Виктор Клавер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Клавер

Victor Claver 30 FC Barcelona Bàsquet 20180126 (2).jpg

Лични информации
Роден на 30 август 1988 (1988-08-30) (34 г.)
Роден во Валенсија, Шпанија
Националност Шпанија Шпанија
Висина 2,06 м
Тежина 102 кг
Позиција крилен центар, крило
Информации за кариерата
Драфт 2009 / Рунда: 1 / Пик: 22
Избран од:
Портланд Портланд Т. Блејзерс
Проф. кариера 2006—
Моментален клуб
Клуб Барселона Барселона
Број 30
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2006—2012
2012—2015
2015
2015—2016
2016—
Валенсија Валенсија
Портланд Портланд Т. Блејзерс
Химки Химки
Локомотив Кубан Локомотив Кубан
Барселона Барселона
Репрезентација
2009— Шпанија Шпанија


Виктор Клавер Арокас (роден во Валенсија, 30 август 1988) е шпански кошаркар, крилен центар или крило на Барселона и на шпанската репрезентација.

Успеси[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]