Кошарка на Летните олимписки игри 1968 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
7. Олимписки турнир во кошарка
Град Мексико 1968
Податоци
ДомаќинМексико
ГрадГрад Мексико
Дата13-25 октомври
Мажи
Екипи16
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Турнир
← Рим 1964  Минхен 1972 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1968 — шестиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто СФРЈ и третото СССР.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
13 октомври САД 81-46 Шпанија
Италија 91-66 Филипини
Порторико 69-26 Сенегал
Југославија 96-85 Панама
14 октомври САД 93-36 Сенегал
Шпанија 108-79 Филипини
Југославија 93-72 Порторико
Италија 94-87 Панама
15 октомври Југославија 84-65 Сенегал
Шпанија 88-82 Панама
САД 96-75 Филипини
Италија 68-65 Порторико
16 октомври Панама 95-92 Филипини
Шпанија 86-62 Порторико
Италија 81-55 Сенегал
САД 73-58 Југославија
18 октомври САД 95-60 Панама
Шпанија 64-54 Сенегал
Порторико 89-65 Филипини
Југославија 80-69 Италија
19 октомври Филипини 80-68 Сенегал
Порторико 80-69 Панама
Југославија 92-79 Шпанија
САД 100-61 Италија
20 октомври Панама 94-79 Сенегал
Италија 98-86 Шпанија
Југославија 89-68 Филипини
САД 61-56 Порторико
Група А
# Репрезентација Пласман Кошеви Бодови
Натпревар Победи Порази. К+ К- Разлика
1 САД 7 7 0 599 392 207 14
2 Југославија 7 6 1 592 511 81 13
3 Италија 7 5 2 562 539 23 12
4 Шпанија 7 4 3 557 548 9 11
5 Порторико 7 3 4 493 468 25 10
6 Панама 7 2 5 572 624 -52 9
7 Филипини 7 1 6 525 636 -111 8
8 Сенегал 7 0 7 383 565 -182 7

Група Б[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
13 октомври Бразил 98-52 Мароко
СССР 91-50 Полска
Мексико 75-62 Јужна Кореја
Бугарија 70-61 Куба
14 октомври СССР 123-51 Мароко
Полска 77-67 Јужна Кореја
Бразил 75-59 Бугарија
Мексико 76-75 Куба
15 октомври Бугарија 77-59 Мароко
Полска 78-75 Куба
СССР 89-58 Јужна Кореја
Бразил 60-53 Мексико
16 октомври СССР 81-56 Бугарија
Мексико 86-38 Мароко
Бразил 88-51 Полска
Куба 80-71 Јужна Кореја
18 октомври Полска 85-48 Мароко
СССР 100-66 Куба
Бразил 91-59 Јужна Кореја
Мексико 73-63 Бугарија
19 октомври Јужна Кореја 76-54 Мароко
Полска 69-67 Бугарија
Бразил 84-68 Куба
СССР 82-62 Мексико
20 октомври Куба 89-53 Мароко
Бугарија 64-60 Јужна Кореја
Мексико 68-63 Полска
СССР 76-65 Бразил
Група Б
# Репрезентација Пласман Кошеви Бодови
Натпревар Победи Порази. К+ К- Разлика
1 СССР 7 7 0 642 408 234 14
2 Бразил 7 6 1 561 418 143 13
3 Мексико 7 5 2 493 443 50 12
4 Полска 7 4 3 473 504 -31 11
5 Бугарија 7 3 4 456 478 -22 10
6 Куба 7 2 5 514 532 -18 9
7 Јужна Кореја 7 1 6 453 530 -77 8
8 Мароко 7 0 7 355 634 -279 7

13-16 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
22 октомври Јужна Кореја 76-59 Сенегал
Филипини 86-57 Мароко

9-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
22 октомври Бугарија 83-79 Панама
Порторико 71-65 Куба

5-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
22 октомври Полска 66-52 Италија
Мексико 73-72 Шпанија

15-16 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
23 октомври Сенегал 42-38 Мароко

13-14 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
23 октомври Филипини 66-63 Јужна Кореја

11-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
23 октомври Куба 91-88 Панама

9-10 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
23 октомври Порторико 67-57 Бугарија

7-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
25 октомври Шпанија 88-72 Италија

5-6 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
25 октомври Мексико 75-65 Полска

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
22 октомври Југославија 63-62 СССР
САД 75-63 Бразил

Трето место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
25 октомври СССР 70-53 Бразил

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
25 октомври САД 65-50 Југославија

Медали[уреди | уреди извор]


2° место

Југославија

Олимписки шампион

САД
7° титула

3° место

СССР

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Пласман Репрезентација Pld Победи Порази
 САД 9 9 0
 SFR Yugoslavia 9 7 2
 СССР 9 8 1
4  Бразил 9 6 3
5  Мексико 9 7 2
6  Полска 9 5 4
7  Шпанија 9 4 5
8  Италија 9 5 4
9  Порторико 9 5 4
10  Бугарија 9 4 5
11  Куба 9 3 6
12  Панама 9 2 7
13  Филипини 9 3 6
14  Јужна Кореја 9 2 7
15  Сенегал 9 1 8
16  Мароко 9 0 9