Машка кошаркарска репрезентација на Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
СФРЈ

Социјалистичка Федеративна Република Југославија

Ранг листа на ФИБА: распадната
Член на ФИБА од: 1936-1991
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: ?
Тренер: none
Олимписки игри
Учества 8
Медали Gold medal.svg злато: 1980
Silver medal.svg сребро: 1968, 1976, 1988
Bronze medal.svg бронза: 1984
Светско првенство
Учества 11
Медали Gold medal with cup.svg злато: 1970, 1978, 1990
Silver medal with cup.svg сребро: 1963, 1967, 1974
Bronze medal with cup.svg бронза: 1982, 1986
Евробаскет
Учества 21
Медали Gold medal europe.svg злато: 1973, 1975, 1977, 1989, 1991
Silver medal europe.svg сребро: 1961, 1969, 1971, 1981
Bronze medal europe.svg бронза: 1963, 1979, 1987
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body whiteshoulders.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Југославија бил репрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните кошаркарски турнири. Оваа репрезентација првично го претставувало Кралството Југославија, а подоцна СФРЈ. Југославија била член на ФИБА Европа до 1991 година, бидејќи по распадот на државата се создале следните нови репрезентации: Машка кошаркарска репрезентација на Македонија, Машка кошаркарска репрезентација на Словенија, Машка кошаркарска репрезентација на Хрватска, Машка кошаркарска репрезентација на Босна и Херцеговина, Машка кошаркарска репрезентација на Црна Гора и Машка кошаркарска репрезентација на Србија. Југославија имала осум настапи на Олимпијадите (едно злато, три сребра, една бронза), единаесет учества на светските турнири (три злата, три сребра, две бронзи) и 21 учество на Евробаскетот со пет злата, четири сребра и три бронза.

Поврзано[уреди | уреди извор]