Кошарка на Летните олимписки игри 1988 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
12. Олимписки турнир во кошарка
Сеул 1988
Податоци
ДомаќинЈужна Кореја
ГрадСеул
Дата18 септември - 30 септември
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато СССР
2 сребро Југославија
3 бронза  САД
Турнир
← Лос Анџелес 1984  Барселона 1992 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1992 — единаесеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто СФРЈ и третото САД.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
1. Југославија 9 5 4 1 465 384
2. СССР 9 5 4 1 460 393
3. Австралија 8 5 3 2 429 408
4. Порторико 8 5 3 2 382 387
5. ЦАР 6 5 1 4 346 436
6. Јужна Кореја 5 5 0 5 384 461
18 септември
Австралија 81-77 Порторико
Централноафриканска Република 73-70 Јужна Кореја
СССР 79-92 Југославија
20 септември
Јужна Кореја 74-79 Порторико
Централноафриканска Република 61-102 Југославија
Австралија 69-91 СССР
21 септември
Јужна Кореја 92-104 Југославија
Порторико 81-93 СССР
Австралија 106-67 Централноафриканска Република
23 септември
Централноафриканска Република 67-71 Порторико
Јужна Кореја 73-110 СССР
Австралија 78-98 Југославија
24 септември
Австралија 95-75 Јужна Кореја
Централноафриканска Република 78-87 СССР
Порторико 74-72 Југославија

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
1. САД 10 5 5 0 486 302
2. Шпанија 9 5 4 1 484 435
3. Бразил 8 5 3 2 560 522
4. Канада 7 5 2 3 479 455
5. Чиле 6 5 1 4 433 528
6. Египет 5 5 0 5 338 568
17 септември
Кина 98-84 Египет
Бразил 125-109 Канада
18 септември
Шпанија 53-97 САД
20 септември
Бразил 130-108 Кина
Канада 70-76 САД
Египет 70-113 Шпанија
21 септември
Бразил 87-102 САД
Канада 117-64 Египет
Кина 74-106 Шпанија
23 септември
Канада 84-94 Шпанија
Бразил 138-85 Египет
Кина 57-109 САД
24 септември
Канада 99-96 Кина
Египет 35-102 САД
Бразил 110-118 Шпанија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
26 септември 1988        
  СССР   110
28 септември 1988
  Бразил   105  
  СССР   82
26 септември 1988
    САД   76  
  САД   94
30 септември 1988
  Порторико   57  
  СССР   76
26 септември 1988
    Југославија   63
  Шпанија   74
28 септември 1988
  Австралија   77  
  Австралија   70 Трето место
26 септември 1988
    Југославија   91  
  Југославија   95   САД   78
  Канада   73     Австралија   49
30 септември 1988  9-12 место 9. место
             
26 септември 1988
  ЦАР 63  
  Египет 57  
 
29 септември 1988
      ЦАР 81
    Јужна Кореја 89
11. место
26 септември 1988 29 септември 1988
  Чиле 90   Египет   75
  Јужна Кореја 93     Чиле 97   


  Натпревар за 5-8 место 5. место
             
28 септември 1988
  Бразил 104  
  Порторико 86  
 
30 септември 1988
      Бразил 106
    Канада 90
8. место
28 септември 1988 29 септември 1988
  Канада 96   Порторико   93
  Шпанија 91     Шпанија   92

Медали[уреди | уреди извор]


2. место

Југославија

Олимписки шампион

СССР
2. титула

3. место

САД

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато СССР
Сребро Југославија
Бронза САД
4. Австралија
5. Бразил
6. Канада
7. Порторико
8. Шпанија
9. Јужна Кореја
10. ЦАР
11. Кина
12. Египет