Марк Гасол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Гасол
Гасол со Гризлис во ноември 2013 година
Гасол со Гризлис во ноември 2013 година
Позицијацентар
Висина2,16 м
Тежина116 кг
ЛигаНБА
КлубТоронто Торонто Репторс
Број33
Роден29 јануари 1985(1985-01-29)(39 г.)
Барселона, Шпанија
НационалностШпанија Шпанија
Средно училиштеLausanne Collegiate School
(Мемфис, Тенеси)
Драфт2007 / Рунда: 2 / Пик: 48-ми overall
Избран од Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Проф. кариера2003–
Клубови
2003–2006Барселона
2006–2008Џирона
2008–2018Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис
2018–Торонто Торонто Репторс
Репрезентација
2006-Шпанија Шпанија

Марк Гасол Саез (роден на 29 јануари 1985) — шпански професионален кошаркар кој настапува за Баскет Жирона во втората шпанска кошаркаска лига позната како Liga Española de Baloncesto или LEB Oro.Гасол е воедно и сопственик на клубот,тој го основал во 2014 година. Марк Гасол бил драфтуван како 48-ми пик на драфтот од страна на Лос Анџелес Лејкерс во 2007 година. во 2008 година бил тргуван во Мемфис Гризлис, каде што потпишал со тимот и останал со франшизата сè додека не бил трејдуван во Торонто во 2019 година. Тој е двократен член на Ол-Стар НБА тимот, трикратен НБА ол-стар и шампион во НБА. Во 2013 година, тој бил прогласен за одбранбен играч во НБА на годината.