Светско првенство во кошарка 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
2010 Светско првенство во кошарка
2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası
Детали за турнирот
ДомаќинТурција
ГрадИстанбул
Датуми28 август до 12 септември
Екипи24
Сали5 (во 4 градови)
Освоени места
Победник САД (1-ви title)
Второ место Турција
Трето место Литванија
Четврто место Србија
Tournament statistics
Најкорисен играчСАД Кевин Дјурант
Најдобар стрелецАргентина Луис Скола
(27.1 бода во просек)
2006
2014

Светското првенство на ФИБА 2010 година било 16-то меѓународно првенство во кошарка во светот, на кое настапиле машките кошаркарски државни репрезентации. Турнирот траел од 28 август до 12 септември 2010 година. Коорганизиран е од Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), Турската кошаркарска федерација и Организацискиот комитет за 2010 година. Се смета за престижно натпреварување како Олимпискиот турнир во кошарка .[1] Домаќин на турнирот била Турција .

Понуда[уреди | уреди извор]

Три понуди од шест држави - Франција, Турција и заедничка понуда од поранешните југословенски републики Босна и Херцеговина, Хрватска, Србија и Црна Гора и Словенија - ја направиле својата последна понуда за време на 20-члениот Централен одбор на ФИБА во Куала Лумпур, Малезија, на 5 декември 2004 година. Претходно, Австралија и Нов Зеланд, Италија, Русија и Порторико ја објавиле својата намера да учествуваат на турнирот, но ги повлекле своите понуди пред почетокот на гласањето. Франција го освои првиот круг на гласање, но Турција на крајот го освои правото на домаќин, откако заедничките понудувачи биле исфрлени во првиот круг.[2]

Места на одигрување[уреди | уреди извор]

Турција Истанбул
Светско првенство во кошарка 2010 is located in Турција
Светско првенство во кошарка 2010 (Турција)
Светско првенство во кошарка 2010 is located in Istanbul
Светско првенство во кошарка 2010 (Istanbul)
Прелиминарна рунда Нокаут фаза
Анкара Измир Кајсери Истанбул
Анкара АренаКапацитет: 11,000 [3]
Спортска сала ХалкапанарКапацитет: 10,000 [4]
Кадир Хас АренаКапацитет: 7.500 [5]
Абди Ипекчи АренаКапацитет: 12.500 [6]
Синан Ердем КуполаКапацитет: 16.500 (22.500) [7]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • 2010 ФИБА Светско првенство за жени
  • Светско првенство во кошарка со инвалидска количка 2010 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIBA World Championships“. USA.Basketball.com. 1989-10-12. Архивирано од изворникот на 2010-06-11. Посетено на 2010-09-13.
  2. „Turkey to host 2010 basketball world championship“. China Daily. 2004-12-05. Посетено на 2010-07-19.
  3. „ANKARA – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  4. „IZMIR – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  5. „KAYSERI – Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-14. Посетено на 2010-09-13.
  6. „Abdi Ipekci Arena“. Turkey2010.FIBA.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-09. Посетено на 2010-09-13.
  7. „Mayor of Istanbul gives Turkish Basketball Federation and media tour of World Championship Final venue“. Turkey2010.fiba.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-10. Посетено на 2010-09-13.