Машка кошаркарска репрезентација на Ирска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ирска

Ирска

Ранг листа на ФИБА: T-75та
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Ирска
Тренер: Џеј Ларанага
Олимписки игри
Учества 1 (1948)
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества нема
Медали нема
Дресови
Kit body thingreensides.png
Светли jersey
Kit shorts greensides.png
Team colours
Светли


Машката кошаркарска репрезентација на Ирска е националниот тим која ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Ирска е член на ФИБА Европа и до 2011 година нема учество на Евробаскетот, нема учество на светските првенства, но има едно учество на Олимпијадата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]