Машка кошаркарска репрезентација на Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија España

Flag of Spain.svg

Ранг листа на ФИБА: 3та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФШ
Тренер: Серхио Скариоло
Прекар: La ÑBA, la Roja
Олимписки игри
Учества 10
Медали Silver medal.svg Сребро: 1984, 2008
Светско првенство
Учества 9
Медали Gold medal with cup.svg Злато: 2006, 2019
Евробаскет
Учества 26
Медали Gold medal with cup.svg Злато: 2009, 2011
Silver medal with cup.svg Сребро: 1935, 1973, 1983, 1999, 2003, 2007
Bronze medal with cup.svg Брозна: 1991, 2001
Дресови
Kit body redsides.png
Светли jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Светли
Kit body yellowsides.png
Темни jersey
Kit shorts yellowsides.png
Team colours
Темни


Кошаркарската репрезентација на Шпанија е претставник на Шпанија на меѓународни кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата на Шпанија има бројни успеси кои вклучуваат прво место на Светското првенство во кошарка во 2006 и второ место на Европското првенство во кошарка во 2007.

Селекција[уреди | уреди извор]

Европско првенство 2007.

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Висина Клуб
4 центар По Гасол 1980. 215 Flag of the United States.svg Мемфис Гризлис
5 бек Руди Фернандес 1985. 195 Flag of Spain.svg Јувентуд Бадалона
6 бек Карлос Кабезас 1980. 186 Flag of Spain.svg Уникаха Малага
7 бек Хуан Карлос Наваро 1980. 192 Flag of the United States.svg Мемфис Гризлис
8 крило Хосе Калдерон 1981. 191 Flag of Canada.svg Торонто Рапторс
9 центар Фелипе Рејес 1980. 206 Flag of Spain.svg КК Реал Мадрид
10 крило Карлос Хименес 1976. 204 Flag of Spain.svg Уникаха Малага
11 бек Серџо Родригес 1986. 190 Flag of the United States.svg Портланд Треилблејзерс
12 бек Берни Родригес 1980. 197 Flag of Spain.svg Уникаха Малага
13 центар Марк Гасол 1985. 215 Flag of Spain.svg КК Цирона
14 крило Алекс Мумбру 1979. 202 Flag of Spain.svg КК Реал Мадрид
15 крило Хорхе Гарбахоса 1977. 205 Flag of Canada.svg Торонто Рапторс
- тренер Пепу Хернандес