербејџан
 Луксембург

 Хрватска
 Украина
 Унгарија
 Австрија
 Кипар

 Грузија
 Босна и Херцеговина
 Латвија
 Холандија
 Романија

 Полска
 Финска
 Белгија
 Швајцарија
 Албанија

 Турција
 Италија
 Португалија
 Чешка
 Белорусија

Група A[уреди | уреди извор]

Тим о.н. поб. пор. д. кош п. кош Раз. Бодови Нерешени
 Црна Гора 10 10 0 814 697 +117 20
 Израел 10 6 4 861 751 +90 16 2–2 (+26)
 Србија 10 6 4 846 721 +125 16 2–2 (+21)
 Естонија 10 6 4 768 761 +7 16 2–2 (−47)
 Исланд 10 1 9 743 920 −177 11 1–1 (+4)
 Словачка 10 1 9 704 886 −182 11 1–1 (−4)

Сите времиња се локални

14 Август 2012
20:00
Report Исланд  78 – 91  Србија    Laugardalshöll, Reykjavík
Гледачи: 1,670
Судии: Nicolas Maestre (FRA), Robert Hickman (ENG), Rune Ressel Larsen (DEN)
Четвртини: 19–24, 10–23, 20–19, 29–25
Пое: Stefánsson 21
Ско: Baeringsson 8
Дод: Stefánsson 6
Пое: Savanović 18
Ско: Mačvan 9
Дод: Nedović 5

15 Август 2012
18:00
Report Црна Гора  75 – 69  Израел    Morača Sports Center, Podgorica
Гледачи: 3,800
Судии: Sasa Pukl (SLO), Paolo Taurino (ITA), Elias Koromilas (GRE)
Четвртини: 17–20, 20–14, 11–22, 27–13
Пое: три играчи 12
Ско: Šehović 11
Дод: Rochestie 5
Пое: Eliyahu 22
Ско: Ohayon 10
Дод: Ohayon 4

15 Август 2012
20:30
Report Естонија  95 – 74  Словачка    Saku Suurhall Arena, Tallinn
Гледачи: 3,500
Судии: Martynas Gudas (LTU), Mathieu Bayot (BEL), Andris Aunkrogers (LAT)
Четвртини: 27–20, 24–22, 24–18, 20–14
Пое: Talts 16
Ско: Talts 11
Дод: Sokk 7
Пое: Vojtek 13
Ско: Pandula 5
Дод: Gavel, Nuber 3

18 Август 2012
18:00
Report Словачка  75 – 81  Исланд    City Sport Hall, Levice
Гледачи: 700
Судии: Guerrino Cerebuch (ITA), Janusz Calik (POL), Gellert Kapitany (HUN)
Четвртини: 17–21, 19–23, 23–10, 16–27
Пое: Gavel 31
Ско: Vido 10
Дод: Marko 5
Пое: Stefánsson 28
Ско: Baeringsson 11
Дод: четири играчи 3

18 Август 2012
20:30
Report Србија  71 – 73  Црна Гора    Belgrade Arena, Belgrade
Гледачи: 18,150
Судии: Juan Arteaga (ESP), Robert Lottermoser (GER), Olegs Latisevs (LAT)
Четвртини: 23–15, 12–20, 20–17, 16–21
Пое: Teodosić 21
Ско: Mačvan 5
Дод: Teodosić 5
Пое: Šehović 17
Ско: Šehović 10
Дод: Rochestie 3

18 Август 2012
21:00
Report Израел  86 – 88  Естонија Пдж  Bet Maccabi, Rishon LeZion
Гледачи: 2,200
Судии: Sreten Radović (CRO), Sergey Mikhaylov (RUS), Sergiy Zashchuk (UKR)
Четвртини: 25–12, 15–15, 18–25, 17–23Пдж: 11–13
Пое: Casspi 23
Ско: Ohayon 9
Дод: Ohayon 7
Пое: Kangur 21
Ско: Vene 10
Дод: Sokk 6

21 Август 2012
18:00
Report Словачка  71 – 93  Србија    City Sport Hall, Levice
Гледачи: 1,600
Судии: Srdan Dozai (CRO), Marek Maliszewski (POL), Marko Vuckovic (SLO)
Четвртини: 24–26, 15–30, 13–23, 19–14
Пое: Gavel 26
Ско: Vido 4
Дод: Gavel 7
Пое: Teodosić 15
Ско: Bjelica 9
Дод: Teodosić 7

21 Август 2012
19:15
Report Исланд  83 – 110  Израел    Laugardalshöll, Reykjavík
Гледачи: 1,570
Судии: Joseph Bissang (FRA), Bert Van Slooten (NED), Simon Unsworth (ENG)
Четвртини: 19–29, 17–21, 15–30, 32–30
Пое: Pálsson 19
Ско: Baeringsson 8
Дод: Stefánsson 6
Пое: Limonad, Casspi 17
Ско: Tyus 9
Дод: Ohayon 6

21 Август 2012
20:30
Report Естонија  64 – 77  Црна Гора    Saku Suurhall Arena, Tallinn
Гледачи: 6,000
Судии: Carl Jungebrand (FIN), Janusz Calik (POL), Fedja Serhatlic (SWE)
Четвртини: 9–17, 14–16, 17–21, 24–23
Пое: Dorbek 16
Ско: четири играчи 4
Дод: Sokk 6
Пое: Šehović 22
Ско: Dubljević 11
Дод: Šehović 3

24 Август 2012
18:00
Report Словачка  64 – 82  Израел    City Sport Hall, Levice
Гледачи: 1,000
Судии: Grzegorz Ziemblicki (POL), Boris Schmidt (GER), Christoph Rohacky (AUT)
Четвртини: 20–27, 15–20, 12–22, 17–13
Пое: Gavel 22
Ско: Vido 6
Дод: Gavel 6
Пое: Tyus 18
Ско: Tyus 7
Дод: Halperin 6

24 Август 2012
20:30
Report Црна Гора  85 – 67  Исланд    Nikšić Sports Center, Nikšić
Гледачи: 4,200
Судии: Ademir Zurapovic (BIH), Panagiotis Anastopoulos (GRE), Aleksander Pavlov (MKD)
Четвртини: 26–15, 22–17, 12–13, 25–22
Пое: Dubljević 16
Ско: Sekulić 9
Дод: Rochestie, Dašić 6
Пое: Baeringsson 19
Ско: Baeringsson 6
Дод: Baeringsson, Stefánsson 3

24 Август 2012
20:30
Report Србија  88 – 63  Естонија    SPC Vojvodina, Нови Сад
Гледачи: 7,250
Судии: Sasa Pukl (SLO), Anastasios Piloidis (GRE), Gentian Cici (ALB)
Четвртини: 26–15, 24–13, 20–13, 18–22
Пое: Krstić, Teodosić 12
Ско: Kešelj 8
Дод: Teodosić 5
Пое: Hallik 11
Ско: Talts 8
Дод: Sokk 4

27 Август 2012
18:00
Report Словачка  81 – 94  Црна Гора    City Sport Hall, Levice
Гледачи: 900
Судии: Marek Cmikiewicz (POL), Tomislav Vovk (CRO), Andrej Jersan (SLO)
Четвртини: 20–23, 12–24, 24–23, 25–24
Пое: Gavel 23
Ско: Pandula, Batka 5
Дод: Gavel 10
Пое: Šehović 16
Ско: Dubljević 10
Дод: Rochestie 5

27 Август 2012
19:15
Report Исланд  67 – 86  Естонија    Laugardalshöll, Reykjavík
Гледачи: 922
Судии: Lahdo Sharro (SWE), Bert Van Slooten (NED), Torkild Rodsand (NOR)
Четвртини: 15–25, 12–13, 15–28, 25–20
Пое: Stefánsson 19
Ско: Baeringsson 8
Дод: Sigurðarson, Stefánsson 3
Пое: Kangur 26
Ско: Vene 9
Дод: Sokk 8

28 Август 2012
20:30
Report Израел  89 – 76  Србија    Nokia Arena, Tel Aviv
Гледачи: 9,000
Судии: Ivo Dolinek (CZE), Borys Ryzhyk (UKR), Anton Makhlin (RUS)
Четвртини: 25–15, 23–23, 17–18, 24–20
Пое: Casspi 23
Ско: три играчи 7
Дод: Casspi 4
Пое: Teodosić, Erceg 10
Ско: Erceg, Mačvan 5
Дод: Teodosić 4

30 Август 2012
18:00
Report Словачка  70 – 84  Естонија    City Sport Hall, Levice
Гледачи: 700
Судии: Dubravko Muhvic (CRO), Petar Denkovski (MKD), Nebojsa Kovacevic (GER)
Четвртини: 15–21, 17–22, 21–18, 17–23
Пое: Gavel 35
Ско: Pandula, Sykora 8
Дод: три играчи 3
Пое: Vene 16
Ско: Talts 16
Дод: Talts 4

30 Август 2012
20:30
Report Србија  114 – 58  Исланд    Čair Sports Center, Niš
Гледачи: 4,560
Судии: Matej Boltauzer (SLO), Chrisostomos Schinas (GRE), Ilya Putenko (RUS)
Четвртини: 25–12, 31–17, 18–20, 30–9
Пое: Krstić 15
Ско: четири играчи 6
Дод: Tepić, Teodosić 5
Пое: Sigurðarson 14
Ско: Baeringsson 9
Дод: Baeringsson 4

30 Август 2012
20:30
Report Израел  76 – 81  Црна Гора    Nokia Arena, Tel Aviv
Гледачи: 10,000
Судии: Miguel Perez Perez (ESP), Spyridon Gontas (GRE), Miroslav Tomov (BUL)
Четвртини: 12–17, 25–14, 24–27, 15–23
Пое: Casspi 20
Ско: Ohayon 7
Дод: Ohayon 8
Пое: Dašić 20
Ско: Dubljević 10
Дод: Dašić 5

2 Септември 2012
15:45
Report Исланд  84 – 86  Словачка    Laugardalshöll, Reykjavík
Гледачи: 700
Судии: Regis Bardera (FRA), Clemens Fritz (GER), Bo Bundgaard (DEN)
Четвртини: 25–18, 22–31, 13–13, 24–24
Пое: Baeringsson 21
Ско: Baeringsson 12
Дод: Baeringsson 5
Пое: Gavel 35
Ско: Sykora, Nuber 7
Дод: Gavel 6

2 Септември 2012
20:00
Report Естонија  53 – 84  Израел    Saku Suurhall Arena, Tallinn
Гледачи: 6,950
Судии: Haydn Jones (WAL), Apostolos Kalpakas (SWE), Johannes Sarekoski (FIN)
Четвртини: 13–21, 17–19, 10–19, 13–25
Пое: Talts 14
Ско: Talts 10
Дод: Sokk 4
Пое: Casspi 26
Ско: Eliyahu 11
Дод: Ohayon 7

2 Септември 2012
20:30
Report Црна Гора  72 – 62  Србија    Morača Sports Center, Podgorica
Гледачи: 4,500
Судии: Luigi Lamonica (ITA), Damir Javor (SLO), Emin Mogulkoc (TUR)
Четвртини: 11–17, 21–12, 19–18, 21–15
Пое: Šehović 20
Ско: Popović 8
Дод: Rochestie 5
Пое: Teodosić 13
Ско: Bjelica 9
Дод: Teodosić 6

5 Септември 2012
20:30
Report Израел  92 – 75  Исланд    Nokia Arena, Tel Aviv
Гледачи: 4,000
Судии: Dubravko Muhvic (CRO), Antonis Demetriou (CYP), David Berekashvili (GEO)
Четвртини: 17–20, 25–18, 25–18, 25–19
Пое: Casspi 22
Ско: Eliyahu 11
Дод: Eliyahu 5
Пое: Sigurðarson 21
Ско: Baeringsson 11
Дод: Ermolinskij 7

5 Септември 2012
20:30
Report Србија  87 – 62  Словачка    Kristalna dvorana, Zrenjanin
Гледачи: 3,100
Судии: Vicente Bulto (ESP), Murat Biricik (TUR), Damir Kunosic (BIH)
Четвртини: 22–10, 20–15, 23–19, 22–18
Пое: Nedović 20
Ско: Štimac 9
Дод: три играчи 4
Пое: Bilik 16
Ско: Vido, Sýkora 5
Дод: Nuber 5

5 Септември 2012
20:30
Report Црна Гора  76 – 67  Естонија    Morača Sports Center, Podgorica
Гледачи: 4,100
Судии: Engin Kennerman (TUR), Chrisostomos Schinas (GRE), Zoran Mitrovski (MKD)
Четвртини: 24–15, 13–12, 19–22, 20–18
Пое: Dašić 14
Ско: Sekulić, Dašić 8
Дод: Šehović 3
Пое: Arbet 12
Ско: Kangur 8
Дод: Kangur 5

8 Септември 2012
15:45
Report Исланд  92 – 101  Црна Гора    Laugardalshöll, Reykjavík
Гледачи: 650
Судии: Neil Wilkinson (ENG), Apostolos Kalpakas (SWE), Anthonie Sinterniklaas (NED)
Четвртини: 23–19, 38–20, 15–30, 16–32
Пое: Stefánsson 32
Ско: Baeringsson 9
Дод: three players 5
Пое: Dašić 38
Ско: Dašić 14
Дод: Rochestie 5

8 Септември 2012
20:30
Report Естонија  88 – 81  Србија    Saku Suurhall Arena, Tallinn
Гледачи: 4,800
Судии: Regis Bardera (FRA), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Toni Rodriguez (GER)
Четвртини: 16–22, 25–21, 22–20, 25–18
Пое: Kangur 19
Ско: Vene 10
Дод: Sokk 8
Пое: Krstić 20
Ско: Krstić 9
Дод: Teodosić 2

8 Септември 2012
21:00
Report Израел  106 – 73  Словачка    Nokia Arena, Tel Aviv
Гледачи: 7,000
Судии: Paolo Taurino (ITA), Borys Shulga (UKR), Ilya Putenko (RUS)
Четвртини: 23–19, 26–23, 32–8, 25–23
Пое: Eliyahu 18
Ско: Tyus 11
Дод: Eliyahu 12
Пое: Vojtek 17
Ско: Vojtek, Mrvis 4
Дод: Nuber 7

11 Септември 2012
20:30
Report Црна Гора  80 – 48  Словачка    Morača Sports Center, Podgorica
Гледачи: 3,200
Судии: Juan Arteaga (ESP), Matej Boltauzer (SLO), Aleksandar Milojevic (MKD)
Четвртини: 27–6, 17–14, 22–18, 14–10
Пое: Dubljević 25
Ско: Dubljević 12
Дод: Rochestie 7
Пое: Pandula 11
Ско: Bátka 5
Дод: Nuber 3

11 Септември 2012
20:30
Report Србија  83 – 67  Израел    Pionir Hall, Belgrade
Гледачи: 6,150
Судии: Christos Christodoulou (GRE), Emilio Perez (ESP), Marek Cmikiewicz (POL)
Четвртини: 28–14, 23–17, 12–16, 20–20
Пое: Tepić 16
Ско: Krstić 7
Дод: Teodosić 7
Пое: Casspi 20
Ско: Kozikaro, Casspi 4
Дод: Casspi 4

11 Септември 2012
20:30
Report Естонија  80 – 58  Исланд    Saku Suurhall Arena, Tallinn
Гледачи: 4,500
Судии: Nick Van den Broeck (BEL), Oskars Lucis (LAT), Simon Unsworth (ENG)
Четвртини: 24–22, 23–10, 15–11, 18–15
Пое: Vene 23
Ско: Talts 11
Дод: Kangur 5
Пое: Stefánsson 13
Ско: Baeringsson 10
Дод: Baeringsson, Stefánsson 2

Group B[уреди | уреди извор]

Team Pld W L PF PA Diff Pts Tie-break
 Германија 8 8 0 695 547 +148 16
 Шведска 8 4 4 678 624 +54 12 2−2 (+20)
 Бугарија 8 4 4 669 647 +22 12 2−2 (−9)
 Азербејџан 8 4 4 658 660 −2 12 2−2 (−11)
 Луксембург 8 0 8 580 802 −222 8

All times are local

15 August 2012
17:00
Report Луксембург  78 – 101  Азербејџан    d'Coque, Luxembourg City
Гледачи: 500
Судии: Joseph Bissang (FRA), Bert Van Slooten (NED), Christoph Rohacky (AUT)
Четвртини: 17–31, 24–28, 25–27, 12–15
Пое: Picard 28
Ско: Picard 6
Дод: Schumacher 3
Пое: Pashayev 21
Ско: Rindin 10
Дод: Niftaliyev 4

15 August 2012
18:00
Report Бугарија  78 – 73  Шведска    Universiada Hall, Sofia
Гледачи: 1,000
Судии: Seffi Shemmesh (ISR), Zafer Yilmaz (TUR), Ilya Putenko (RUS)
Четвртини: 21–19, 23–21, 16–17, 18–16
Пое: Kostov 13
Ско: Nikolov 10
Дод: Videnov 5
Пое: Jerebko 26
Ско: Kjellbom, Maråker 6
Дод: Jerebko 6

18 August 2012
19:00
Report Германија  101 – 53  Луксембург    ENERVIE Arena, Hagen
Гледачи: 2,566
Судии: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Tamas Földhazi (HUN), Semen Ovinov (RUS)
Четвртини: 25–10, 20–17, 25–22, 31–4
Пое: Benzing 17
Ско: Pleiß, Zirbes 8
Дод: Schaffartzik 4
Пое: Jones 19
Ско: Schumacher 6
Дод: three players 2

18 August 2012
20:00
Report Азербејџан  88 – 73  Бугарија    Serhedchi Sport Olympic Centre, Baku
Гледачи: 2,000
Судии: Igor Dragojevic (MNE), Rüstü Nuran (TUR), Sergey Krug (RUS)
Четвртини: 26–14, 27–17, 23–21, 12–21
Пое: Davis 30
Ско: Haciyeva 15
Дод: Pashayev 6
Пое: Avramov 16
Ско: Videnov, Kostov 5
Дод: three players 3

21 August 2012
18:00
Report Бугарија  70 – 82  Германија    Universiada Hall, Sofia
Гледачи: 2,500
Судии: Emin Mogulkoc (TUR), Oscar Perea (ESP), Saso Petek (SLO)
Четвртини: 14–22, 14–19, 22–17, 20–24
Пое: Simmons 21
Ско: Simmons 9
Дод: Avramov 5
Пое: Jagla 19
Ско: Jagla 10
Дод: Schaffartzik 10

21 August 2012
19:00
Report Шведска  96 – 79  Азербејџан    Boråshallen, Borås
Гледачи: 2,623
Судии: Petri Mäntylä (FIN), Dariusz Lenczowski (POL), Sigmundur Herbertsson (ISL)
Четвртини: 15–25, 26–17, 25–18, 30–19
Пое: Maråker 19
Ско: Kjellbom 14
Дод: Grant 10
Пое: Carroll 27
Ско: Haciyeva 17
Дод: Pashayev 4

24 August 2012
19:30
Report Луксембург  68 – 94  Бугарија    d'Coque, Luxembourg City
Гледачи: 250
Судии: Sérgio Silva (POR), Mathieu Bayot (BEL), Gavin Williams (WAL)
Четвртини: 18–22, 18–27, 12–20, 20–25
Пое: Schumacher 22
Ско: three players 4
Дод: Schumacher 4
Пое: Videnov 19
Ско: Simmons 10
Дод: Videnov 6

24 August 2012
20:15
Report Германија  81 – 66  Шведска    Arena Ulm/Neu-Ulm, Neu-Ulm
Гледачи: 6,000
Судии: Miguel Perez Perez (ESP), Paolo Taurino (ITA), Nick Van den Broeck (BEL)
Четвртини: 19–17, 26–11, 21–14, 15–24
Пое: Schaffartzik, Benzing 15
Ско: Pleiß, Jagla 6
Дод: Schaffartzik 5
Пое: Jerebko 22
Ско: Maråker 8
Дод: Grant 5

27 August 2012
19:00
Report Шведска  111 – 74  Луксембург    Stadium Arena, Norrköping
Гледачи: 1,198
Судии: Aare Halliko (EST), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Henri Hilke (FIN)
Четвртини: 27–13, 28–24, 31–16, 25–21
Пое: Saks 16
Ско: Jerebko 9
Дод: Grant 6
Пое: Jones 17
Ско: Genevo 5
Дод: three players 3

27 August 2012
20:00
Report Азербејџан  68 – 85  Германија    Serhedchi Sport Olympic Centre, Baku
Гледачи: 2,000
Судии: Elias Koromilas (GRE), Sergiy Chebyshev (UKR), Alexey Davydov (RUS)
Четвртини: 15–17, 19–26, 16–16, 18–26
Пое: Davis 31
Ско: Rindin 7
Дод: Davis 4
Пое: Staiger 18
Ско: Benzing 13
Дод: Benzing 3

30 August 2012
19:00
Report Шведска  85 – 71  Бугарија    Stadium Arena, Norrköping
Гледачи: 2,222
Судии: Carl Jungebrand (FIN), Sergey Mikhaylov (RUS), Oskars Lucis (LAT)
Четвртини: 23–19, 26–20, 13–21, 23–11
Пое: Grant 19
Ско: Grant 7
Дод: Massamba 6
Пое: Kostov 20
Ско: Simmons 8
Дод: Avramov 5

30 August 2012
20:00
Report Азербејџан  95 – 77  Луксембург    Serhedchi Sport Olympic Centre, Baku
Гледачи: 2,000
Судии: Engin Kennerman (TUR), Igor Demenkov (RUS), Serghei Tislenco (MDA)
Четвртини: 16–13, 30–23, 22–22, 27–19
Пое: Carroll 26
Ско: three players 12
Дод: Pashayev 8
Пое: Picard, Rajniak 15
Ско: Jones 9
Дод: Schumacher 8

2 September 2012
16:00
Report Луксембург  67 – 95  Германија    d'Coque, Luxembourg City
Гледачи: 1,850
Судии: Gianluca Mattioli (ITA), Vincent Delestrée (BEL), Paul Den Hartog (NED)
Четвртини: 18–18, 19–31, 12–24, 18–22
Пое: Rajniak 12
Ско: Rajniak 4
Дод: Rajniak 6
Пое: Pleiß 17
Ско: Pleiß 11
Дод: Staiger, Tadda 2

2 September 2012
18:00
Report Бугарија  94 – 77  Азербејџан    Arena Samokov, Samokov
Гледачи: 1,500
Судии: Doru Vinasi (ROU), Haris Bijedic (BIH), Vladyslav Isachenko (UKR)
Четвртини: 26–13, 11–18, 31–16, 26–30
Пое: Nikolov 26
Ско: Simmons 12
Дод: Kostov 5
Пое: Davis 17
Ско: Davis 13
Дод: Davis 5

5 September 2012
19:15
Report Германија  79 – 69  Бугарија    Trier Arena, Trier
Гледачи: 3,050
Судии: Sreten Radovic (CRO), Ersan Kartal (TUR), Johann Jeanneau (FRA)
Четвртини: 17–12, 24–20, 21–21, 17–16
Пое: Schaffartzik, Pleiß 16
Ско: Pleiß 14
Дод: Tadda 5
Пое: Kostov 16
Ско: Simmons 8
Дод: Videnov, Simmons 4

5 September 2012
20:00
Report Азербејџан  82 – 76  Шведска    Serhedchi Sport Olympic Centre, Baku
Гледачи: 2,500
Судии: Omer Esteron (ISR), Sergiy Zashchuk (UKR), Ciprian Stoica (ROU)
Четвртини: 25–19, 15–20, 20–19, 22–18
Пое: Haciyeva 28
Ско: Haciyeva 13
Дод: Pashayev 6
Пое: Jerebko 20
Ско: Kjellbom 13
Дод: Grant, Massamba 7

8 September 2012
17:00
Report Шведска  86 – 91  Германија    Stadium Arena, Norrköping
Гледачи: 2,985
Судии: Luigi Lamonica (ITA), Piotr Pastusiak (POL), Haydn Jones (WAL)
Четвртини: 26–21, 17–21, 24–22, 19–27
Пое: Jerebko 32
Ско: Jerebko 10
Дод: Massamba 7
Пое: Schaffartzik 21
Ско: Pleiß 7
Дод: Schaffartzik 5

8 September 2012
17:30
Report Бугарија  120 – 95  Луксембург    Arena Samokov, Samokov
Гледачи: 1,500
Судии: Recep Ankarali (TUR), Chris Dodds (SCO), Dragan Kralj (BIH)
Четвртини: 30–21, 26–31, 23–12, 41–31
Пое: Kostov 33
Ско: Varbanov 8
Дод: Videnov 8
Пое: Jones, Picard 21
Ско: Picard, Rajniak 6
Дод: Koster, Birenbaum 6

11 September 2012
19:30
Report Германија  81 – 68  Азербејџан    EWE Arena, Oldenburg
Гледачи: 2,227
Судии: Fernando Rocha (POR), Marcin Kowalski (POL), Mathieu Bayot (BEL)
Четвртини: 21–22, 22–17, 15–15, 23–14
Пое: three players 11
Ско: Ohlbrecht 11
Дод: Benzing 6
Пое: Davis 25
Ско: Haciyeva 14
Дод: Davis 5

11 September 2012
19:30
Report Луксембург  68 – 85  Шведска    d'Coque, Luxembourg City
Гледачи: 400
Судии: Ivo Dolinek (CZE), Paul Walton (ENG), Nicolaas Zwiep (NED)
Четвртини: 18–24, 8–17, 21–22, 21–22
Пое: Schumacher 20
Ско: Genevo 7
Дод: Birenbaum 3
Пое: Kjellbom 22
Ско: Jerebko 8
Дод: Massamba 6

Group C[уреди | уреди извор]

Team Pld W L PF PA Diff Pts Tie-break
 Хрватска 8 8 0 685 539 +146 16
 Украина 8 6 2 580 523 +57 14
 Австрија 8 3 5 601 589 +12 11 1–1 (+10)
 Унгарија 8 3 5 593 619 −31 11 1–1 (−10)
 Кипар 8 0 8 445 634 −189 8

All times are local

15 August 2012
19:00
Report Украина  77 – 71  Унгарија    Sports Complex Meteor, Dnipropetrovsk
Гледачи: 5,000
Судии: Daniel Hierrezuelo (ESP), Anastasios Piloidis (GRE), Marek Maliszewski (POL)
Четвртини: 23–20, 16–21, 18–18, 20–12
Пое: Gladyr 19
Ско: Drozdov 9
Дод: Bertt, Gladyr 4
Пое: Hanga 21
Ско: Lóránt 5
Дод: Horváth 5

15 August 2012
20:30
Report Кипар  86 – 89  Австрија Пдж  Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Гледачи: 500
Судии: Ioannis Foufis (GRE), Igor Mitrovski (MKD), Florin Grigoras (ROU)
Четвртини: 17–22, 12–21, 22–13, 18–13, Пдж: 17–20
Пое: King 23
Ско: King 9
Дод: Sizopoulos
Пое: Detrick 20
Ско: Detrick, Mahalbašić 8
Дод: five players 2

18 August 2012
20:20
Report Австрија  57 – 61  Украина    Multiversum, Schwechat
Гледачи: 350
Судии: Sasa Maricic (SRB), Toni Rodriguez (GER), Chris Dodds (SCO)
Четвртини: 19–16, 10–16, 22–16, 6–13
Пое: Lamesic 18
Ско: Lamesic 7
Дод: Detrick 4
Пое: Pecherov 11
Ско: Korniyenko 8
Дод: Gladyr 5

18 August 2012
20:30
Report Хрватска  93 – 38  Кипар    Gradski sportski centar, Makarska
Гледачи: 300
Судии: Ademir Zurapovic (BIH), Alexandru Olaru (ROU), Uros Obrknezevic (SRB)
Четвртини: 17–10, 23–13, 25–12, 28–3
Пое: Bogdanović 17
Ско: three players 3
Дод: Ukić, Babić 5
Пое: King 9
Ско: Sizopoulos 6
Дод: Liatsos 2

21 August 2012
19:00
Report Украина  79 – 80  Хрватска Пдж  Sports Palace, Kiev
Гледачи: 4,000
Судии: Jose Martin (ESP), Jakub Zamojski (POL), Seffi Shemmesh (ISR)
Четвртини: 22–18, 16–18, 15–16, 16–17Пдж: 10–11
Пое: Kravtsov 14
Ско: Pecherov 8
Дод: Bertt 4
Пое: Bogdanović 20
Ско: Simon, Žorić 7
Дод: Bogdanović 5

21 August 2012
19:00
Report Унгарија  81 – 75  Австрија    Arena Savaria, Szombathely
Гледачи: 2,000
Судии: Keith Williams (ENG), Saverio Lanzarini (ITA), Zdenko Zubak (SVK)
Четвртини: 14–13, 19–25, 25–21, 23–16
Пое: Lóránt 19
Ско: Lóránt 10
Дод: Trotter 5
Пое: Mahalbašić 17
Ско: Mahalbašić 7
Дод: Detrick 3

24 August 2012
20:00
Report Хрватска  89 – 65  Унгарија    Arena of Drava Visual, Osijek
Гледачи: 3,000
Судии: Robert Lottermoser (GER), Elias Koromilas (GRE), Andrej Jersan (SLO)
Четвртини: 20–14, 27–18, 20–18, 22–15
Пое: Ukić 18
Ско: Andrić, Simon 5
Дод: Stipčević 4
Пое: Hanga 19
Ско: Lóránt 6
Дод: Trotter 5

24 August 2012
20:30
Report Кипар  47 – 68  Украина    Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Гледачи: 200
Судии: Petros Papapetrou (GRE), Regis Bardera (FRA), Rafael Ganiev (RUS)
Четвртини: 10–16, 12–14, 16–15, 9–23
Пое: King 13
Ско: King 14
Дод: King 3
Пое: Zabirchenko 15
Ско: Korniyenko 9
Дод: three players 3

27 August 2012
19:00
Report Унгарија  77 – 64  Кипар    Lauber Dezsö Sport Hall, Pécs
Гледачи: 2,000
Судии: Robert Vyklicky (CZE), Markos Michaelides (SUI), Marin Mehandjiev (BUL)
Четвртини: 21–21, 18–9, 26–20, 12–14
Пое: Lóránt 25
Ско: Lóránt, Trotter 7
Дод: Trotter 4
Пое: Trisokkas 20
Ско: Trisokkas, King 9
Дод: Razis 5

27 August 2012
20:20
Report Австрија  75 – 82  Хрватска    Multiversum, Schwechat
Гледачи: 1,100
Судии: Mauro Pozzana (ITA), Aleksandar Milojevic (MKD), Petr Hrusa (CZE)
Четвртини: 23–20, 12–24, 23–16, 17–22
Пое: Mahalbašić 21
Ско: Mahalbašić 6
Дод: Lanegger 4
Пое: Bogdanović 19
Ско: Markota 10
Дод: Ukić 7

30 August 2012
19:00
Report Унгарија  76 – 78  Украина    Lauber Dezsö Sport Hall, Pécs
Гледачи: 2,500
Судии: Juris Kokainis (LAT), Georgios Tanatzis (GRE), Branislav Mrdak (SRB)
Четвртини: 15–18, 15–19, 21–20, 25–21
Пое: Trotter 19
Ско: Szabó 6
Дод: Trotter 5
Пое: Gladyr 17
Ско: Natyazhko 9
Дод: Bertt, Gladyr 4

30 August 2012
20:20
Report Австрија  77 – 52  Кипар    Multiversum, Schwechat
Гледачи: 350
Судии: Emilio Perez (ESP), Boris Gabara (SVK), Anastasios Manos (GRE)
Четвртини: 24–14, 14–8, 19–22, 20–8
Пое: Klepeisz 15
Ско: Lanegger, Mahalbašić 6
Дод: Detrick 5
Пое: Sizopoulos 12
Ско: King 11
Дод: Razis 3

2 September 2012
16:00
Report Украина  68 – 57  Австрија    Sports Palace Galychyna, Lviv
Гледачи: 1,170
Судии: Tomasz Trawicki (POL), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Zafer Yilmaz (TUR)
Четвртини: 19–14, 20–18, 13–18, 16–7
Пое: Gladyr 17
Ско: Korniyenko 12
Дод: Gladyr 5
Пое: Lamesic 13
Ско: Lamesic 8
Дод: five players 2

2 September 2012
20:30
Report Кипар  49 – 98  Хрватска    Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Гледачи: 300
Судии: Ivo Dolinek (CZE), Marius Ciulin (ROU), Erez Gurion (ISR)
Четвртини: 17–18, 14–22, 16–25, 2–33
Пое: King 20
Ско: King 9
Дод: six players 1
Пое: Andrić, Simon 16
Ско: Andrić, Šarić 7
Дод: Ukić, Simon 5

5 September 2012
20:00
Report Хрватска  84 – 80  Украина    Sports Hall Vijus, Slavonski Brod
Гледачи: 2,200
Судии: Luigi Lamonica (ITA), Jurgis Laurinavicius (LTU), Benjamin Barth (GER)
Четвртини: 20–25, 28–10, 15–20, 21–25
Пое: Andrić 16
Ско: Šarić 8
Дод: Ukić 6
Пое: Burtt 22
Ско: Kravtsov 6
Дод: Burtt 7

5 September 2012
20:20
Report Австрија  97 – 81  Унгарија    Multiversum, Schwechat
Гледачи: 500
Судии: Charalampos Karakatsounis (GRE), Milan Brziak (SVK), Vladan Sundic (MNE)
Четвртини: 27–15, 23–23, 26–25, 21–18
Пое: Mahalbašić 21
Ско: Schreiner 9
Дод: Lanegger 6
Пое: Hanga 20
Ско: Lóránt 8
Дод: Trotter 4

8 September 2012
16:00
Report Украина  69 – 51  Кипар    Olymp, Yuzhne
Гледачи: 1,200
Судии: Fernando Rocha (POR), Alexey Davydov (RUS), Tomas Lukac (SVK)
Четвртини: 18–13, 10–14, 13–10, 28–14
Пое: Burtt 13
Ско: Natyazhko 13
Дод: Zabirchenko, Drozdov 3
Пое: Trisokkas 15
Ско: Trisokkas 10
Дод: Sizopoulos 4

8 September 2012
19:00
Report Унгарија  79 – 81  Хрватска    Arena Savaria, Szombathely
Гледачи: 3,000
Судии: Roberto Chiari (ITA), Sérgio Silva (POR), Boris Gabara (SVK)
Четвртини: 12–16, 20–18, 21–16, 26–31
Пое: Lóránt 24
Ско: Lóránt 8
Дод: Hanga 7
Пое: Bogdanović 17
Ско: Šarić 9
Дод: Ukić 7

11 September 2012
20:00
Report Хрватска  78 – 74  Австрија    Žatika Sport Centre, Poreč
Гледачи: 500
Судии: Spyridon Gontas (GRE), Rüstü Nuran (TUR), Alexey Davydov (RUS)
Четвртини: 24–17, 20–15, 21–21, 13–21
Пое: Ukić 16
Ско: Žorić 9
Дод: Ukić 3
Пое: Detrick 19
Ско: Lamešić 7
Дод: Lamešić, Mahalbašić 4

11 September 2012
20:30
Report Кипар  58 – 63  Унгарија    Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Гледачи: 150
Судии: Daniel Hierrezuelo (ESP), Chrisostomos Schinas (GRE), Bernard Vassallo (MLT)
Четвртини: 20–6, 11–23, 7–17, 20–17
Пое: Sizopoulos 15
Ско: King 12
Дод: Razis 5
Пое: Lóránt 13
Ско: Lóránt 9
Дод: Trotter 7

Group D[уреди | уреди извор]

Team Pld W L PF PA Diff Pts Tie-break
 Босна и Херцеговина 8 6 2 736 672 +64 14 1–1 (+3)
 Грузија 8 6 2 707 666 +41 14 1–1 (−3)
 Латвија 8 5 3 655 584 +71 13
 Холандија 8 2 6 667 726 −59 10
 Романија 8 1 7 569 686 −117 9

All times are local

15 August 2012
18:00
Report Романија  90 – 84  Холандија    Transilvania Hall, Sibiu
Гледачи: 1,500
Судии: Eddie Viator (FRA), Emin Mogulkoc (TUR), Marko Vučković (SLO)
Четвртини: 26–27, 17–18, 25–18, 20–21
Пое: Mandache 19
Ско: Dragusin, Nicoara 7
Дод: Moldoveanu 9
Пое: Norel 27
Ско: four players 6
Дод: Jansen 3

15 August 2012
18:30
Report Босна и Херцеговина  87 – 84  Латвија    Dvorana Mirza Delibašić, Sarajevo
Гледачи: 7,000
Судии: Igor Dragojević (MNE), Roberto Chiari (ITA), Gentian Cici (ALB)
Четвртини: 23–22, 18–16, 23–29, 23–17
Пое: Teletović 24
Ско: Wright 11
Дод: Wright, Đedović 4
Пое: Strēlnieks 18
Ско: Bērziņš 11
Дод: Bertāns 7

18 August 2012
19:00
Report Грузија  80 – 64  Романија    Sports Palace, Tbilisi
Гледачи: 6,000
Судии: Antonis Demetriou (CYP), Zdravko Rutešić (MNE), Yair Michaelly (ISR)
Четвртини: 24–18, 20–21, 16–10, 20–15
Пое: Pullen 19
Ско: Sanikidze 10
Дод: Markoishvili 4
Пое: Baciu 19
Ско: Moldoveanu 11
Дод: Mandache 4

18 August 2012
19:30
Report Холандија  89 – 107  Босна и Херцеговина    Topsportcentrum Almere, Almere
Гледачи: 100
Судии: Robert Vyklicky (CZE), Jakub Zamojski (POL), Simon Unsworth (ENG)
Четвртини: 24–26, 26–25, 14–39, 25–17
Пое: de Jong 16
Ско: Norel 9
Дод: Slagter 3
Пое: Teletović 33
Ско: Đedović 7
Дод: Wright 5

21 August 2012
20:00
Report Босна и Херцеговина  95 – 96  Грузија    Dvorana Mirza Delibašić, Sarajevo
Гледачи: 6,000
Судии: Ivo Dolinek (CZE), Recep Ankarali (TUR), Tomasz Trawicki (POL)
Четвртини: 9–28, 29–26, 34–23, 23–19
Пое: Teletović 27
Ско: Wright 13
Дод: Wright 15
Пое: Pullen 20
Ско: Sanikidze 11
Дод: Tsintsadze 7

21 August 2012
20:30
Report Латвија  85 – 70  Холандија    Arena Riga, Riga
Гледачи: 2,200
Судии: Luis Lopes (POR), Petr Hrusa (CZE), Piotr Pastusiak (POL)
Четвртини: 22–22, 18–14, 20–15, 25–19
Пое: Kuksiks 28
Ско: Bertāns 7
Дод: Bertāns 4
Пое: Norel 16
Ско: Elson, Norel 6
Дод: Jansen 7

24 August 2012
18:00
Report Романија  79 – 84  Босна и Херцеговина    Transilvania Hall, Sibiu
Гледачи: 1,500
Судии: Ioannis Foufis (GRE), Haydn Jones (WAL), Vladimir Tsekov (BUL)
Четвртини: 22–25, 10–27, 25–23, 22–9
Пое: Moldoveanu 25
Ско: Moldoveanu 11
Дод: Mandache 6
Пое: Teletović, Kikanović 21
Ско: Teletović 9
Дод: Wright 8

24 August 2012
19:00
Report Грузија  79 – 76  Латвија    Sports Palace, Tbilisi
Гледачи: 9,000
Судии: Christos Christodoulou (GRE), Ersan Kartal (TUR), Siniša Herceg (CRO)
Четвртини: 21–20, 20–16, 23–17, 15–23
Пое: Markoishvili 19
Ско: Pachulia 9
Дод: Tsintsadze 7
Пое: Strēlnieks 22
Ско: Bērziņš 11
Дод: Bertāns 3

27 August 2012
19:30
Report Холандија  91 – 88  Грузија    Topsportcentrum Almere, Almere
Гледачи: 600
Судии: Francisco Araña (ESP), Janusz Calik (POL), Chris Dodds (SCO)
Четвртини: 15–19, 24–28, 25–20, 27–21
Пое: Jansen 24
Ско: Elson 8
Дод: Jansen 7
Пое: Pachulia 23
Ско: Pachulia, Shengelia 9
Дод: Tsintsadze, Markoishvili 3

27 August 2012
20:30
Report Латвија  89 – 53  Романија    Arena Riga, Riga
Гледачи: 2,000
Судии: David Chambon (FRA), Mindaugas Vecerskis (LTU), Semen Ovinov (RUS)
Четвртини: 21–14, 28–15, 21–10, 19–14
Пое: Kuksiks 19
Ско: Freimanis, Šeļakovs 6
Дод: Jeromanovs 3
Пое: Mandache 14
Ско: Nicoara 8
Дод: Mandache 3

30 August 2012
19:30
Report Холандија  80 – 74  Романија    Topsportcentrum Almere, Almere
Гледачи: 630
Судии: Boris Schmidt (GER), Ersan Kartal (TUR), Sigmundur Herbertsson (ISL)
Четвртини: 15–12, 16–18, 21–18, 28–26
Пое: Smeulders 18
Ско: Smeulders 14
Дод: Jansen 6
Пое: Moldoveanu 21
Ско: Nicoara 9
Дод: Calota, Paul 3

30 August 2012
19:35
Report Латвија  80 – 64  Босна и Херцеговина    Arena Riga, Riga
Гледачи: 2,200
Судии: Damir Javor (SLO), Marcin Kowalski (POL), Zoltan Palla (HUN)
Четвртини: 16–19, 26–11, 24–19, 14–15
Пое: Bertāns 25
Ско: Bertāns 9
Дод: Bertāns 6
Пое: Đedović, Wright 16
Ско: Wright, Peršić 7
Дод: Wright 4

2 September 2012
18:00
Report Романија  74 – 91  Грузија    Transilvania Hall, Sibiu
Гледачи: 1,500
Судии: Mehmet Keseratar (TUR), Seffi Shemmesh (ISR), Nikolaos Somos (GRE)
Четвртини: 21–24, 18–23, 20–22, 15–22
Пое: Mandache 22
Ско: Nicoara 11
Дод: three players 4
Пое: Shengelia 23
Ско: Shengelia 10
Дод: Tsintsadze 8

2 September 2012
20:00
Report Босна и Херцеговина  99 – 83  Холандија    Dvorana Mirza Delibašić, Sarajevo
Гледачи: 3,000
Судии: Christos Christodoulou (GRE), Aleksandar Milojević (MKD), Dariusz Szczerba (POL)
Четвртини: 28–14, 22–15, 15–32, 35–15
Пое: Teletović 36
Ско: Kikanović 10
Дод: Wright 9
Пое: Smeulders 21
Ско: Smeulders 15
Дод: Jansen 8

5 September 2012
17:00
Report Грузија  103 – 107  Босна и Херцеговина    Sports Palace, Tbilisi
Гледачи: 9,000
Судии: Milija Vojinović (SRB), Borys Ryzhyk (UKR), Zafer Yilmaz (TUR)
Четвртини: 16–20, 27–20, 31–32, 29–35
Пое: Markoishvili 23
Ско: Pachulia 11
Дод: Tsintsadze 6
Пое: Teletović 25
Ско: Sinanović 7
Дод: Wright 6

5 September 2012
19:30
Report Холандија  81 – 86  Латвија    Topsportcentrum Almere, Almere
Гледачи: 850
Судии: Petri Mäntylä (FIN), Mauro Pozzana (ITA), Sérgio Silva (POR)
Четвртини: 17–33, 17–16, 22–19, 25–18
Пое: Norel 24
Ско: Norel 10
Дод: Jansen 4
Пое: Bērziņš 21
Ско: Bērziņš 8
Дод: Jeromanovs, Kuksiks 4

8 September 2012
17:05
Report Латвија  70 – 73  Грузија    Arena Riga, Riga
Гледачи: 4,500
Судии: Ilija Belošević (SRB), Eddie Viator (FRA), Aare Halliko (EST)
Четвртини: 13–7, 11–24, 21–17, 25–25
Пое: Bērziņš, Bertāns 15
Ско: Meiers 8
Дод: Strēlnieks 6
Пое: Markoishvili 17
Ско: Sanikidze 9
Дод: Pullen 4

8 September 2012
20:00
Report Босна и Херцеговина  93 – 58  Романија    Dvorana Mirza Delibašić, Sarajevo
Гледачи: 6,000
Судии: Emin Mogulkoc (TUR), Georgios Tanatzis (GRE), Siniša Herceg (CRO)
Четвртини: 25–12, 32–12, 21–20, 15–14
Пое: Teletović 15
Ско: Teletović 8
Дод: Wright 8
Пое: Dragusin 17
Ско: Jucan 8
Дод: Paul 4

11 September 2012
18:00
Report Романија  77 – 85  Латвија    Transilvania Hall, Sibiu
Гледачи: 1,000
Судии: Srdan Dozai (CRO), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Aytug Ekti (TUR)
Четвртини: 16–27, 18–17, 20–21, 23–20
Пое: Silvasan 19
Ско: Dragusin, Moldoveanu 6
Дод: Andrei 4
Пое: Strēlnieks 14
Ско: Bērziņš 5
Дод: Strēlnieks 8

11 September 2012
19:00
Report Грузија  97 – 89  Холандија    Sports Palace, Tbilisi
Гледачи: 9,000
Судии: Sreten Radovic (CRO), Gili Cohen (ISR), Serkan Emlek (TUR)
Четвртини: 25–21, 29–22, 18–16, 25–30
Пое: Pullen 23
Ско: Sanikidze 13
Дод: Tsintsadze 6
Пое: Smeulders 22
Ско: Smeulders 13
Дод: Jansen 6

Group E[уреди | уреди извор]

Team Pld W L PF PA Diff Pts Tie-break
 Полска 8 6 2 704 568 +136 14 1–1 (+3)
 Финска 8 6 2 717 572 +145 14 1–1 (−3)
 Белгија 8 5 3 618 545 +73 13
 Швајцарија 8 3 5 570 670 −100 11
 Албанија 8 0 8 495 749 −254 8

All times are local

15 August 2012
20:15
Report Полска  57 – 64  Белгија    Ergo Arena, Sopot
Гледачи: 7,500
Судии: Milivoje Jovcic (SRB), Borys Ryzhyk (UKR), Gintaras Vitkauskas (LTU)
Четвртини: 21–17, 12–16, 7–16, 17–15
Пое: Gortat 23
Ско: Gortat 9
Дод: Koszarek 4
Пое: Van Rossom 13
Ско: Muya, De Zeeuw 7
Дод: Van Rossom, Muya 3

15 August 2012
20:30
Report Албанија  51 – 76  Швајцарија    Asllan Rusi, Tirana
Гледачи: 1,000
Судии: Ademir Zurapovic (BIH), Petar Denkovski (MKD), Tamas Benczur (HUN)
Четвртини: 10–20, 17–19, 15–22, 9–15
Пое: Luca 12
Ско: Hysenagolli 8
Дод: Karaj 5
Пое: Mladjan 24
Ско: Brunner 11
Дод: Mladjan, Petkovic 4

17 August 2012
19:00
Report Финска  112 – 77  Албанија    Хелсинки Ice Hall, Хелсинки
Гледачи: 2,920
Судии: Benjamin Barth (GER), Arnis Ozols (LAT), Mart Uuehendrik (EST)
Четвртини: 37–18, 24–12, 29–30, 22–17
Пое: Koponen 29
Ско: Kaunisto, Lee 7
Дод: Koponen 4
Пое: Shima 23
Ско: Shima 10
Дод: Shima, Ndoja 3

18 August 2012
17:30
Report Швајцарија  66 – 80  Полска    Site Sportif Saint-Leonard, Fribourg
Гледачи: 1,300
Судии: Vicente Bulto (ESP), Andrej Lovsin (SLO), Carlos Santos (POR)
Четвртини: 19–23, 13–17, 12–21, 22–19
Пое: Mladjan 14
Ско: Ramseyer 9
Дод: Mladjan 5
Пое: Gortat 17
Ско: Gortat 11
Дод: Koszarek 5

21 August 2012
20:15
Report Полска  79 – 81  Финска    Hala Koszalin, Koszalin
Гледачи: 3,000
Судии: Luigi Lamonica (ITA), Mindaugas Vecerskis (LTU), Haris Bijedic (BIH)
Четвртини: 22–22, 18–20, 20–18, 19–21
Пое: Ignerski 22
Ско: Gortat 11
Дод: Koszarek 6
Пое: Koponen 26
Ско: Kotti 8
Дод: Koponen 5

21 August 2012
20:30
Report Белгија  98 – 49  Швајцарија    Lotto Arena, Antwerp
Гледачи: 4,000
Судии: Milan Mazic (SRB), Georgios Tanatzis (GRE), Csaba Cziffra (HUN)
Четвртини: 27–8, 25–21, 19–13, 27–7
Пое: Tabu-Eboma 18
Ско: De Zeeuw 6
Дод: Van Rossom 6
Пое: Ramseyer 13
Ско: Ramseyer 6
Дод: Mladjan, Louissaint 2

24 August 2012
19:00
Report Финска  97 – 60  Белгија    Хелсинки Ice Hall, Хелсинки
Гледачи: 4,020
Судии: Eddie Viator (FRA), Apostolos Kalpakas (SWE), Moritz Reiter (GER)
Четвртини: 19–18, 18–14, 29–11, 31–17
Пое: Koponen 21
Ско: Kotti 6
Дод: Koponen 8
Пое: Van Rossom 11
Ско: Driesen 6
Дод: Muya 3

24 August 2012
20:30
Report Албанија  67 – 105  Полска    Asllan Rusi, Tirana
Гледачи: 400
Судии: Dubravko Muhvic (CRO), Anastasios Manos (GRE), Milos Koljensic (MNE)
Четвртини: 19–28, 14–28, 16–14, 18–35
Пое: Ndoja 16
Ско: Hysenagolli 7
Дод: three players 3
Пое: Ponitka 17
Ско: Gortat 8
Дод: Koszarek 6

27 August 2012
20:30
Report Швајцарија  60 – 89  Финска    Site Sportif Saint-Leonard, Fribourg
Гледачи: 500
Судии: Ilija Belosevic (SRB), Alessandro Martolini (ITA), Alexander Eger (AUT)
Четвртини: 19–26, 10–23, 8–18, 23–22
Пое: Vogt 13
Ско: Vogt 8
Дод: Stockalper 3
Пое: Möttölä 17
Ско: Kotti 6
Дод: Salin 4

27 August 2012
20:30
Report Белгија  97 – 59  Албанија    Lotto Arena, Antwerp
Гледачи: 4,000
Судии: Jose Martin (ESP), Ingus Baumanis (LAT), Ognjen Jokic (MNE)
Четвртини: 22–13, 30–9, 21–23, 24–14
Пое: Van Rossom 19
Ско: three players 6
Дод: Van Rossom 9
Пое: Ndoja 16
Ско: Shima 13
Дод: Shima 4

30 August 2012
20:00
Report Швајцарија  93 – 84  Албанија    Site Sportif Saint-Leonard, Fribourg
Гледачи: 350
Судии: Paolo Taurino (ITA), Vaclav Lukes (CZE), Bernard Vassallo (MLT)
Четвртини: 24–15, 26–20, 15–27, 28–22
Пое: Petkovic 25
Ско: Dubas 10
Дод: Petkovic 8
Пое: Shima 29
Ско: Hysenagolli 19
Дод: Karaj 6

30 August 2012
20:30
Report Белгија  73 – 87  Полска    Lotto Arena, Antwerp
Гледачи: 4,300
Судии: Fernando Rocha (POR), Anton Makhlin (RUS), Joseph Bissang (FRA)
Четвртини: 22–26, 23–16, 20–20, 8–25
Пое: Tabu-Eboma 18
Ско: Van Rossom 5
Дод: Muya, Tabu-Eboma 3
Пое: Gortat 29
Ско: Gortat 10
Дод: Koszarek 6

2 September 2012
20:15
Report Полска  111 – 67  Швајцарија    Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Zielona Góra
Гледачи: 4,800
Судии: Aleksandar Glisic (SRB), Petr Hrusa (CZE), Milan Brziak (SVK)
Четвртини: 32–16, 24–16, 28–26, 27–9
Пое: Gortat 31
Ско: Gortat 13
Дод: Skibniewski 6
Пое: Mladjan 20
Ско: Dubas 10
Дод: Petković 5

2 September 2012
20:30
Report Албанија  52 – 95  Финска    Asllan Rusi, Tirana
Гледачи: 500
Судии: Panagiotis Anastopoulos (GRE), Tomislav Vovk (CRO), Uros Obrknezevic (SRB)
Четвртини: 17–21, 15–20, 9–30, 11–24
Пое: Hysenagolli 27
Ско: Shima 15
Дод: Karaj, Shima 4
Пое: Huff 23
Ско: three players 6
Дод: Koponen 7

5 September 2012
19:00
Report Финска  91 – 96  Полска    Хелсинки Ice Hall, Хелсинки
Гледачи: 6,540
Судии: Olegs Latisevs (LAT), Sergey Mikhaylov (RUS), Keith Williams (ENG)
Четвртини: 24–16, 26–27, 22–26, 19–27
Пое: Lee 20
Ско: Kotti 6
Дод: Koponen 6
Пое: Gortat 27
Ско: Gortat 21
Дод: Berisha 5

5 September 2012
20:00
Report Швајцарија  82 – 73  Белгија    Site Sportif Saint-Leonard, Fribourg
Гледачи: 350
Судии: Marko Juras (SRB), Matej Spendl (SLO), Simon Unsworth (ENG)
Четвртини: 26–21, 19–16, 14–14, 23–22
Пое: Petkovic 25
Ско: Dubas 9
Дод: three players 3
Пое: Beghin, Tabu-Eboma 17
Ско: Van Rossom, Beghin 5
Дод: five players 3

8 September 2012
20:15
Report Полска  89 – 59  Албанија    Hala Globus, Lublin
Гледачи: 4,000
Судии: Marco Giansanti (ITA), Tonci Anzulovic (CRO), Paul Walton (ENG)
Четвртини: 18–19, 24–15, 20–8, 27–17
Пое: Gortat 18
Ско: Gortat 10
Дод: Skibniewski 7
Пое: Ndoja 18
Ско: Shima 11
Дод: Karaj 4

8 September 2012
20:30
Report Белгија  71 – 68  Финска    Lotto Arena, Antwerp
Гледачи: 3,200
Судии: Milivoje Jovcic (SRB), Nicolas Maestre (FRA), Andris Aunkrogers (LAT)
Четвртини: 19–28, 25–10, 15–8, 12–22
Пое: Mukubu 20
Ско: Beghin, De Zeeuw 7
Дод: Beghin 3
Пое: Koponen 22
Ско: Kaunisto 9
Дод: Koponen 4

11 September 2012
19:00
Report Финска  84 – 77  Швајцарија    Хелсинки Ice Hall, Хелсинки
Гледачи: 4,431
Судии: Boris Schmidt (GER), Ingus Baumanis (LAT), Fedja Serhatlic (SWE)
Четвртини: 13–19, 28–21, 14–19, 29–18
Пое: Koponen 24
Ско: Lee 7
Дод: Salin 5
Пое: Mladjan 23
Ско: Dubas 13
Дод: Stockalper 5

11 September 2012
20:30
Report Албанија  46 – 82  Белгија    Asllan Rusi, Tirana
Гледачи: 100
Судии: Radomir Vojinovic (MNE), Sergiy Zashchuk (UKR), Josip Radojkovic (CRO)
Четвртини: 11–21, 13–20, 17–22, 5–19
Пое: Ndoja 14
Ско: Shima 9
Дод: Karaj 3
Пое: De Zeeuw 20
Ско: De Zeeuw 10
Дод: Tabu-Eboma 5

Group F[уреди | уреди извор]

Team Pld W L PF PA Diff Pts Tie-break
 Италија 8 8 0 638 496 +142 16
 Турција 8 5 3 617 568 +49 13 1–1 (+5)
 Чешка 8 5 3 565 551 +14 13 1–1 (–5)
 Белорусија 8 2 6 553 626 −73 10
 Португалија 8 0 8 523 655 −132 8

All times are local

15 August 2012
19:30
Report Белорусија  65 – 73  Чешка    Palace of Sports, Minsk
Гледачи: 1,600
Судии: Tomasz Trawicki (POL), Lahdo Sharro (SWE), Johannes Sarekoski (FIN)
Четвртини: 18–19, 12–20, 23–14, 12–20
Пое: Kudrautsau 16
Ско: Ulyanko 9
Дод: Kudrautsau 4
Пое: Jelínek 16
Ско: Bartoň 9
Дод: Satoranský 9

15 August 2012
20:30
Report Италија  97 – 45  Португалија    Palasport Serradimigni - Sassari, Sassari
Гледачи: 2,212
Судии: Miguel Perez Perez (ESP), David Chambon (FRA), Siniša Herceg (CRO)
Четвртини: 24–7, 26–13, 25–9, 22–16
Пое: Aradori 21
Ско: Gallinari 9
Дод: five players 3
Пое: Gomes 9
Ско: Gomes 8
Дод: Minhava, Oliveira 2

18 August 2012
20:00
Report Турција  77 – 74  Белорусија    Ankara Arena, Ankara
Гледачи: 4,573
Судии: Antonio Conde (ESP), Marek Cmikiewicz (POL), Petar Obradovic (BIH)
Четвртини: 19–18, 17–18, 24–12, 17–26
Пое: Erden 20
Ско: Erden 6
Дод: Preldžić 5
Пое: Kudrautsau 21
Ско: Ulyanko 5
Дод: Kudrautsau 5

18 August 2012
20:30
Report Чешка  53 – 63  Италија    City Sports Hall, Chomutov
Гледачи: 1,735
Судии: Christos Christodoulou (GRE), Grzegorz Ziemblicki (POL), Anton Makhlin (RUS)
Четвртини: 19–17, 10–18, 8–9, 16–19
Пое: Houška 14
Ско: Houška 8
Дод: Satoranský 5
Пое: Gallinari 13
Ско: Cinciarini 8
Дод: Gallinari 3

21 August 2012
20:30
Report Италија  78 – 69  Турција    Palasport Serradimigni - Sassari, Sassari
Гледачи: 4,000
Судии: Juan Arteaga (ESP), Ilija Belosevic (SRB), Sreten Radovic (CRO)
Четвртини: 14–18, 18–18, 19–19, 27–14
Пое: Datome 23
Ско: Gallinari 11
Дод: Datome, Hackett 3
Пое: Preldžić, Karaman 14
Ско: Erden 10
Дод: Preldžić 4

21 August 2012
20:30
Report Португалија  67 – 74  Чешка    Complexo Dos Desportos Cidade De Almada, Feijó
Гледачи: 1,500
Судии: Dubravko Muhvic (CRO), Francisco Araña (ESP), Francis Santos (GIB)
Четвртини: 10–24, 24–19, 12–15, 21–16
Пое: Silva 20
Ско: Cunha 7
Дод: Barroso 5
Пое: Benda 18
Ско: Satoranský 10
Дод: Satoranský 9

24 August 2012
19:30
Report Белорусија  63 – 84  Италија    Palace of Sports, Minsk
Гледачи: 1,600
Судии: Olegs Latisevs (LAT), Oliver Krause (GER), Roman Ponomarenko (UKR)
Четвртини: 16–22, 17–17, 10–19, 20–26
Пое: Kudrautsau 19
Ско: Trastsinetski, Parakhouski 5
Дод: Kudrautsau 5
Пое: Datome 22
Ско: Cusin, Datome 6
Дод: Cinciarini 4

24 August 2012
20:00
Report Турција  74 – 62  Португалија    Ankara Arena, Ankara
Гледачи: 9,780
Судии: Vicente Bulto (ESP), Marko Juras (SRB), Igor Dragojevic (MNE)
Четвртини: 17–17, 25–14, 20–16, 12–15
Пое: Erden 19
Ско: Karaman 7
Дод: Arslan 6
Пое: Gomes 19
Ско: Fonseca 10
Дод: Fernandes 3

27 August 2012
20:15
Report Чешка  82 – 64  Турција    City Sports Hall, Chomutov
Гледачи: 2,200
Судии: Robert Lottermoser (GER), Milan Mazic (SRB), Tomislav Hordov (CRO)
Четвртини: 21–19, 14–11, 22–18, 25–16
Пое: Satoranský 16
Ско: Benda 10
Дод: Benda, Satoranský 5
Пое: Erden, Gönlüm 13
Ско: Erden 7
Дод: Preldžić 6

27 August 2012
20:30
Report Португалија  75 – 82  Белорусија    Sports Hall Multiusos de Fafe, Fafe
Гледачи: 500
Судии: Daniel Hierrezuelo (ESP), Keith Williams (ENG), Csaba Cziffra (HUN)
Четвртини: 15–28, 22–16, 20–14, 18–24
Пое: Fernandes 19
Ско: Gomes 7
Дод: Fernandes 4
Пое: Parakhouski 19
Ско: Kudrautsau 6
Дод: Kudrautsau 9

30 August 2012
17:45
Report Чешка  79 – 72  Белорусија    City Sports Hall, Chomutov
Гледачи: 1,850
Судии: Srdan Dozai (CRO), Igor Mitrovski (MKD), Dragan Kralj (BIH)
Четвртини: 16–26, 15–10, 26–16, 22–21
Пое: Bartoň 23
Ско: Bartoň 10
Дод: Welsch 9
Пое: Parakhouski 15
Ско: Korshuk, Parakhouski 6
Дод: Kudrautsau 6

30 August 2012
20:30
Report Португалија  70 – 82  Италија    Pavilhão Multiusos de Coimbra, Coimbra
Гледачи: 500
Судии: Antonio Conde (ESP), Nicolas Maestre (FRA), Neil Wilkinson (ENG)
Четвртини: 9–22, 10–16, 23–21, 28–23
Пое: Gomes 22
Ско: Gomes 10
Дод: three players 3
Пое: Gallinari 18
Ско: Datome 6
Дод: four players 2

2 September 2012
19:30
Report Белорусија  62 – 91  Турција    Palace of Sports, Minsk
Гледачи: 2,500
Судии: Grzegorz Ziemblicki (POL), Mindaugas Vecerskis (LTU), Oskars Lucis (LAT)
Четвртини: 15–25, 14–24, 23–20, 10–22
Пое: Parakhouski, Kudrautsau 18
Ско: Parakhouski 6
Дод: three players 3
Пое: Erden 20
Ско: Erden 9
Дод: Preldžić 8

2 September 2012
20:30
Report Италија  68 – 56  Чешка    Palatrieste, Trieste
Гледачи: 4,000
Судии: Milivoje Jovcic (SRB), Renaud Geller (BEL), Barry Peters (NED)
Четвртини: 20–14, 22–12, 15–12, 11–18
Пое: Aradori 14
Ско: Aradori 6
Дод: Mancinelli 4
Пое: Benda 12
Ско: Benda 9
Дод: Welsch 5

5 September 2012
20:00
Report Турција  82 – 83  Италија    Kadir Has Spor Salonu, Kayseri
Гледачи: 6,250
Судии: Srdan Dozai (CRO), Aleksandar Glisic (SRB), Gili Cohen (ISR)
Четвртини: 21–17, 23–14, 18–25, 20–27
Пое: Erden 14
Ско: Erden 6
Дод: Arslan 5
Пое: Gallinari 19
Ско: Gallinari 6
Дод: Cinciarini 3

5 September 2012
20:00
Report Чешка  90 – 71  Португалија    City Sports Hall, Chomutov
Гледачи: 2,000
Судии: Matej Boltauzer (SLO), Ingus Baumanis (LAT), Miodrag Licina (SRB)
Четвртини: 21–24, 32–12, 13–19, 24–16
Пое: Jelínek 25
Ско: Benda 6
Дод: Pumprla, Welsch 6
Пое: Santos 19
Ско: Cunha 8
Дод: Fernandes 7

8 September 2012
20:30
Report Португалија  69 – 79  Турција    Pavilhão Multiusos de Coimbra, Coimbra
Гледачи: 600
Судии: Oliver Krause (GER), Renaud Geller (BEL), Marius Ciulin (ROU)
Четвртини: 21–17, 10–18, 21–12, 17–32
Пое: Fonseca 20
Ско: Fonseca, Gomes 8
Дод: Fernandes 6
Пое: Karaman 21
Ско: Karaman 11
Дод: Balbay 4

8 September 2012
20:30
Report Италија  83 – 58  Белорусија    Palatrieste, Trieste
Гледачи: 4,000
Судии: Robert Lottermoser (GER), Tomasz Trawicki (POL), Ognjen Jokic (MNE)
Четвртини: 23–15, 25–17, 16–12, 19–14
Пое: Gallinari 16
Ско: Gallinari 12
Дод: Cinciarini 4
Пое: Kudrautsau 12
Ско: Korshuk, Trastsinetski 5
Дод: Stiggers 6

11 September 2012
19:30
Report Белорусија  77 – 64  Португалија    Palace of Sports, Minsk
Гледачи: 1,100
Судии: Jurgis Laurinavicius (LTU), Evgeny Vetrov (RUS), Andris Aunkrogers (LAT)
Четвртини: 21–15, 17–17, 16–19, 23–13
Пое: Pustahvar 21
Ско: Parakhouski 8
Дод: Kudrautsau 9
Пое: Fonseca 22
Ско: three players 8
Дод: Fernandes 10

11 September 2012
19:00
Report Турција  81 – 58  Чешка    Ülker Sports Arena, Istanbul
Гледачи: 9,340
Судии: Damir Javor (SLO), Milija Vojinovic (SRB), Tomislav Vovk (CRO)
Четвртини: 25–17, 19–9, 21–14, 16–18
Пое: Erden 21
Ско: Erden 11
Дод: Preldžić 6
Пое: Satoranský 15
Ско: three players 6
Дод: Pumprla 3

Ranking of third-placed teams[уреди | уреди извор]

The four best third-placed teams from the groups qualified automatically for the tournament. As some groups contain six teams and some five, winning percentage is used.[5]

Тим Pld W L PF PA G.AVG PCT
 Белгија 8 5 3 618 545 1.133 .625
 Латвија 8 5 3 655 584 1.121 .625
 Чешка 8 5 3 565 551 1.025 .625
 Србија 10 6 4 846 721 1.173 .600
 Бугарија 8 4 4 669 647 1.034 .500
 Австрија 8 3 5 601 589 1.020 .375

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eurobasket 2013 format“. Архивирано од изворникот на 2016-03-27. Посетено на 2021-09-08.
  2. Eurobasket 2013 seedings unveiled FIBA Europe. 22 November 2011
  3. Qualification Round drawn FIBA Europe, 4 December 2011
  4. Qualification Round Home FIBA Europe
  5. Note on qualifying procedure

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Eurobasket Предлошка:2014 FIBA World Championship