Машка кошаркарска репрезентација на Белгија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгија

Белгија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Белгиска кошаркарска федерација
Тренер: Еди Кастелс
Олимписки игри
Учества 3
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 13
Медали нема


Машката кошаркарска репрезентација на Белгија е националниот состав кој ја претставува држава на меѓународните кошаркарски натпревари. Репрезентацијата е предводена од Белгиската кошаркарска федерација и е дел од ФИБА Европа. Белгија има 13 учества на Евробаскетот и најдобар резултат бил четврто место во 1947. Белгија учествувала трипати на олимписките турнири и нема учество на светските турнири.

Состав[уреди | уреди извор]

бр. играч висина поз. клуб
4 Роел Мурс 1.90 G Белгија Антверпен Џајантс
5 Сем ван Росом 1.88 G Шпанија КК Сарагоса
6 Кристоф Бегин 2.05 C Белгија Спиру Шарлероа
7 Ренди Овенеке 2.00 F Белгија Антверпен Џајантс
8 Јорн Стајнбах 1.80 G Белгија Окапи Алстар
9 Јонатан Табу 1.90 G Италија Паласенестро Канту
10 Димитри Лоуерс 1.87 G Италија СС Феличе Сандоне
11 Гај Маја 1.94 G Белгија Белгаком Лиег Баскет
12 Маркус Фајсон 1.96 F Белгија КК Остенде
13 Максим де Зеув 2.04 F Белгија Вервирс Пепинстер
14 Томас ван ден Шпигел 2.14 C Белгија Telenet Oostende
15 Д.Ј. Мбенга 2.15 C САД Њу Орлеанс Хорнетс
Аксел Хервеле 2.04 F Шпанија Билбао Баскет

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]