Кошарка на Летните олимписки игри 1980 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
10. Олимписки турнир во кошарка
Москва 1980
Податоци
ДомаќинСССР
ГрадМосква
Дата20 јули - 30 јули
Мажи
Екипи6
Медали
1 злато СССР
2 сребро Бугарија
3 бронза  Југославија
Турнир
← Монтреал 1976  Лос Анџелес 1984 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1980 година за жени — вториот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Бугарија и третото Југославија.

Ученици[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Репрезентација Бодови Натпревар Победник Поразен К+ К-
1.  СССР 10 5 5 0 553 316
2.  Бугарија 9 5 4 1 440 405
3.  Југославија 8 5 3 2 356 364
4.  Унгарија 7 5 2 3 344 407
5.  Куба 6 5 1 4 346 403
6.  Италија 5 5 0 5 308 452
20 јули
Италија 65–102 Бугарија
Југославија 62–97 СССР
Куба 66–76 Унгарија
22 јули
Италија 81–85 Југославија
Бугарија 83–122 СССР
Куба 70–83 Унгарија
24 јули
Унгарија 48–61 Југославија
Бугарија 84–64 Куба
Италија 53–119 СССР
25 јули
Италија 57–69 Југославија
26 јули
СССР 95–56 Куба
27 јули
Унгарија 75–90 Бугарија
28 јули
Италија 63–79 Куба
Југославија 79–81 Бугарија
СССР 120–62 Унгарија

3 место[уреди | уреди извор]

Датум Репрезентација Резултат Репрезентација
30 јули  Југославија 68-65  Унгарија

Финале[уреди | уреди извор]

Датум Репрезентација Резултат Репрезентација
30 јули  СССР 104-73  Бугарија

Медали[уреди | уреди извор]


2 место

 Бугарија

Олимписки шампион

 СССР
2 титула

3 место

 Југославија

Коначан пласман[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато СССР
Сребро Бугарија
Бронза Југославија
4. Унгарија
5. Куба
6. Италија