Машка кошаркарска репрезентација на Гибралтар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Машката кошаркарска репрезентација на Гибралтар е репрезентацијата кој ја претставува оваа британска територија на меѓународните кошаркарски турнири. Репрезентацијата е под водство на Аматерската кошаркарска асоцијација на Гибралтар, која е членка на ФИБА Европа од 1985.[1] Гибралтар игра во Ц дивизијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. GFA proposal to join UEFA Архивирано на 21 јули 2011 г., pg. 16

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]