Машка кошаркарска репрезентација на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украина Україна

Украина

Ранг листа на ФИБА: T-45та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Украинска кошаркарска федерација
Тренер: Мајк Фратело
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 4
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Украина е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски натпревари. Украина нема учество на свеските првенства, а на Евробаскетот има 4 учества.

Состав[уреди | уреди извор]

Украинскиот тим
играч клуб држава на клубот
Денис Ликашов КК Киев Украина
Кирило Фесенко Јута Џез САД
Максим Корниенко КК Днипро Украина
Олександр Колченко КК Химик Украина
Артур Дроздов КК Киев Украина
Максим Вилховецки КК Днипро Украина
Дмитро Забирченко КК Киев Украина
Максим Ившин КК Азовмаш Украина
Серхиј Лишчук КК Валенсија Шпанија
Олександр Панченко КК Днипро Украина
Вјачеслав Кравцов КК Киев Украина
Роман Хумениук КК Одеса Украина
Serhiy Popov BC Khimik Украина
Серхиј Гладир Баскет Манреса Шпанија
Олексиј Онуфриев КК Миклајив Украина
Дмитро Хлиебов КК Кривбаскет Украина
Олех Салтовец КК Киев Украина
Олксиј Печеров Олимпија Милано Италија
Андриј Ахафонов КК Химик Украина
Максим Пустозвонов КК Азовмаш Украина
Составот е од март 2010

Поврзано[уреди | уреди извор]