Машка кошаркарска репрезентација на Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенија Slovenija

Flag of Slovenia.svg

Ранг листа на ФИБА: 20та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФС
Тренер: Меми Бечирович
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 1 2006
Медали 2 2006, 2010
Евробаскет
Учества 10 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011
Медали 0
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body unknown.png
Темни jersey
Team colours
Темни


Кошаркарската репрезентација на Словенија ја претставува Словенија на меѓународните кошаркарски натпреварувања. После завршувањето на Евробаскет 2007, Словенија била рангирана на 19-то место на ФИБА ранг списокот на кошаркарски репрезентации.

Состав[уреди | уреди извор]

Европско првенство 2007.

Број Играч Висина Позиција Година на раѓање Клуб
4 Санди Чебулар 194 Бек 1986 /
5 Јака Лаковиќ 176 Бек 1978 Flag of Spain.svg КК Барселона
6 Александар Ќапин 186 Бек 1982 Flag of Italy.svg Палаканестро Варезе
7 Горан Драгиќ 188 Бек 1986 Flag of the United States.svg Феникс Санс
8 Радослав Нестеровиќ 214 Центар 1976 Flag of the United States.svg Индијана Пејсерс
9 Матјаж Смодиш 205 Крило 1979 Flag of Russia.svg ЦСКА Москва
10 Урош Слокар 209 Центер 1983 Flag of Russia.svg Триумф Либертси
11 Јака Клобучар 194 Бек 1987 Flag of Slovenia.svg Геоплин Слован
12 Горан Јагодник 202 Крило 1974 Flag of Serbia.svg КК Хемофарм
13 Домен Лорбек 196 Бек 1985 Flag of Spain.svg КК Естудијантес
14 Гашпер Видмар 208 Центар 1987 Flag of Turkey.svg Фенербахче Улкерспорт
15 Еразем Лорбек 209 Центар 1984 Flag of Italy.svg Лотоматика Рома
- Алеш Пипан - тренер

Учества на големите натпреварувања[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

  • Словенија сѐ уште се нема квалификувано за ЛОИ

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Европски првенства[уреди | уреди извор]