Кошарка на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
11. Олимписки турнир во кошарка
Лос Анџелес 1984
Податоци
ДомаќинСАД
ГрадЛос Анџелес
Дата29 јули – 10 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Југославија
Жени
Екипи6
Медали
1 злато САД
2 сребро Јужна Кореја
3 бронза  Кина
Турнир
← Москва 1980  Сеул 1988 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1984 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Шпанија (ESP)  Југославија (YUG)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Јужна Кореја (KOR)  Кина (CHN)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
 САД 8 8 0  САД 6 6 0
 Шпанија 8 6 2  Јужна Кореја 6 4 2
 Југославија 8 7 1  Кина 6 3 3
4  Канада 8 4 4  Канада 6 2 5
5  Италија 8 6 2  Австралија 5 1 4
6  Уругвај 8 3 5  Југославија 5 1 4
7  Австралија 8 4 4
8  Западна Германија 8 2 6
9  Бразил 7 3 4
10  Кина 7 2 5
11  Франција 7 1 6
12  Египет 7 0 7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]