Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
17. Олимписки турнир во кошарка
Пекинг 2008
Податоци
ДомаќинКина
ГрадПекинг
Дата9 август - 24 август
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Турнир
← Атина 2004  Лондон 2012 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2008 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Австралија и третото Русија.

Група А[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Австралија 5 0 349 264 +85 10
 Русија 4 1 278 258 +20 9
 Белорусија 2 3 320 332 −12 7
 Јужна Кореја 2 3 352 360 −8 7
 Латвија 1 4 266 315 −49 6
 Бразил 1 4 337 354 −17 6

Група Б[уреди | уреди извор]

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 5 0 491 276 +215 10
 Кина 4 1 358 346 +12 9
 Шпанија 3 2 357 324 +33 8
 Чешка 2 3 346 356 −10 7
 Нов Зеланд 1 4 320 423 −103 6
 Мали 0 5 255 402 −147 5

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале
(19 август)
Полуфинале
(21 август)
Злато
(23 август)
                           
  A2   Русија 84  
Б3   Шпанија 65  
  A2   Русија 52  
  Б1   САД 67  
Б1   САД 104
  A4   Јужна Кореја 60  
    Б1'   САД 92
  A1   Австралија 65
  Б2   Кина 77  
A3   Белорусија 62  
  Б2   Кина 56 Бронза
  A1   Австралија 90  
A1   Австралија 79 A2   Русија 94
  Б4   Чешка 46   Б2   Кина 81

Табела[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Австралија
Бронза Русија
4. Кина
5. Шпанија
6. Белорусија
7. Чешка
8. Јужна Кореја
9. Латвија
10 Нов Зеланд
11. Бразил
12. Мали