Кошарка на Летните олимписки игри 2020 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
20. Олимписки турнир во кошарка
Токио 2020
Податоци
ДомаќинЈапонија
ГрадТокио
Дата26 јули - 8 август
Жени
Екипи12 (од 6 федерации)
Турнир
← Рио 2016  Париз 2024 →

Женскиот турнир во кошарка на Летните олимписки игри 2020 во Токио, започнал на 26 јули, а завршил на 8 август 2021. Сите натпревари се одиграле во Саитама Супер Арената во Саитама, Јапонија.[1]

Турнирот требало да се одржи во 2020 година, но бил одложен на 24 март истата годинa за 2021 од страна на организаторот заради пандемијата на КОВИД-19.[2]

Формат[уреди | уреди извор]

Дванаесетте екипи ќе бидат поделени во три групи од по четири екипи. Екипите се пласирани на првото и второто место во секоја група и двете најдобри третопласирани екипи ќе обезбедат место во четвртфиналето. Осумте екипи потоа ќе бидат поделени во група Д (најдобри 4 екипи) и група Е (преостанати 4 екипи). Четвртфиналните парови ќе бидат извлечени на 2 јули по крајот на групната фаза. После тоа, ќе се користи нокаут систем.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Б Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал
Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7 Нед 8
ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Светско првенство во кошарка за жени 2018 22–30 септември 2018  Шпанија 1  САД
Квалификациски олимписки турнири 6–9 февруари 2020 Белгија Остенде 2  Белгија
 Канада
Франција Бурж 3  Австралија
 Франција
 Порторико
Србија Белград 2  Нигерија
 Србија
3  Кина
 Јужна Кореја
 Шпанија
Вкупно 12


Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била извлечена во седиштето на ФИБА во Мис, Швајцарија на 2 февруари 2021:[4][5]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

 САД
 Австралија
 Шпанија

 Канада
 Франција
 Белгија

 Србија
 Кина
 Јапонија

 Нигерија
 Јужна Кореја
 Порторико

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Јужна Кореја 0 0 0 0 0 0 0
2.  Србија 0 0 0 0 0 0 0
3.  Канада 0 0 0 0 0 0 0
4.  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0
Саитама
26 јули 2021, час 10:00
Јужна Кореја   – 
Извештај
 Шпанија
Саитама Супер Арена

Саитама
26 јули 2021, час 17:20
Србија   – 
Извештај
 Канада
Саитама Супер Арена

Саитама
29 јули 2021, час 10:00
Канада   – 
Извештај
 Јужна Кореја
Саитама Супер Арена

Саитама
29 јули 2021, час 17:20
Шпанија   – 
Извештај
 Србија
Саитама Супер Арена

Саитама
1 август 2021, час 10:00
Канада   – 
Извештај
 Шпанија
Саитама Супер Арена

Саитама
1 август 2021, час 21:00
Јужна Кореја   – 
Извештај
 Србија
Саитама Супер Арена

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Нигерија 0 0 0 0 0 0 0
2.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0
3.  Франција 0 0 0 0 0 0 0
4.  САД 0 0 0 0 0 0 0
Саитама
27 јули 2021, час 10:00
Јапонија   – 
Извештај
 Франција
Саитама Супер Арена

Саитама
27 јули 2021, час 13:40
Нигерија   – 
Извештај
 САД
Саитама Супер Арена

Саитама
30 јули 2021, час 13:40
САД   – 
Извештај
 Јапонија
Саитама Супер Арена

Саитама
30 јули 2021, час 17:20
Франција   – 
Извештај
 Нигерија
Саитама Супер Арена

Саитама
2 август 2021, час 10:00
Нигерија   – 
Извештај
 Јапонија
Саитама Супер Арена

Саитама
2 август 2021, час 13:40
Франција   – 
Извештај
 САД
Саитама Супер Арена

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0
2.  Порторико 0 0 0 0 0 0 0
3.  Кина 0 0 0 0 0 0 0
4.  Белгија 0 0 0 0 0 0 0
Саитама
27 јули 2021, час 17:20
Австралија   – 
Извештај
 Белгија
Саитама Супер Арена

Саитама
27 јули 2021, час 21:00
Порторико   – 
Извештај
 Кина
Саитама Супер Арена

Саитама
30 јули 2021, час 10:00
Белгија   – 
Извештај
 Порторико
Саитама Супер Арена

Саитама
30 јули 2021, час 21:00
Кина   – 
Извештај
 Австралија
Саитама Супер Арена

Саитама
2 август 2021, час 17:20
Кина   – 
Извештај
 Белгија
Саитама Супер Арена

Саитама
2 август 2021, час 21:00
Австралија   – 
Извештај
 Порторико
Саитама Супер Арена

Поредок на третопласираните екипи во групите[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1. A 0 0 0 0 0 0 0
2. Б 0 0 0 0 0 0 0
3. Ц 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Ждреб[уреди | уреди извор]

Поз. Грп. Репрезентација ОН П Н И ДП ПП ПР Бод. Квалификации
1 Репрезентација 1 0 0 0 0 0 0 0 0 Носител
2 Репрезентација 2 0 0 0 0 0 0 0 0 Носител
3 Репрезентација 3 0 0 0 0 0 0 0 0 Носител
4 Репрезентација 4 0 0 0 0 0 0 0 0 Носител
5 Репрезентација 5 0 0 0 0 0 0 0 0 Не носител
6 Репрезентација 6 0 0 0 0 0 0 0 0 Не носител
7 Репрезентација 7 0 0 0 0 0 0 0 0 Не носител
8 Репрезентација 8 0 0 0 0 0 0 0 0 Не носител
 
ЧатвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
4 август
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 Бронзен медал
 
 
 
7 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Саитама
4 август 2021, час 10:00
 – 
Саитама Супер Арена

Саитама
4 август 2021, час 13:40
 – 
Саитама Супер Арена

Саитама
4 август 2021, час 17:20
 – 
Саитама Супер Арена

Саитама
4 август 2021, час 21:00
 – 
Саитама Супер Арена

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Саитама
6 август 2021, час 13:40
 – 
Саитама Супер Арена

Саитама
6 август 2021, час 20:00
 – 
Саитама Супер Арена

Брознен медал[уреди | уреди извор]

Саитама
7 август 2021, час 16:00
 – 
Саитама Супер Арена

Златен медал[уреди | уреди извор]

Саитама
8 август 2021, час 11:30
 – 
Саитама Супер Арена

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games“. fiba.basketball. Посетено на 17 July 2020.
  2. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. olympic.org. Посетено на 24 March 2020.
  3. „Competition System“. fiba.basketball. Посетено на 2 February 2021.
  4. „Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments Draw set for February 2nd“. fiba.basketball. Посетено на 29 January 2021.
  5. „Groups confirmed for Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments“. fiba.basketball. Посетено на 2 February 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]