Кајсери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајсери
Kayseri
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња
Кајсери
  Kayseri
Καισάρεια
Поштенски број 38x xx
Повикувачки број (+90) 352
Портал http://www.kayseri.gov.tr/ http://www.kayseri.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мехмет Озхасеки
Географија
Население
Население 1.165.088

Кајсери (турски:: Kayseri) е град во централна Турција. Градот е и главен на покраината Кајсери. Според проценките од 2009 година во градот живеат околу 911.984 жители. Кајсери се наоѓа на надморска висина од 1.054 метри во подножјето на згаснатиот вулкан Ерџијес.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Кајсери е родно место на славниот архитект Мимар Синан.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 38°44′N, 35°29′E