Машка кошаркарска репрезентација на Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австрија Österreich

Австрија

Ранг листа на ФИБА: T-75таа
ФИБА зона ФИБА Европа
Тренер: Австрија Хуберт Шрајнер
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 6
Медали нема


Машката кошаркарска репрезентација на Австрија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Австрија е член на ФИБА Европа. До 2011 Австрија имала шест учества на Евробаскетот и најдобар пласман било 11 место во 1947 година. Австрија нема учества на олимписките и светските турнири.

Поврзано[уреди | уреди извор]