Кошарка на Летните олимписки игри 1992 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
13. Олимписки турнир во кошарка
Барселона 1992
Податоци
ДомаќинШпанија
ГрадБарселона
Дата26 јули - 8 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Хрватска
3 бронза  Литванија
Турнир
← Сеул 1988  Атланта 1996 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1992 — дванаесеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Хрватска и третото Литванија.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1. САД 10 5 5 0 579 350
2. Хрватска 9 5 4 1 423 400
3. Бразил 7 5 2 3 420 463
4. Германија 7 5 2 3 369 462
5. Ангола 6 5 1 4 324 392
6. Шпанија 6 5 1 4 398 476
26 јули
Ангола 48–116 САД
Германија 83–74 Шпанија
Хрватска 93–76 Бразил
27 јули
Ангола 63–64 Германија
Хрватска 70–103 САД
Бразил 100–101 Шпанија
29 јули
Бразил 76–66 Ангола
САД 111–68 Германија
Хрватска 88–79 Шпанија
31 јули
Шпанија 63–83 Ангола
Хрватска 99–78 Германија
САД 127–83 Бразил
2 август
Германија 76–85 Бразил
Хрватска 73–64 Ангола
Шпанија 81–122 САД

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+: К-:
1. Обединета екипа 9 5 4 1 425 373
2. Литванија 9 5 4 1 481 424
3. Австралија 8 5 3 2 432 396
4. Порторико 8 5 3 2 445 440
5. Венецуела 6 5 1 4 392 427
6. Чиле 5 5 0 5 381 496
26 јули
Венецуела 64–78 Обединета екипа
Кина 75–112 Литванија
Порторико 76–116 Австралија
27 јули
Кина 68–100 Порторико
Венецуела 79–87 Литванија
Обединета екипа 85–63 Австралија
29 јули
Венецуела 71–78 Австралија
Обединета екипа 100–84 Кина
Литванија 104–91 Порторико
31 јули
Венецуела 82–96 Порторико
Австралија 89–66 Кина
Литванија 80–92 Обединета екипа
2 август
Венецуела 96–88 Кина
Австралија 87–98 Литванија
Порторико 82–70 Обединета екипа

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
4 август        
  САД   115
6 август
  Порторико   77  
  САД   127
4 август
    Литванија   76  
  Литванија   114
8 август
  Бразил   96  
  САД   117
4 август
    Хрватска   85
  Хрватска   98
6 август
  Австралија   65  
  Хрватска   75 Трето место
4 август
    Обединета екипа   74  
  Обединета екипа   83   Литванија   82
  Германија   76     Обединета екипа   78
8 август  5-8 место 5. место
             
6 август
  Порторико 84  
  Бразил 86  
 
8 август
      Бразил 90
    Австралија 80
8. место
6 август 8 август
  Австралија 109   Порторико   86
  Германија 79     Германија   96


  9-12 место 9. место
             
4 август
  Ангола 79  
  Чиле 69  
 
6 август
      Ангола 75
    Шпанија 78
11. место
4 август 6 август
  Венецуела 81   Чиле   97
  Шпанија 95     Венецуела   100

Медаље[уреди | уреди извор]


2. место

Хрватска

Олимписки шампион

САД
10. титула

3. место

Литванија

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато САД
Сребро Хрватска
Бронза Литванија
4. Обединета екипа
5. Бразил
6. Австралија
7. Германија
8. Порторико
9. Шпанија
10. Ангола
11. Венецуела
12. Кина