Светско првенство во кошарка 1959

Од Википедија — слободната енциклопедија
1959 Светско првенство во кошарка
Campeonato Mundial de Baloncesto de 1959
Детали за турнирот
ДомаќинЧиле
Датуми16–31 јануари
Екипи13
Сали5 (во 5 градови)
Освоени места
Победник Бразил (1-ви title)
Второ место САД
Трето место Чиле
Четврто место Формоса
Tournament statistics
Најкорисен играчБразил Амаури Пасош
Најдобар стрелецТајван Џејмс Чен
(20.1 бода во просек)
1954
1963

Светско првенство во кошарка 1959 — 3-то Светско првенство во кошарка организирано од страна на ФИБА, кое се одиграло во Чиле во периодот од 16 до 31 јануари 1959 година. На турнирот учествувале 13 репрезентации. Победник на турнирот бил Бразил.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C

 Аргентина
 Обединета Арапска Република
 Формоса
 САД

 Бразил
 Канада
 Мексико
 СССР

 Бугарија
 Филипини
 Порторико
 Уругвај

 Чиле – се пласира како домаќин

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Се квалификува во финалната фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 САД 3 3 0 271 204 +67 6
 Формоса 3 2 1 207 209 −2 5
 Аргентина 3 1 2 197 202 −5 4
 Обединета Арапска Република 3 0 3 179 239 −60 3
16 јануари САД  81 – 73  Аргентина    Консепсион, Чиле
16 јануари Формоса  71 – 69  Обединета Арапска Република    Консепсион, Чиле
17 јануари Аргентина  65 – 52  Обединета Арапска Република    Консепсион, Чиле
17 јануари САД  81 – 73  Формоса    Консепсион, Чиле
18 јануари Аргентина  59 – 63  Формоса    Консепсион, Чиле
18 јануари Обединета Арапска Република  58 – 103  САД    Консепсион, Чиле

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
Tie
 Бразил 3 2 1 211 175 +36 5 1W-1L; 1.064
 СССР 3 2 1 229 199 +30 5 1W-1L; 1.000
 Канада 3 2 1 169 174 −5 5 1W-1L; 0.935
 Мексико 3 0 3 173 234 −61 3  
16 јануари Канада  52 – 69  Бразил    Темуко, Чиле
16 јануари СССР  73 – 64  Мексико    Темуко, Чиле
17 јануари Канада  54 – 51  Мексико    Темуко, Чиле
17 јануари СССР  73 – 64  Бразил    Темуко, Чиле
18 јануари Канада  63 – 54  СССР    Темуко, Чиле
18 јануари Мексико  50 – 78  Бразил    Темуко, Чиле

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Бугарија 3 3 0 217 174 +43 6
 Порторико 3 2 1 209 194 +15 5
 Филипини 3 1 2 192 220 −28 4
 Уругвај 3 0 3 181 211 −30 3
16 јануари Филипини  68 – 59  Уругвај    Антофагаста, Чиле
16 јануари Бугарија  67 – 55  Порторико    Антофагаста, Чиле
17 јануари Уругвај  64 – 78  Порторико    Антофагаста, Чиле
17 јануари Бугарија  85 – 61  Филипини    Антофагаста, Чиле
18 јануари Порторико  76 – 63  Филипини    Антофагаста, Чиле
18 јануари Бугарија  65 – 58  Уругвај    Антофагаста, Чиле

Квалификациска фаза[уреди | уреди извор]

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Филипини 2 2 0 145 120 +25 4
 Обединета Арапска Република 2 1 1 136 148 −12 3
 Канада 2 0 2 124 137 −13 2
21 јануари Филипини  66 – 65  Обединета Арапска Република    Сантјаго, Чиле
22 јануари Канада  69 – 71  Обединета Арапска Република    Сантјаго, Чиле
23 јануари Канада  65 – 79  Филипини    Сантјаго, Чиле

Група E[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
 Уругвај 2 2 0 105 95 +10 4
 Аргентина 2 1 1 123 117 +6 3
 Мексико 2 0 2 113 129 −16 2
21 јануари Аргентина  48 – 51  Уругвај    Сантјаго, Чиле
22 јануари Мексико  47 – 54  Уругвај    Сантјаго, Чиле
23 јануари Аргентина  75 – 66  Мексико    Сантјаго, Чиле

Втора фаза[уреди | уреди извор]

25 јануари 12th place Канада  64 – 56  Мексико    Сантјаго, Чиле
25 јануари 10th place Обединета Арапска Република  59 – 61  Аргентина    Сантјаго, Чиле
25 јануари 8th place Филипини  78 – 70  Уругвај    Сантјаго, Чиле

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Н П П К+ К- КР П
Tie
 Бразил 6 5 1 472 382 +90 11  
 САД 6 4 2 370 378 −8 10  
 Чиле 6 2 4 393 444 −51 8 86–85
 Формоса 6 2 4 315 350 −35 8 85–86
 Порторико 6 1 5 397 471 −74 7  
 СССР P 6 5 1 365 264 +101 11  
 Бугарија P 6 2 4 315 338 −23 8  

P Советскиот Сојуз и Бугарија се пласирале на шестото и седмото место, соодветно во последната рунда, откако тие одбиле да играат против Формоса од политички причини.

20 јануари Чиле  86 – 85  Формоса    Сантјаго
21 јануари Порторико  55 – 84  СССР    Сантјаго
21 јануари Бугарија  58 – 63  САД    Сантјаго
22 јануари Бразил  94 – 76  Формоса    Сантјаго
22 јануари Чиле  83 – 71  Порторико    Сантјаго
23 јануари Бразил  62 – 53  Бугарија    Сантјаго
23 јануари САД  54 – 53  Порторико    Сантјаго
24 јануари Бразил  63 – 66  СССР    Сантјаго
24 јануари Бугарија  76 – 71  Чиле    Сантјаго
26 јануари Формоса  69 – 85  САД    Сантјаго
26 јануари Бугарија  58 – 78  СССР    Сантјаго
27 јануари Формоса  81 – 85  Порторико    Сантјаго
27 јануари Чиле  49 – 75  СССР    Сантјаго
28 јануари Бразил  99 – 71  Порторико    Сантјаго
28 јануари САД  37 – 62  СССР    Сантјаго
29 јануари Бугарија  70 – 62  Порторико    Сантјаго
29 јануари Чиле  55 – 64  САД    Сантјаго
30 јануари Формоса  2 – 0  СССР    Сантјаго
30 јануари Бразил  81 – 67  САД    Сантјаго
31 јануари Бугарија  0 – 2  Формоса    Сантјаго
31 јануари Бразил  73 – 49  Чиле    Сантјаго

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]