Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2016.

19. Олимписки турнир во кошарка
Рио де Жанеиро 2016
Податоци
ДомаќинБразил
ГрадРио де Жанеиро
Дата6–21 август 2016
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Србија
3 бронза  Шпанија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Србија
Official website
rio2016.com/en/basketball
Турнир
← 2012  2020 →

Кошарка на Летните олимписки игри 2016 било 19. издание на турнирите во кошарка на Летните олимписки игри, кое се одржало во Рио де Жанеиро, Бразил, од 6 август до 21 август 2016.

Натпреварите на машкиот турнир се одиграле во Кариока Арена 1, која има капацитет од 16,000 гледачи, додека натпреварите на женскиот турнир се одиграле во Младинската Арена. Ова било прв пат машките и женските олимписки турнири да се играат во повеќе/засебни места.

Земјата домаќин Бразил, не успеала да се пласира во четвртфиналето, како на машкиот така и на женскиот турнир, откако биле елиминирани уште во групната фаза. Три земји во двете категории ги освоиле сите медали: САД (кои ги освоиле двата златни медали), Србија и Шпанија.

Распоред

[уреди | уреди извор]
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Б Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал
Дата
Турнир
Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20 Нед 21
Мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Рио де Жанеиро, Рио де Жанеиро
Кариока Арена 1 Младинска Арена
Capacity: 16,000 Capacity: 5,000

Кариока Арена 1, најголема меѓу трите Кариока Арени и Младинската Арена, биле арените што се користеле за кошаркарските турнири.

Кариока Арена 1 била целосно арена-домаќин на машкиот турнир и на нокаут фазата на женскиот турнир, додека Младинската Арена била домаќин само на натпреварите од групната фаза на женскиот турнир.

Квалификации

[уреди | уреди извор]

Од секој Национален олимписки комитет може да учествува по една машка и една женска екипа, составена од 12 играчи.

Домаќинот

[уреди | уреди извор]

Исто како и во 2012 година, на домаќините на Олимписките игри не им било загарантирано учеството на олимписките турнири. На 9 август 2015 година, било објавено дека кошаркарските репрезентации на Бразил во машка и женска конкуренција ќе се натпреваруваат на Олимпискиот турнир во кошарка на игрите во Рио 2016 година, откако Централниот одбор на ФИБА одлучил да им додели автоматски места на состанокот во Токио.[1]

Квалификувани екипи (мажи)

[уреди | уреди извор]
Начин на квалификување[2] Дата Арена Места Квалификувани
Светско првенство 2014 31 август – 14 септември 2014  Шпанија 1  САД
Домаќин[1] 9 август 2015 Јапонија Токио 1  Бразил
Првенство на Океанија 2015 15–18 август 2015 Различни 1  Австралија
Африканско првенство 2015 19–30 август 2015 Тунис Радес 1  Нигерија
Американско првенство 2015 31 август – 12 септември 2015 Мексико Мексико Сити 2  Венецуела
 Аргентина
Европско првенство 2015 5–20 септември 2015 Различни 2  Шпанија
 Литванија
Азиско првенство 2015 23 септември – 3 октомври 2015 Кина Чангша 1  Кина
Квалификациски олимписки турнири 2016 4–10 јули 2016 Србија Белград[3] 1  Србија
Филипини Пасај[3] 1  Франција
Италија Торино[3] 1  Хрватска
Вкупно 12

Квалификувани екипи (жени)

[уреди | уреди извор]
Начин на квалификување[2] Дата Арена Места Квалификувани
Светско првенство 2018 27 септември – 5 октомври 2014 Турција Турција 1  САД
Европско првенство 2015 11–28 јуни 2015 Различни 1  Србија
Домаќин[1] 9 август 2015 Јапонија Токио 1  Бразил
Американско првенство 2015 9–16 август 2015 Канада Едмонтон 1  Канада
Првенство на Океанија 2015 15–17 август 2015 Различни 1  Австралија
Азиско првенство 2015 29 август – 5 септември 2015 Кина Вухан 1  Јапонија
Африканско првенство 2015 24 септември – 3 октомври 2015 Камерун Јаунде 1  Сенегал
Квалификациски олимписки турнири 2016 13–19 јуни 2016 Франција Нант[3] 5  Белорусија
 Кина
 Франција
 Шпанија
 Турција
Вкупно 12

Машки турнир

[уреди | уреди извор]

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  САД 10 5 5 0 524 407 +117
2.  Австралија 9 5 4 1 444 368 +76
3.  Франција 8 5 3 2 423 378 +45
4.  Србија 7 5 2 3 426 387 +39
5.  Венецуела 6 5 1 4 315 444 -129
6.  Кина 5 5 0 5 318 466 -148
Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Хрватска 8 5 3 2 400 407 -7
2.  Шпанија 8 5 3 2 432 357 +75
3.  Литванија 8 5 3 2 392 428 -36
4.  Аргентина 8 5 3 2 441 428 +13
5.  Бразил 7 5 2 3 411 407 +4
6.  Нигерија 6 5 1 4 392 441 -49

Нокаут фаза

[уреди | уреди извор]
 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
17 август
 
 
 Австралија90
 
19 август
 
 Литванија64
 
 Австралија61
 
17 август
 
 Србија87
 
 Хрватска83
 
21 август
 
 Србија86
 
 Србија66
 
17 август
 
 САД96
 
 Шпанија92
 
19 август
 
 Франција67
 
 Шпанија76
 
17 август
 
 САД82 Бронзен медал
 
 САД105
 
21 август
 
 Аргентина78
 
 Австралија88
 
 
 Шпанија89
 

Женски турнир

[уреди | уреди извор]

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Австралија 10 5 5 0 400 345 +55
2.  Франција 8 5 3 2 344 343 +1
3.  Турција 8 5 3 2 324 325 -1
4.  Јапонија 8 5 3 2 386 378 +8
5.  Белорусија 6 5 1 4 347 361 -14
6.  Бразил 5 5 0 5 335 384 -49
Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  САД 10 5 5 0 520 316 +204
2.  Шпанија 9 5 4 1 387 333 +54
3.  Канада 8 5 3 2 340 347 -7
4.  Србија 7 5 2 3 385 406 -21
5.  Кина 6 5 1 4 371 428 -57
6.  Сенегал 5 5 0 5 309 482 -173

Нокаут фаза

[уреди | уреди извор]
 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
16 август
 
 
 Франција68
 
18 август
 
 Канада63
 
 Франција67
 
16 август
 
 САД86
 
 САД110
 
20 август
 
 Јапонија64
 
 САД101
 
16 август
 
 Шпанија72
 
 Шпанија64
 
18 август
 
 Турција62
 
 Шпанија68
 
16 август
 
 Србија54 Бронзен медал
 
 Австралија71
 
20 август
 
 Србија73
 
 Франција63
 
 
 Србија70
 

Освојувачи на медали

[уреди | уреди извор]

Табела со медали

[уреди | уреди извор]
МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 САД2002
2 Шпанија0112
Србија0112
Вкупно2226

Медалисти

[уреди | уреди извор]
Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 САД (USA)
Џими Батлер
Кевин Дјурант
ДеАндре Џордан
Кајл Лаури
Харисон Барнс
ДеМар ДеРоузан
Кајри Ирвинг
Клеј Томпсон
ДеМаркус Казанс
Пол Џорџ
Дрејмонд Грин
Кармело Ентони
 Србија (SRB)
Милош Теодосиќ
Марко Симоновиќ
Богдан Богдановиќ
Стефан Марковиќ
Никола Калиниќ
Немања Недовиќ
Стефан Бирчевиќ
Мирослав Радуљица
Никола Јокиќ
Владимир Штимац
Стефан Јовиќ
Милан Мачван
 Шпанија (ESP)
Пау Гасол
Руди Фернандес
Серхио Родригес
Хуан Карлос Наваро
Хосе Калдерон
Фелипе Рејес
Виктор Клавер
Вили Ернангомес
Алекс Абринес
Серхио Љуљ
Никола Миротиќ
Рики Рубио
Жени
подробно
 САД (USA)
Линдзи Вејлен
Сајмон Огастус
Сју Брд
Маја Мур
Ејнџел Макотри
Бријана Стјуарт
Тамика Качингс
Елена Деле Дон
Дајана Тораси
Силвија Фаулс
Тина Чарлс
Бритни Гринер
 Шпанија (ESP)
Летисија Ромеро
Лора Николс
Силвија Домингес
Алба Торенс
Лаја Палау
Марта Чаргај
Леонор Родригес
Лусила Паскуа
Ана Крус
Лаура Кеведо
Лаура Хил
Асту Ндур
 Србија (SRB)
Тамара Радочај
Соња Петровиќ
Саша Чаѓо
Сара Крњиќ
Невена Јовановиќ
Јелена Миловановиќ
Дајана Бутулија
Драгана Станковиќ
Александра Црвендакиќ
Милица Дабовиќ
Ана Дабовиќ
Данијела Пејџ
  1. 1,0 1,1 1,2 „Brazil's national teams granted automatic places at 2016 Olympic Basketball Tournament“. FIBA. 9 August 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-12. Посетено на 9 August 2015.
  2. 2,0 2,1 „Qualification System – Games of the XXXI Olympiad“ (PDF). FIBA. February 2014. Посетено на 29 August 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Italy, Philippines and Serbia to host Olympic Qualifying Tournaments; France to stage Women's Tournament“. FIBA. 19 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-01. Посетено на 19 January 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]