Машка кошаркарска репрезентација на Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Португалија

Португалија

Ранг листа на ФИБА: T-47ма
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Португалска кошаркарска федерација
Тренер: Марио Палма
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 2
Медали нема
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Португалија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународни кошаркарски турнири. Репрезентацијата е предводена од Португалската кошаркарска федерација и е член на ФИБА Европа. Португалија нема учество на светските и олимписките турнири, но има три учества на Евробаскетот.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на Португалија во 2011 бил:

# играч висина позиција година клуб
4 Антониио Тавареш 184 Бек 1975 Португалија КК Бенфика
5 Жозе Кошта 188 Плејмејкер 1973 Португалија КК Порто Ферпинта
6 Мигел Минава 198 Бек 1983 Португалија КК Бенфика
7 Фернандо Зоуза 192 Бек 1981 Португалија Академика де Коимбра
8 Клаудио Фонзека 206 Центар 1989 Португалија КК Виторија Гимараеш
9 Фелипе да Силва 193 Плејмејкер 1979 Франција КК Евро Баскет
10 Карлос Андраде 198 Бек 1978 Португалија КК Порто Ферпинта
11 Жозе Силва 194 Бек 1989
12 Елвис Евора 205 Центар 1978 Португалија КК Бенфика
13 Марко Гонсалвеш 206 Центар 1984 Португалија КК Гиназио
14 Мигел Миранда 205 Центар 1978 Португалија КК Порто Ферпинта
15 Жоао Сантош 204 Крилен центар 1979 Португалија КК Порто Ферпинта

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]