Машка кошаркарска репрезентација на СССР

Од Википедија — слободната енциклопедија
Советски Сојуз Советский Союз

СССР

Ранг листа на ФИБА: распадната
Член на ФИБА од: 1923
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на СССР
Тренер: нема
Олимписки игри
Учества 9
Медали Gold medal.svg злато: 1972, 1988
Silver medal.svg сребро: 1952, 1956, 1960, 1964
Bronze medal.svg бронза: 1968, 1976, 1980
Светско првенство
Учества 9
Медали Gold medal with cup.svg злато: 1967, 1974, 1982
Silver medal with cup.svg сребро: 1978, 86, 1990
Bronze medal with cup.svg бронза: 1963, 1970
Евробаскет
Учества 21
Медали Gold medal europe.svg злато: 1947, 1951, 1953, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1979, 1981, 1985
Silver medal europe.svg сребро: 1975, 1977, 1987
Bronze medal europe.svg бронза: 1955, 1973, 1983, 1989
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body whiteshoulders.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Советскиот Сојуз бил репрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните кошаркарски турнири. СССР бил член на ФИБА Европа сè до 1990 година. Според достигнувањата и титулите, СССР е најуспешната кошаркарска нација.[1] Така, СССР имал 9 учества на Олимпијадите (две злата, четири сребра, три бронзи), 9 учества на светските првенства (три злата, три сребра, две бронзи) и 21 учество на Евробаскетот, каде освоила 14 злата, три сребра и четири бронзи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-09-06.