Социјалистичка Република Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од СР Словенија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Socialistična Republika Slovenija
Социјалистичка Република Словенија
Федерална единица на

Социјалистичка Федеративна Република Југославија

 
Flag of Slovenia (1945–1991).svg

Знаме
 
Coat of Arms of the Socialist Republic of Slovenia.svg

Грб
Locator map Slovenia in Yugoslavia.svg
Главен град Љубљана
Официјален јазик словенечки
Основана 19 февруари 1944
Во СФРЈ:
 - Од
 - До
 
31 јануари 1946
8 март 1990
Површина
 - Вкупно
 - Вода
5
20,246 км2 км²
0.6%
Население
 - Вкупно
 - Густина
5 (СФРЈ)
1,913,355
94.5/км2 км²
Парична единица Југословенски динар
Часовен појас UTC+1
Портал Portal.svg СФРЈ

Социјалистичка Република Словенија било официјално име на Словенија во склоп на СФРЈ и била рамноправна членка на федерацијата. Главен град на републиката била Љубљана а воедно и најголем град. Службен јазик бил словенечки јазик. од 1990 СР Словенија стана независна република со новото име Република Словенија.