Стив Неш

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Стив Неш
Позицијаплејмејкер
Висина191 см
Тежина80,7 кг
Роден7 февруари 1974 Јоханесбург, Јужна Африка
Професионална кариера1996 (15 пик)
ЛА Лејкерс–сѐ уште


Стивен Џон Неш (роден на 7 февруари 1974) е канадски професионален НБА играч кој игра позиција плејмејкер во Лос Анџелес Лејкерс.[1] Претходно настапувал за екипата на Феникс Санс, во чиј дрес има освоено две признанија „Најкорисен играч на НБА“.[2]

Наводи[edit | edit source]

  1. Стив Неш е нов играч на Лејкерси; преземено од Макфакс (05 јули 2012)
  2. Стив Неш повторно најкорисен играч?; преземено од Дневник (27.04.2006)

Надворешни врски[edit | edit source]