Машка кошаркарска репрезентација на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка Norge

Ранг листа на ФИБА: 74
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФН
Тренер:
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Норвешка е репрезентацијата на државата која ја претставува на меѓународната кошаркарска сцена. Првиот меч Норвешка го изиграла во 1966 кога изгубила од Исланд. Најпознат норвешки играч е Торгеир Брин. Норвешка моментално не игра во ниту едно натпреварување на ФИБА Европа и никогаш не се пласирала на Евробаскетот.

Состав[уреди | уреди извор]

Позиција Играч Клуб
бек Аудун Ескеланд Норвешка Улрикен Иглс
бек Христер Елгморк Норвешка Берумс Верк
бек Еспен Л. Стиен Норвешка Аскер Елиенс
бек Мустафа Махнин Норвешка Аскер Елиенс
бек Ларс Јегер Торкилдсен Норвешка Аскер Елиенс
бек Даниел Берг Норвешка Берумс Верк
бек Вилијам Павлич Норвешка Нјард Баскет
бек и напад Фредрик Кнутсен Норвешка Кристиансенд Пирати
напад Арне Даниелсен САД УСК Пемброк
напад Тор Афам Хаген Норвешка Конгсберг Пингвинс
напад Рони Карлсен Норвешка Трондхејм Торнадос
центар Ларс Гунар Сонстеби Норвешка Конгсберг Пингвинс

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]