Кошарка на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Олимписки кошаркарски турнир
Пекинг 2008
Податоци
Games Летни олимписки игри 2008
Домакин Кина
Град Пекинг
Дата 9 август – 24 август
Мажи
Екипи 12
Медали
1 злато  САД
2 сребро  Шпанија
3 бронза  Аргентина
Жени
Екипи 12
Медали
1 злато  САД
2 сребро  Австралија
3 бронза  Русија
Official website
olympicbasketball.fiba.com
Турнир
← Атина 2004  Лондон 2012 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2012 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

Квалификации[уреди | уреди извор]

За титулата на олимписки шампион во кошарка за мажи и за жени, беа квалифицирани и се натпреваруваа 12 држави и за двете натпреварувања.

Мажи[уреди | уреди извор]

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
Ангола Ангола Flag of the United States.svg САД
 Аргентина
Иран Иран  Русија
 Литванија
 Хрватска
 Грција
 Германија
Австралија Австралија  Шпанија – Светски шампион
Народна Република Кина НР Кина – Домаќин на олимпијадата

Жени[уреди | уреди извор]

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
Мали Мали Flag of the United States.svg САД
 Бразил
Јужна Кореја Република Кореја  Русија
 Шпанија
 Чешка
 Латвија
 Белорусија
Нов Зеланд Нов Зеланд Австралија Австралија – Светски шампион
Народна Република Кина НР Кина – Домаќин на олимпијадата


Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Шпанија (ESP)  Аргентина (ARG)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Австралија (AUS)  Русија (RUS)


Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
Gold medal icon.svg  САД 8 8 0  САД 8 8 0
Silver medal icon.svg  Шпанија 8 6 2  Австралија 8 7 1
Bronze medal icon.svg  Аргентина 8 6 2  Русија 8 6 2
4  Литванија 8 5 3  Кина 8 5 3
5  Грција 6 3 3  Шпанија 6 3 3
6  Хрватска 6 3 3  Белорусија 6 2 4
7  Австралија 6 3 3  Чешка 6 2 4
8  Кина 6 2 4  Јужна Кореја 6 2 4
9  Русија 5 1 4  Латвија 5 1 4
10  Германија 5 1 4  Нов Зеланд 5 1 4
11  Иран 5 0 5  Бразил 5 1 4
12  Ангола 5 0 5  Мали 5 0 5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]