Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Шкотска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкотска

Шкотска

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1947
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Шкотска кошаркарска федерација
Тренер: Том Кемпбел
Олимписки игри
Учества нема дозвола за учество
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 2 (1951, 1957)
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Шкотска е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Шкоткса нема учество на олимписките турнири, нема учество на светските турнири и има две учества на Евробаскетот. Англија, Велс и Шкотска се обединиле под една репрезентација во 2005 позната како Машка кошаркарска репрезентација на Велика Британија.

Поврзано[уреди | уреди извор]