Горан Драгиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горан Драгиќ
Драгиќ за време на неговиот престој во Феникс
број 7 – Мајами Хит
организатор на игра / бек
Лични информации
Роден на6 мај 1986(1986-05-06)(38 г.)
Љубљана, СР Словенија, СФР Југославија
НационалностСловенец
Височина6 ст 3 ин (1.91 м)
Тежина190 lb (86 kg)
Информации за кариера
НБА драфт2008 / Круг: 2 / Избор: 45-ти вкупно
Одбран од Сан Антонио Спарс
Професионална кариера2003–сѐ уште
ЛигаНБА
Историја на кариера
2003–2004Илирија
2004–2006Слован
2006–2007Мурсија
2007–2008Олимпија
2008–2010Феникс Санс
2010–2011Хјустон Рокетс
2011Саски Басконија
2012–2014Феникс Санс
2014–сѐ уштеМајами Хит
Значајни моменти од кариерата и награди
Статистика на NBA.com

Горан Драгиќ (6 мај 1986 во Љубљана) — словенечки професионален кошаркар кој настапува за екипата на Мајами Хит во НБА. Може да игра на двете бековски позиции: организатор на игра и бек–шутер. Пред да влезе во НБА во 2008, Драгиќ настапувал за екипи од шпанското и словенечкото кошаркарско првенство.[1] На драфтот во 2008 бил избран во вториот круг од страна на Сан Антонио Спарс, но веднаш бил отстапен на Феникс Санс.[2] Тој во НБА во два наврати играл за Феникс Санс, еднаш за Хјустон Рокетс, и моментално за Мајами Хит. Во 2014 бил прогласен за играч кој најмногу напредувал во НБА и бил избран во третата постава од идеалната екипа во НБА.[3]

Освен клупска, Драгиќ има и богата репрезентативна кариера настапувајќи за кошаркарската репрезентација на Словенија. Во 2004 освоил златен медал на европското првенство за кошаркари до 20 години. Со сениорската репрезентација учествувал на повеќе светски и европски првенства, од кои најзначајно е освоеното петто место на Светското првенство во кошарка 2014 одржано во Шпанија, каде Драгиќ бил во петте најефикасни поентери и асистенти на првенството. По повлекувањето на Јака Лаковиќ од репрезентацијата во 2014, Драгиќ бил именуван за нов капитен на репрезентацијата.

Горан Драгиќ има татко со српско и мајка со словенечко потекло. Негов помлад брат е кошаркарот Зоран Драгиќ, со кого извесно време заедно настапувале во Феникс и Мајами.[4] Горан течно зборува словенечки, српски, англиски, и шпански јазик.[5]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2008–09 Феникс 55 1 13.2 .393 .370 .769 1.9 2.0 .5 .1 4.5
2009–10 Феникс 80 2 18.0 .452 .394 .736 2.1 3.0 .6 .1 7.9
2010–11 Феникс 48 2 17.8 .421 .277 .608 1.8 3.1 .8 .1 7.4
2010–11 Хјустон 22 3 17.2 .472 .519 .667 2.5 2.5 .6 .2 7.7
2011–12 Хјустон 66 28 26.5 .462 .337 .805 2.5 5.3 1.3 .2 11.7
2012–13 Феникс 77 77 33.5 .443 .319 .748 3.1 7.4 1.6 .3 14.7
2013–14 Феникс 76 75 35.1 .505 .408 .760 3.2 5.9 1.4 .3 20.3
2014–15 Феникс 52 52 33.4 .501 .355 .746 3.6 4.1 1.0 .2 16.2
2014–15 Мајами 26 26 34.8 .502 .329 .808 3.4 5.3 1.1 .2 16.6
2015–16 Мајами 72 72 32.8 .489 .317 .667 3.9 5.8 1.0 .2 14.1
Просек 574 338 26.8 .471 .355 .749 2.8 4.7 1.0 .2 12.5

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2010 Феникс 16 0 14.8 .430 .325 .742 1.8 2.3 .3 .1 7.6
2016 Мајами 14 14 33.7 .442 .348 .767 4.9 3.9 .4 .2 16.5
Просек 30 14 23.6 .438 .337 .757 3.3 2.3 .3 .1 11.8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suns Sign Goran Dragic | The Official Site Of The Phoenix Suns“. Nba.com. Посетено на 2014-03-01.
  2. The Unique History Of Goran Dragic and His Career With The Phoenix Suns Архивирано на 5 април 2017 г. Jacob Troxell (November 2016)
  3. Suns' Dragic wins Kia Most Improved Player award NBA.com (23 April 2014)
  4. „Suns Sign Zoran Dragić“. NBA.com. 29 September 2014. Посетено на 30 September 2014.
  5. „Goran Dragic Stats, Video, Bio, Profile | NBA.com“. Nba.us. Посетено на 2014-03-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]