Машка кошаркарска репрезентација на Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Машката кошаркарска репрезентација на Данска е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Данска е член на ФИБА Европа, нема учество на олимписките и светските турнири, а на Евробаскетот играла трипати во 1951, 1953 и 1955 година.

Состав[уреди | уреди извор]

позиција играч клуб
бек Адама Дарбое Данска Свендборг Ребитс
бек Фредрик Нилсен Данска Хорсхолм 79'
бек Алан Воскуил Данска Хорсенс ИЦ
бек Андреас Јакобсен Данска Бакен Беарс
бек Чанан Колман Данска Свендборг Ребитс
напад NicНиколај Иверсен Данска Свендборг Ребитс
напад и центар Петер Јохансен Данска Тим ФОГ Нествед
центар Крис Кристоферсен Данска Бакен Беарс

Поврзано[уреди | уреди извор]