Прејди на содржината

Светско првенство во кошарка 1954

Од Википедија — слободната енциклопедија
1954 Светско првенство во кошарка
Campeonato Mundial de Basquetebol Masculino de 1954
Детали за турнирот
ДомаќинБразил
ГрадРио де Жанеиро
Датуми23 октомври до 5 ноември
Екипи12
Сали1 (во 1 град)
Освоени места
Победник САД (1-ви title)
Второ место Бразил
Трето место Филипини
Четврто место Франција
Tournament statistics
Најкорисен играчСАД Кирби Минтер
Најдобар стрелецУругвај Оскар Могила
(18.7 бода во просек)
1950
1959

Светско првенство во кошарка 1954 — 2-ро Светско првенство во кошарка организирано од страна на ФИБА, кое се одиграло во градот, Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 23 октомври до 5 ноември 1954 година. На турнирот учествувале 12 репрезентации. Победник на турнирот бил САД.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D

 Бразил
 Парагвај
 Филипини

 Канада
 Перу
 САД

 Франција
 Уругвај
 Југославија

 Чиле
 Формоса
 Израел

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Учесници

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Бразил 2 2 0 160 114 +46 4
 Филипини 2 1 1 126 151 −25 3
 Парагвај 2 0 2 104 125 −21 2
23 октомври
21:00
Филипини  64 – 52  Парагвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
24 октомври
21:45
Бразил  99 – 62  Филипини    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
October 25
21:10
Парагвај  52 – 61  Бразил    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 САД 2 2 0 132 88 +44 4
 Канада 2 1 1 105 117 −12 3
 Перу 2 0 2 109 141 −32 2
23 октомври
22:30
Канада  37 – 59  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
24 октомври
23:12
Перу  51 – 73  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
October 25
19:00
Канада  68 – 58  Перу    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Уругвај 2 2 0 113 98 +15 4
 Франција 2 1 1 113 118 −5 3
 Југославија 2 0 2 112 122 −10 2
24 октомври
18:30
Југославија  52 – 55  Уругвај OT  Мараканазињо, Рио де Жанеиро
October 25
22:50
Франција  67 – 60  Југославија    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
26 октомври Уругвај  58 – 46  Франција    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Формоса 2 1 1 115 113 +2 3
 Израел 2 1 1 100 98 +2 3
 Чиле 2 1 1 117 121 −4 3
24 октомври
18:30
Израел  45 – 49  Формоса    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
October 25
19:00
Формоса  66 – 68  Чиле    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
26 октомври
22:15
Израел  55 – 49  Чиле    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Квалификациска фаза[уреди | уреди извор]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts
9  Парагвај 3 3 0 193 177 +16 6
10  Чиле 3 2 1 179 170 +9 5
11  Југославија 3 1 2 210 221 −11 4
12  Перу 3 0 3 190 204 −14 3
29 октомври
17:30
Југославија  62 – 70  Чиле    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
Пое: Muller 13 Пое: Badria 21
30 октомври
17:30
Парагвај  66 – 58  Перу    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
Пое: Yegros 19 Пое: Salas 25
31 октомври
17:30
Југославија  86 – 84  Перу OT  Мараканазињо, Рио де Жанеиро
Пое: Muller 21 Пое: Salas 30
1 ноември
17:30
Чиле  57 – 60  Парагвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
3 ноември
17:30
Југославија  62 – 67  Парагвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
4 ноември
22:00
Перу  48 – 52  Чиле    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Tie
1  САД 7 7 0 482 300 +182 14  
2  Бразил 7 6 1 418 341 +77 13  
3  Филипини 7 5 2 438 406 +32 12  
4  Франција 7 3 4 371 392 −21 10  
5  Формоса 7 2 5 345 405 −60 9 1.063
6  Уругвај 7 2 5 422 446 −24 9 1.031
7  Канада 7 2 5 433 498 −65 9 0.914
8  Израел 7 1 6 330 451 −121 8  
27 октомври
22:35
Канада  50 – 43  Израел    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
27 октомври Франција  57 – 49  Уругвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
27 октомври Формоса  44 – 61  Бразил    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
27 октомври
18:00
Филипини  43 – 56  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
28 октомври Уругвај  66 – 67  Канада    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
28 октомври Израел  46 – 68  Бразил    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
28 октомври Франција  49 – 70  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
29 октомври
19:00
Формоса  38 – 48  Филипини    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
29 октомври Канада  67 – 82  Бразил    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
29 октомври
20:30
Уругвај  59 – 64  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
30 октомври Израел  56 – 90  Филипини    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
30 октомври Франција  58 – 48  Формоса    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
30 октомври Канада  50 – 84  САД    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
31 октомври Бразил  57 – 41  Филипини    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
31 октомври Уругвај  67 – 62  Формоса    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
31 октомври
18:30
Израел  48 – 45  Франција OT  Мараканазињо, Рио де Жанеиро
1 ноември
19:30
Канада  76 – 83  Филипини    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
1 ноември САД  72 – 28  Формоса    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
1 ноември Бразил  49 – 36  Франција    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
3 ноември Уругвај  73 – 69  Израел    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
3 ноември Канада  61 – 74  Формоса    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
3 ноември Филипини  66 – 60  Франција    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
4 ноември
19:00
САД  74 – 30  Израел    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
4 ноември Бразил  60 – 45  Уругвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
4 ноември Канада  62 – 66  Франција    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
5 ноември Формоса  51 – 38  Израел    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
5 ноември Филипини  67 – 63  Уругвај    Мараканазињо, Рио де Жанеиро
5 ноември САД  62 – 41  Бразил    Мараканазињо, Рио де Жанеиро

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезенација Скор
1  САД 9–0
2  Бразил 8–1
3  Филипини 6–3
4  Франција 4–5
5  Република Кина 3–6
6  Уругвај 4–5
7  Канада 3–6
8  Израел 2–7
9  Парагвај 3–2
10  Чиле 3–2
11  Југославија 1–4
12  Перу 0–5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]