Кошарка на Летните олимписки игри 2012 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
18. Олимписки турнир во кошарка
Лондон 2012
Податоци
ДомаќинОбединето Кралство
ГрадЛондон
Дата28 јули - 11 август
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Австралија
Турнир
← Пекинг 2008  Рио 2016 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2012 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Франција и третото Австралија.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Турнир Датум Домаќин Број на места Квалификанти
Домаќин на игрите 1  Обединето Кралство
СП за жени 2010 23 септември – 3 октомври 2010.  Чешка 1  САД
Африканско првенство 2011 23 септември - 2 октомври 2011.  Мали 1  Ангола
Азиско првенство 2011 21. – 28 август 2011.  Јапонија[1] 1  Кина
Панамериканско првенство 2011 24 септември – 1 октомври 2011.  Колумбија[2] 1  Бразил
Европско првенство 2011 18. јун – 3. јул 2011.  Полска 1  Русија
Првенство на Океанија 2011 7. – 11 септември 2011.  Австралија 1  Австралија
Олимписки квалификации 2012 25. јун – 1. јул 2012. Турција Анталија 5  Франција
 Турција
 Чешка
 Хрватска
 Канада
Вкупно 12

Групи[уреди | уреди извор]

Група A Група Б
 Ангола  Австралија
 Кина  Бразил
 Хрватска  Канада
 Чешка  Франција
 Турција  Обединето Кралство
 САД  Русија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

28 јули
09:00
[1]  Кина 66 – 57  Чешка    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хорхе Васкес (ПОР), Воган Мејбери (Австралија), Карол Делон (ФРА)
Четвртини: 20:16, 16:13, 15:15, 15:13
Пое: Зенгју 16
Ско: Нан 8
Дод: Лиѓие 8
Пое: Витечкова 14
Ско: Хоракова 9
Дод: 3 играчи по 3

28 јули
14:30
[2]  Турција 72 – 50  Ангола    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Јелена Чернова (РУС), Ољегс Латишевс (ЛЕТ), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 21:8, 14:17, 23:14, 14:11
Пое: Палазоглу 13
Ско: Чаглар 7
Дод: Вардарли 5
Пое: Маурусијо 11
Ско: Томас, Мануел 5
Дод: Камуфал 2

28 јули
16:45
[3]  САД 81 – 56  Хрватска    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хуан Артеага (ШПА), Виталис Годе (КЕН), Фернандо Санпјетро (АРГ)
Четвртини: 11:4, 20:24, 22:19, 28:9
Пое: Чарлс 14
Ско: Паркер 13
Дод: Бирд 5
Пое: Ивезиќ 22
Ско: Иванковиќ 7
Дод: Лелас 5

30 јули
09:00
[4]  Хрватска 58 – 83  Кина    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Мајкл Ајлен (Австралија), Јелена Чернова (РУС), Фелисија Гринтер (САД)
Четвртини: 21:24, 10:15, 14:25, 13:19
Пое: Мандир 22
Ско: Ивезиќ 6
Дод: Јелавиќ, Лелас 4
Пое: Нан 28
Ско: Нан 10
Дод: Лиѓије 10

30 јули
11:15
[5]  Чешка 57 – 61  Турција    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Пабло Естевез (АРГ), Шоко Сугруро (ЈАП), Самир Абакил (МАР)
Четвртини: 8:13, 13:20, 18:12, 18:16
Пое: Весела 19
Ско: 3 играчице по 6
Дод: Бартонова, Елхотова 4
Пое: 3 играчице по 11
Ско: Јилмаз 13
Дод: Вардарли 4

30 јули
22:15
[6]  Ангола 38 – 90  САД    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Карол Делон (ФРА), Маркос Бенито (БРА), Роберт Лотермозер (НЕМ)
Четвртини: 12:22, 6:19, 11:28, 9:21
Пое: Гвадалупе 11
Ско: Насекела Маурусијо, Мануел 6
Дод: Мануел 2
Пое: Паркер 14
Ско: Паркер 12
Дод: Бирд 5

1 август
11:15
[7]  Кина 76 – 52  Ангола    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Христос Христодулу (ГРЧ), Самир Абакил (МАР), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 15:13, 18:18, 24:6, 19:15
Пое: Зенгју 15
Ско: Сонг 9
Дод: Лиѓије 5
Пое: Гвадалупе 12
Ско: Томас 9
Дод: 3 играчице по 2

1 август
20:00
[8]  Хрватска 70 – 89  Чешка    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Кристијано Марањо (БРА), Гверино Керебуч (ИТА), Карол Делон (ФРА)
Четвртини: 19:22, 20:23, 21:12, 10:32
Пое: Мандир 20
Ско: Мандир 6
Дод: Мандир 3
Пое: Елхотова 20
Ско: Хоракова 10
Дод: Весела 7

1 август
22:15
[9]  САД 89 – 58  Турција    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Мајкл Ајлен (Австралија), Стивен Сајбел (КАН), Линг Пенг (КИН)
Четвртини: 19:16, 22:10, 22:21, 26:11
Пое: McCoughtry 18
Ско: 3 играчоце по 7 7
Дод: Бирд 4
Пое: Вардарли, Хоингсворт 11
Ско: Хоингсворт 8
Дод: Вардарли, Албен 3

3 август
09:00
[10]  Ангола 56 – 75  Хрватска    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Стивен Сајбел (КАН), Шоко Сугруро (ЈАП), Линг Пенг (КИН)
Четвртини: 18:24, 14:17, 11:18, 13:16
Пое: Томас 15
Ско: Насекела Маурусијо, Томас 8
Дод: Насекела Маурусијо 4
Пое: Лелас 23
Ско: Иванковиќ 7
Дод: Мандир 5

3 август
16:45
[11]  Турција 82 – 55  Кина    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Карл Јунгебранд (ФИН), Фелиша Гринтер (САД), Воган Мејбери (Австралија)
Четвртини: 26:13, 13:14, 20:16, 23:12
Пое: Јилмаз 16
Ско: Хоингсворт 11
Дод: Албен 5
Пое: Зенгју 7
Ско: Зенгју, Нан 8
Дод: Лиѓије 6

3 август
22:15
[12]  Чешка 61 – 88  САД    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Јелена Чернова (РУС), Маркос Бенито (БРА), Виталис Годе (КЕН)
Четвртини: 26:24, 12:24, 9:22, 14:18
Пое: Зрустова 15
Ско: Печкова 6
Дод: Бартонова 3
Пое: Таураси 18
Ско: Чарлс 14
Дод: Бирд 9

5 август
11:15
[13]  Ангола 47 – 82  Чешка    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Раба Нуџаим (ЛИБ), Воган Мејбери (Австралија), Виталис Годе (КЕН)
Четвртини: 18:23, 7:17, 10:18, 12:24
Пое: Маурусијо 18
Ско: Мануел 12
Дод: Еузебио, Гвадалупе 2
Пое: Зрустова 20
Ско: Хоракова 9
Дод: Елхотова 4

5 август
16:45
[14]  Кина 66 – 114  САД    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Гверино Керебуч (ИТА), Борис Ришчик (УКР), Карол Делон (ФРА)
Четвртини: 28:31, 8:30, 12:33, 18:20
Пое: Xiaoyun 15
Ско: 4 играчи по 2
Дод: Лиѓије 8
Пое: Таураси 22
Ско: Мур 7
Дод: Кечингс 7

5 август
20:00
[15]  Хрватска 65 – 70  Турција    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хорхе Васкес (ПОР), Маркос Бенито (БРА), Јелена Чернова (РУС)
Четвртини: 24:18, 7:15, 13:25, 21:12
Пое: Лелас 14
Ско: Лелас, Мандир 6
Дод: Лелас 5
Пое: Холингсворт 14
Ско: Јилмаз 9
Дод: Тунчлер, Вардарли 5
Репрезентација Н Поб Пор К+ К- КР П
 САД 5 5 0 462 279 +183 10
 Турција 5 4 1 343 316 +27 9
 Кина 5 3 2 346 363 -17 8
 Чешка 5 2 3 346 332 +14 7
 Хрватска 5 1 4 324 379 -55 6
 Ангола 5 0 5 243 395 -152 5

Група Б[уреди | уреди извор]

28 јули
11:15
[16]  Канада 53 – 58  Русија    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Реџеп Анкарали (ТУР), Линг Пенг (КИН), Самир Абакил (МАР)
Четвртини: 17:15, 13:9, 13:13, 10:21
Пое: Смит 20
Ско: Т. Татам 5
Дод: Торбурн 6
Пое: Хамон 14
Ско: Осипова 12
Дод: Данилочкина 6

28 јули
20:00
[17]  Бразил 58 – 73  Франција    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Роберт Лотермозер (НЕМ), Раба Нуџаим (ЛИБ), Фелиша Гринтер (САД)
Четвртини: 20:16, 14:18, 15:18, 9:21
Пое: де Соуза 17
Ско: дос Сантош 12
Дод: Мојзес Пињто 5
Пое: Думерк 23
Ско: Миам 7
Дод: Думерк 5

28 јули
22:15
[18]  Австралија 74 – 58  Обединето Кралство    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хорхе Васкес (ПОР), Шоко Сугруро (ЈАП), Борис Ришчик (УКР)
Четвртини: 16:11, 23:15, 18:16, 17:16
Пое: Џексон 18
Ско: Батковиќ 7
Дод: Ричардс 4
Пое: Вандервал, Лидхам 11
Ско: Пејџ 7
Дод: Стафорд, Лидхам 3

30 јули
14:30
[19]  Франција 74 – 70  Австралија Пдж  Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Вилијам Кенеди (САД), Христос Христодулу (ГРЧ), Линг Пенг (КИН)
Четвртини: 11:14, 17:13, 24:24, 13:14, Пдж: 9:5
Пое: Гомиз 22
Ско: Јакубу 7
Дод: Бејкес, Думерк 2
Пое: Батковиќ 17
Ско: Батковиќ 10
Дод: Охеа 5

30 јули
16:45
[20]  Русија 69 – 59  Бразил    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Гверино Керебуч (ИТА), Илија Белошевиќ (СРБ), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 19:18, 12:8, 18:17, 20:16
Пое: Бељакова 14
Ско: Гришајева8
Дод: 3 играчи по 3
Пое: де Соуза 15
Ско: де Соуза 18
Дод: Кошта 4

30 јули
20:00
[21]  Обединето Кралство 65 – 73  Канада    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хуан Артеага (ШПА), Саша Пукл (СЛО), Виталис Годе (КЕН)
Четвртини: 15:19, 17:17, 21:19, 12:18
Пое: Стафорд, Лидхам 15
Ско: Фаџбен 6
Дод: Колинс 4
Пое: Торбурн 18
Ско: Пилипаитис, Татам 5
Дод: Габријел 7

1 август
09:00
[22]  Канада 60 – 64  Франција    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Луиѓи Ламоника (ИТА), Фернандо Санпјетро (АРГ), Шоко Сугруро (ЈАП)
Четвртини: 12:13, 13:15, 15:14, 20:22
Пое: Торбурн 17
Ско: Ачонва 8
Дод: Торбурн 3
Пое: Гомис 16
Ско: Груда 6
Дод: 3 играчи по 3

1 август
14:30
[23]  Австралија 67 – 61  Бразил    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Фелиша Гринтер (САД), Раба Нуџаим (ЛИБ), Хорхе Васкес (ПОР)
Четвртини: 15:10, 16:8, 20:22, 16:21
Пое: Џексон 18
Ско: Кембеџ 10
Дод: Харовер 5
Пое: Кошта 22
Ско: Амарал 10
Дод: Кошта 3

1 август
16:45
[24]  Обединето Кралство 61 – 67  Русија    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Фелиша Гринтер (САД), Раба Нуџаим (ЛИБ), Хорхе Васкес (ПОР)
Четвртини: 14:16, 13:23, 18:13, 16:15
Пое: Стафорд 18
Ско: Пејџ 7
Дод: Колинс, Лидхам 3
Пое: Бељакова 12
Ско: Осипова 9
Дод: Хамон 6

3 август
11:15
[25]  Русија 66 – 70  Австралија    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Кристијано Марањо (БРА), Фернандо Санпјетро (АРГ), Роберт Лотермозер (НЕМ)
Четвртини: 15:21, 15:11, 18:22, 18:16
Пое: Осипова 15
Ско: Осипова 9
Дод: Данилочкина 4
Пое: Кембеџ 17
Ско: Кембеџ 10
Дод: Охеа, Харовер 5

3 август
14:30
[26]  Бразил 73 – 79  Канада    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Хорхе Карихон (ПОР), Борис Ришчик (УКР), Карол Делон (ФРА)
Четвртини: 8:18, 17:21, 28:16, 20:24
Пое: де Соуза 22
Ско: Родригес 4
Дод: де Соуза 12
Пое: Пилипаитис, Смит 14
Ско: Торбурн 8
Дод: Смит 5

3 август
20:00
[27]  Франција 80 – 77  Обединето Кралство Пдж  Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Илија Белошевиќ (СРБ), Ољегс Латишевс (ЛЕТ), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 10:13, 17:10, 20:21, 20:23, Пдж: 13:10
Пое: Груда, Лосон-Вејд 16
Ско: Годан 8
Дод: Годан 4
Пое: Лидхам 29
Ско: Пејџ, Лидхам 8
Дод: Пејџ 3

5 август
09:00
[28]  Франција 65 – 54  Русија    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Пабло Естевез (АРГ), Саша Пукл (СЛО), Шоко Сугруро (ЈАП)
Четвртини: 10:15, 15:6, 30:13, 10:20
Пое: Думерк 12
Ско: Јакубу, Бејкес 7
Дод: Думерк 3
Пое: Бељакова 14
Ско: Хамон, Осипова 5
Дод: Данилочкина, Осипова 3

5 август
14:30
[29]  Канада 63 – 72  Австралија    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Фелиша Гринтер (САД), Олегс Латишевс (ЛЕТ), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 10:24, 12:11, 20:12, 21:25
Пое: Смит 17
Ско: Марфи 5
Дод: Торбурн 5
Пое: Снел 12
Ско: Џексон 9
Дод: Скрин, Харовер 4

5 август
22:15
[30]  Обединето Кралство 66 – 78  Бразил    Кошаркарска арена, Лондон
Судии: Христос Христодулу (ГРЧ), Вилијам Кенеди (САД), Пенг Линг (КИН)
Четвртини: 19:19, 17:20, 17:25, 13:14
Пое: Стафорд 15
Ско: Стафорд 10
Дод: Стафорд 4
Пое: Сантош 16
Ско: Сантош 13
Дод: Пињто 12
Репрезентација Н Поб Пор К+ К- КР Б
 Франција 5 5 0 356 319 +37 10
 Австралија 5 4 1 353 322 +31 9
 Русија 5 3 2 314 308 +6 8
 Канада 5 2 3 328 332 -4 7
 Бразил 5 1 4 329 354 -25 6
 Обединето Кралство 5 0 5 327 372 -45 5

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
7 август        
  САД  91
9 август
  Канада  48  
  САД  86
7 август
    Австралија   73  
  Австралија  75
11 август
  Кина   60  
  САД  86
7 август
    Франција  50
  Франција  71
9 август
  Чешка  68  
  Франција  81 Трето место
7 август
    Русија   64  
  Турција   63   Австралија  83
  Русија   66     Русија   74
11 август


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

7 август
14:00
[31]  САД 91 – 48  Канада    О2 арена, Лондон
Судии: Гверино Керебуч (ИТА), Шоко Сугруро (ЈАП), Виталис Годе (КЕН)
Четвртини: 19:8, 23:13, 26:10, 23:17
Пое: Таураси 15
Ско: Мур, Паркер 7
Дод: Бирд 5
Пое: Смит 13
Ско: Филипс 8
Дод: Филипс 5

7 август
16:15
[32]  Австралија 75 – 60  Кина    О2 арена, Лондон
Судии: Ољегс Латишевс (ЛЕТ), Јелена Чернова (РУС), Карол Делон (ФРА)
Четвртини: 22:16, 13:20, 20:16, 20:8
Пое: Кембеџ 17
Ско: Батковиќ 9
Дод: Ричардс 7
Пое: Ма Зенгу 15
Ско: Нан 7
Дод: Гао Сонг 3

7 август
20:00
[33]  Турција 63 – 66  Русија    О2 арена, Лондон
Судии: Хорхе Карихон (ПОР), Вилијам Кенеди (САД), Линг Пенг (КИН)
Четвртини: 16:23, 12:11, 23:17, 12:15
Пое: Холингсворт 22
Ско: Албен 6
Дод: Вардарли 6
Пое: Хамон 19
Ско: Петракова 7
Дод: Хамон 5

7 август
22:15
[34]  Франција 71 – 68  Чешка    О2 арена, Лондон
Судии: Маркос Бенито (БРА), Фелиша Гринтер (САД), Раба Нуџаим (ЛИБ)
Четвртини: 16:12, 12:16, 13:23, 30:17
Пое: Думерк 23
Ско: Груда 7
Дод: Думерк 6
Пое: Витечкова 17
Ско: Хоракова 7
Дод: Хоракова 5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

9 август
17:00
[35]  Австралија 73 – 86  САД    О2 арена, Лондон
Судии: Илија Белошевиќ (СРБ), Борис Ришчик (УКР), Снехал Бендке (ИНД)
Четвртини: 22:20, 25:23, 12:22, 14:21
Пое: Кембеџ 19
Ско: Џексон 17
Дод: Џери 5
Пое: Таураси, Чарлс 14
Ско: Чарлс 10
Дод: Чарлс 4

9 август
21:00
[36]  Русија 64 – 81  Франција    О2 арена, Лондон
Судии: Гверино Керебуч (ИТА), Хорхе Васкес (ПОР), Стивен Сајбел (КАН)
Четвртини: 15:24, 16:14, 20:21, 13:22
Пое: Данилочкина, Хамон 13
Ско: Виеру 8
Дод: Хамон 5
Пое: Лосон-Вејд 18
Ско: Груда 8
Дод: Лосон-Вејд 5

Бронза[уреди | уреди извор]

11 август
17:00
[37]  Австралија 83 – 74  Русија    О2 арена, Лондон
Судии: Хорхе Васкес (ПОР), Фелиша Гринтер (САД), Шоко Сугруро (ЈАП)
Четвртини: 17:16, 21:14, 19:13, 26:31
Пое: Џексон 25
Ско: Џексон 11
Дод: Охеа 5
Пое: Хамон 19
Ско: Водопјанова 8
Дод: Хамон 4

Злато[уреди | уреди извор]

11 август
21:00
[38]  САД 86 – 50  Франција    О2 арена, Лондон
Судии: Фернандо Санпјетро (АРГ), Јелена Чернова (РУС), Линг Пенг (КИН)
Четвртини: 20:15, 17:10, 26:12, 23:13
Пое: Паркер 21
Ско: Паркер 11
Дод: Таураси 6
Пое: Груда. Лосон-Вејд 12
Ско: Ндонг 8
Дод: Думерк 3

2° место

Франција
Франција

Олимписки шампионСАД
7° титула

3° место

Австралија
Австралија

Табела[уреди | уреди извор]

Пласман Репрезентација
Злато  САД
Сребро  Франција
Бронза  Австралија
4.  Русија
5.  Турција
6.  Кина
7.  Чешка
8.  Канада
9.  Бразил
10.  Хрватска
11.  Обединето Кралство
12.  Ангола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Азиско првенство на ФИБА за жени 2011“. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 2015-11-29.
  2. „ФИБА Америка 2011“. Архивирано од изворникот на 2013-08-31. Посетено на 2015-11-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]