Стив Неш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стив Неш
Позицијаплејмејкер
Висина191 см
Тежина80,7 кг
Роден7 февруари 1974 Јоханесбург, Јужна Африка
Професионална кариера1996 (15 пик)
ЛА Лејкерс–сѐ уште


Стивен Џон Неш (роден на 7 февруари 1974) — канадски професионален НБА играч кој игра позиција плејмејкер во Лос Анџелес Лејкерс.[1] Претходно настапувал за екипата на Феникс Санс, во чиј дрес има освоено две признанија „Најкорисен играч на НБА“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стив Неш е нов играч на Лејкерси Архивирано на 11 декември 2012 г.; преземено од Макфакс (5 јули 2012)
  2. Стив Неш повторно најкорисен играч?; преземено од Дневник (27.04.2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]