Машка кошаркарска репрезентација на Канада

Од Википедија — слободната енциклопедија

Канадска кошаркарска репрезентација

ФИБА ранк 17ти
член на ФИБА од 1936
ФИБА зона ФИБА Америка
Национална федерација Канада Баскетбол
Тренер Лио Ројтинс
Олимписки настапи
Настапи 8
Медали Сребро 1936
Светски првенства
Настапи 11
Медали 0
ФИБА Американски првенства
Настапи 13
Медали Сребро 1980, 1999
Бронза: 1984, 1988, 2001

Канадската кошаркарска репрезентација ја претставува Канада во спортот кошарка и е исто така позната како „Тим Канада“. Оваа е една од репрезентациите под покровителство на Канада Баскетбол, канадската кошаркарска федерација. Најголем успех на репрезентацијата е освојувањето на второто место на ЛОИ во далечната 1936, а во понови времиња, под најдобриот канадски кошаркар на сите времиња, Стив Неш, учеството и освојувањето на седмото место на ЛОИ во Сиднеј во 2000. Канадската репрезентација поминува низ период од транзиција на почетокот на новиот век, но со време, младите играчи добиваат неопходно искуство. Водач на младиот канадски тим од 2007 сè до денес е Семјуел Даламберт од Филаделфија Севентисиксерс од НБА.

ФИБА Квалификации за ЛОИ 2008 одржани во Атина[уреди | уреди извор]

Канада се извлече од фазата на групи, со минимална победа од 78-76 над Јужна Кореја, со кам-бек во последните минути. Во четврт-феналето, се сретна со Хрватска, и беше убедливо поразена од Хрватите, кои се пласираја и на самите Летни олимписки игри. На мечот против Јужна Кореја и против Хрватска, тренерот Лио Ројтинс го имаше суспендирано неговиот најдобар играч Семјуел Деламберт, запечатувајки ја судбината на Канаѓаните, кои беа ослабени со неиграњето на Стив Неш, Џамал Меглор и суспендираниот Денхам Браун. Извршниот одбор на репрезентацијата одлучи во иднина да самите селектираат репрезентативци, и тренер кој ќе ги води за тој одреден циклус, место тренер/селектор со полно работно време.

Селекција[уреди | уреди извор]

ФИБА Олимписки Квалификации за Летни олимписки игри 2008 .

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Висина Клуб
бек Рован Берет 1972 196 Flag of France.svg Шалон-Сур-Саон
бек Карл Инглиш 1981 196 Flag of Spain.svg Гран Канарија
бек Џермејн Андерсон 1983 188 Flag of Germany.svg Туебинген
бек Тајлер Кепкеј 1987 182 Flag of the United States.svg Универзитетот Јута
бек Енди Ројтинс 1986 196 Flag of the United States.svg Универзитетот Сиракјус
крило Олу Фамутими 1984 198 Flag of Ukraine.svg КК Кимик
крило Левон Кендал 1985 206 Flag of Greece.svg КК Панајониос
крило Дејв Томас 1976 204 Flag of Australia.svg КК Мелбурн
крило Хуан Мендез 1981 208 Flag of Israel.svg Ришон
крилен центар Џеси Јанг 1980 209 Flag of Spain.svg КК Естидијантес
центар Семјуел Деламберт 1981 210 Flag of the United States.svg Филаделфија Севентисиксерс
центар Џоел Антони 1982 207 Flag of the United States.svg Мајами Хит
- тренер Лио Ројтинс