Машка кошаркарска репрезентација на Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црна Гора Crna Gora

Црна Гора

Ранг листа на ФИБА: T-75th[1]
Член на ФИБА од: 2006
ФИБА зона FIBA Europe
Национална федерација: Košarkaški Savez Crne Gore (Кошаркарски сојуз на Црна Гора)
Тренер: Деан Радоњиќ
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества нема
Медали нема
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Црна Гора е репрезентацијата која ја претставува државата на меѓународните натпревари во овој спорт. Тимот е управуван од Кошаркарскиот сојуз на Црна Гора и е дел од ФИБА Европа. До 2006 година Црна Гора била дел од СР Југославија, а до 1991 дел од СФРЈ.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на Црна Гора во 2011 година бил:

позиција почетни резервни резервни
центар Никола Пековиќ Славко Вранеш Владимир Голубовиќ
напад Владимир Драгичевиќ Милко Бјелица Предраг Дробњак
напад Владимир Дашиќ Милош Борисов
бек Горан Јеретин Владимир Михаиловиќ
бек Омар Кук Суда Шеховиќ

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]