Кошарка на Летните олимписки игри 1936 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1. Олимписки турнир во кошарка
Берлин 1936
Податоци
ДомаќинНацистичка Германија
ГрадБерлин
Дата7 – 14 август
Мажи
Екипи21
Медали
1 злато САД
2 сребро Канада
3 бронза  Мексико
Турнир
 Лондон 1948 →
Кошарка на Летните олимписки игри 1936 (мажи)
Раководен орган FIBA
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Кошарката на Летните олимписки игри 1936 — првиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Берлин, Германија во периодот од 7 август до 14 август. На турнирот учествувале вкупно 23 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Канада и третото Мексико.

Земји учесници[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

7 август 1936

Естонија
34–29
Франција

Чиле
30–16
Турција

Швајцарија
25–18 Германија

Италија
44–28
Полска

Перу
35–22
Египет
 Латвија 20–17
Уругвај

Бразил
24–17
Канада

Јапонија
35–19 Кина

Мексико
32–9
Белгија
8 август 1936.

Уругвај
17–10
Белгија
Кина 45–38
Франција

Египет
33–23
Турција

Втора фаза[уреди | уреди извор]

9 август 1936

Филипини
32–30
Мексико

Јапонија
43–31
Полска

Уругвај
36–23
Египет

Перу
29–21 Тајван Кина

Канада
34–23
Латвија

САД
52–28
Естонија

Италија
58–16 Германија Германија

Швајцарија
25–12
Чехословачка

Чиле
23–18
Бразил

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Трета фаза Четврта фаза Полуфинале Финале
      
           САД 56  
  Филипини 39       Филипини 23  
  Естонија 22         САД 25  
  Италија 27         Мексико 10  
  Чиле 19       Италија 17  
  Мексико 28       Мексико 34  
  Јапонија 22         САД 19
  Канада 27         Канада 8
  Швајцарија 9       Канада 41  
  Уругвај 28       Уругвај 21  
  Чехословачка 19         Канада 42   3 место
  Полска 33         Полска 15  
  Бразил 25       Полска 2     Мексико 26
           Перу 0     Полска 12
      

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Број на играчи кои одиграле барем еден натпревар и вкупниот број на играчи .