Машка кошаркарска репрезентација на Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андора Andorra

Flag of Andorra.svg

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1988
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска Федерација на Андора
Тренер: н/п
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Андора е репрезентацијата на државата кој ја претатвува на меѓународните натпревари во кошарка. Андора нема постигнато некој позначаен голем успех, освен победи во дивизија Ц на ФИБА Европа. Андора се приклучула на ФИБА Европа во 1988 година.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Дивизија Ц[уреди | уреди извор]

година место настан
1998 1 Med 1.png Европско првенство во кошарка дивизија Ц 1998
2000 1 Med 1.png Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2000
2002 4 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2002
2004 1 Med 1.png Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2004
2006 3 Med 3.png Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2006
2008 4 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008
2010 2 Med 2.png Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2010

Поврзано[уреди | уреди извор]