Машка кошаркарска репрезентација на Ирска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирска

Ирска

Ранг листа на ФИБА: T-75та
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Ирска
Тренер: Џеј Ларанага
Олимписки игри
Учества 1 (1948)
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества нема
Медали нема
Дресови
Kit body thingreensides.png
Светли jersey
Kit shorts greensides.png
Team colours
Светли
Kit body thinorangesides 2.png
Темни jersey
Kit shorts greensides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Ирска е репрезентацијата која ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Ирска е член на ФИБА Европа и до 2011 година нема учество на Евробаскетот, нема учество на светските првенства, но има едно учество на Олимпијадата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]