Кошарка на Летните олимписки игри 1960 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
5. Олимписки турнир во кошарка
Рим 1960
Податоци
ДомаќинИталија
ГрадРим
Дата26 август - 10 септември
Мажи
Екипи16
Медали
1 злато САД
2 сребро СССР
3 бронза  Бразил
Турнир
← Мелбурн 1956  Токио 1964 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1960 — петтиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Рим, Италија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто СССР и третото Бразил.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
САД 6 3 3 0 320 183
Италија 5 3 2 1 226 247
Унгарија 4 3 1 2 223 245
Јапонија 3 3 0 3 224 318
26 август
Унгарија 93–66 Јапонија
САД 88–54 Италија
27 август
САД 125–66 Јапонија
Италија 72–67 Унгарија
29 август
САД 107–66 Унгарија
Јапонија 92–100 Италија

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
Чехословачка 5 3 2 1 201 192
Југославија 5 3 2 1 193 199
Франција 4 3 1 2 187 190
Бугарија 4 3 1 2 209 209
26 август
Бугарија 62–67 Југославија
Франција 53–56 Чехословачка
27 август
Франција 61–62 Југославија
Чехословачка 69–75 Бугарија
29 август
Југославија 64–76 Чехословачка
Франција 73–72 Бугарија

Група Ц[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
Бразил 6 3 3 0 213 198
СССР 5 3 2 1 220 170
Мексико 4 3 1 2 189 210
Порторико 3 3 0 3 199 243
26 август
СССР 66–49 Мексико
Порторико 72–75 Бразил
27 август
Мексико 68–64 Порторико
СССР 54–58 Бразил
29 август
Бразил 80–72 Мексико
СССР 100–63 Порторико

Група Д[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
Уругвај 5 3 2 1 228 225
Полска 5 3 2 1 233 207
Филипини 4 3 1 2 228 248
Шпанија 4 3 1 2 222 231
26 август
Филипини 68–86 Полска
Уругвај 72–77 Шпанија
27 август
Шпанија 82–84 Филипини
Уругвај 76–72 Полска
29 август
Уругвај 80–76 Филипини
Полска 75–63 Шпанија

9-16[уреди | уреди извор]

Група 3[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
Унгарија 6 3 3 0 167 150
Филипини 5 3 2 1 154 161
Порторико 4 3 1 2 162 166
Бугарија 0 3 0 3 0 6
1 септември
Унгарија 2–0¹ Бугарија
Филипини 82–80 Порторико
2 септември
Унгарија 84–80 Порторико
Бугарија 0–2¹ Филипини
3 септември
Порторико 2–0¹ Бугарија
Унгарија 81–70 Филипини

Група 4[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К-
Франција 6 3 3 0 270 173
Мексико 5 3 2 1 219 214
Шпанија 4 3 1 2 180 122
Јапонија 3 3 0 3 184 243
1 септември
Шпанија 66–80 Мексико
Франција 101–63 Јапонија
2 септември
Јапонија 55–76 Мексико
Франција 78–40 Шпанија
3 септември
Шпанија 66–64 Јапонија
Франција 91–62 Мексико

13-16[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
13. Порторико 6 3 3 0 170 138
14. Шпанија 5 3 2 1 133 139
15. Јапонија 4 3 1 2 139 159
16. Бугарија 3 3 0 3 0 6
7 септември
Порторико 75–65 Шпанија
Јапонија 2–0 Бугарија
9 септември
Порторико 93–73 Јапонија
Шпанија 2–0 Бугарија

9-12[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
9. Унгарија 5 3 2 1 212 209
10. Франција 5 3 2 1 283 211
11. Филипини 4 3 1 2 210 267
12. Мексико 4 3 1 2 195 213
8 септември
Унгарија 57–69 Мексико
Франција 122–75 Филипини
10 септември
Филипини 65–64 Мексико
Унгарија 74–70 Франција

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
Бразил 6 3 3 0 240 221
Италија 5 3 2 1 226 216
Чехословачка 4 3 1 2 236 237
Полска 3 3 0 3 222 250
1 септември
Бразил 78–75 Италија
Чехословачка 88–75 Полска
2 септември
Полска 68–77 Бразил
Чехословачка 70–77 Италија
3 септември
Италија 74–68 Полска
Чехословачка 78–85 Бразил

Група 2[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
САД 6 3 3 0 293 149
СССР 5 3 2 1 234 195
Југославија 4 3 1 2 197 275
Уругвај 3 3 0 3 186 291
1 септември
Југославија 42–104 САД
Уругвај 53–89 СССР
2 септември
СССР 88–61 Југославија
Уругвај 50–108 САД
3 септември
Уругвај 83–94 Југославија
САД 81–57 СССР

5-8[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
5. Чехословачка 5 3 2 1 284 240
6. Југославија 5 3 2 1 282 262
7. Полска 4 3 1 2 220 245
8. Уругвај 4 3 1 2 217 256
7 септември
Чехословачка 98–72 Уругвај
Југославија 95–81 Полска
9 септември
Полска 64–62 Уругвај
Чехословачка 98–93 Југославија

Финале[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Поб Изг К+ К
1. САД 6 3 3 0 283 201
2. СССР 5 3 2 1 199 213
3. Бразил 4 3 1 2 203 229
4. Италија 3 3 0 3 226 268
8 септември
Бразил 62–64 СССР
САД 112–81 Италија
10 септември
Италија 70–78 СССР
Бразил 63–90 САД

Медали[уреди | уреди извор]


2° место

СССР

Олимписки шампион

САД
5° титула

3° место

Бразил

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација
1 САД
2 СССР
3 Бразил
4 Италија
5 Чехословачка
6 Југославија
7 Полска
8 Уругвај
9 Унгарија
10 Франција
11 Филипини
12 Мексико
13 Порторико
14 Шпанија
15 Јапонија
16 Бугарија

Наводи[уреди | уреди извор]