Кошарка на Летните олимписки игри 1972 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
8. Олимписки турнир во кошарка
Минхен 1972
Податоци
ДомаќинЗападна Германија
ГрадМинхен
Дата27 август 1972 – 9 септември 1972
Мажи
Екипи16
Медали
1 злато СССР
2 сребро САД
3 бронза  Куба
Турнир
← Мексико Сити 1968  Монтреал 1976 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1972 — осмиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Минхен, Западна Германија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто САД и третото Куба.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Натпревар: Победи: Порази: К+: К-: Бодови: САД Куба Бразил Чехословачка Шпанија Австралија Јапонија Египет
САД 7 7 0 542 312 14 67-48 61-54 66-35 72-56 81-55 99-33 96-31
Куба 7 6 1 560 445 13 48-67 64-63 77-65 74-53 84-70 108-63 105-64
Бразил 7 4 3 561 490 11 54-61 63-64 83-82 72-69 69-75 110-55 110-84
Чехословачка 7 4 3 493 489 11 35-66 65-77 82-83 74-70 69-68 74-61 94-64
Шпанија 7 3 4 486 500 10 56-72 53-74 69-72 70-74 79-74 87-76 72-58
Австралија 7 3 4 523 524 10 55-81 70-84 75-69 68-69 74-79 92-76 89-66
Јапонија 7 1 6 442 643 8 33-99 63-108 55-110 61-74 76-87 76-92 78-73
Египет 7 0 7 440 644 7 31-96 64-105 84-110 64-94 58-72 66-89 73-78

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Натпревар: Победи: Порази: К+: К-: Бодови: СССР Италија Југославија Порторико Западна Германија Полска Филипини Сенегал
СССР 7 7 0 639 479 14 79-66 74-67 100-87 87-63 94-64 111-80 94-52
Италија 7 5 2 547 471 12 66-79 78-85 71-54 68-57 71-59 101-81 92-56
Југославија 7 5 2 582 484 12 67-74 85-78 74-79 81-56 85-64 117-76 73-57
Порторико 7 5 2 570 531 12 87-100 54-71 79-74 81-74 85-83 92-72 92-57
Западна Германија 7 3 4 482 518 10 63-87 57-68 56-81 74-81 67-65 93-74 72-62
Полска 7 2 5 520 536 9 64-94 59-71 64-85 83-85 65-67 90-75 95-79
Филипини 7 1 6 526 666 8 80-111 81-101 76-117 72-92 74-93 75-90 68-62
Сенегал 7 0 7 405 586 7 52-94 56-92 57-73 57-92 62-72 59-95 62-68

13-16 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
5 септември Филипини 2-0 (без борбе[1]) Египет
6 септември Јапонија 70-67 Сенегал

9-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
5 септември Западна Германија 69-70 Австралија
6 септември Шпанија 76-87 Полска

5-8. место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
7 септември Чехословачка 63-66 Југославија
Порторико 87-83 Бразил

15-16 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември Сенегал 2-0 (без борбе[1]) Египет

13-14 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември Филипини 82-73 Јапонија

11-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември Западна Германија 83-84 Шпанија

9-10 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
9 септември Австралија 91-83 Полска

7-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември Чехословачка 69-87 Бразил

5-6 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
9 септември Југославија 86-70 Порторико

Медали[уреди | уреди извор]


2° место

САД

Олимписки шампион

СССР
1° титула

3° место

Куба

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Пласман Репрезентација Pld Победи Порази
 СССР 9 9 0
 САД 9 8 1
 Куба 9 7 2
4  Италија 9 5 4
5  СФРЈ 9 7 2
6  Порторико 9 6 3
7  Бразил 9 5 4
8  Чехословачка 9 4 5
9  Австралија 9 5 4
10  Полска 9 3 6
11  Шпанија 9 4 5
12  Западна Германија 9 3 6
13  Филипини 9 3 6
14  Јапонија 9 2 7
15  Сенегал 8 0 8
16  Египет 8 0 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Египет се повлекол од турнирот по т.н. Минхенски масакар. НАтпреварот е регистриран со службен резултат 2:0