Прејди на содржината

Кошарка на Летните олимписки игри 1988 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
12. Олимписки турнир во кошарка
Сеул 1988
Податоци
ДомаќинЈужна Кореја
ГрадСеул
Дата29 јули - 10 август
Жени
Екипи8
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Турнир
← Москва 1980  Барселона 1992 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1988 година за жени — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Југославија и третото СССР.

Резултати

[уреди | уреди извор]
Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Австралија 2 1 178 196 −18 5
 СССР 2 1 208 188 +20 5
 Бугарија 1 2 217 241 −24 4
 Јужна Кореја 1 2 244 222 +22 4
19 септември Бугарија  62 – 91  СССР    Сеул
19 септември Австралија  55 – 91  Јужна Кореја    Сеул
22 септември Јужна Кореја  66 – 69  СССР    Сеул
22 септември Австралија  63 – 57  Бугарија    Сеул
25 септември Бугарија  98 – 87  Јужна Кореја    Сеул
25 септември Австралија  60 – 48  СССР    Сеул
Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 САД 3 0 282 234 +48 6
 Југославија 2 1 199 211 −12 5
 Кина 1 2 200 214 −14 4
 Чехословачка 0 3 202 224 −22 3
19 септември Чехословачка  81 – 87  САД    Сеул
19 септември Кина  53 – 56  Југославија    Сеул
22 септември САД  101 – 74  Југославија    Сеул
22 септември Кина  68 – 64  Чехословачка    Сеул
25 септември Чехословачка  57 – 69  Југославија    Сеул
25 септември Кина  79 – 94  САД    Сеул

Последна фаза

[уреди | уреди извор]
  полуфинале (септември 27)     Злато (септември 29)
                 
  A1   Австралија 56  
  Б2   Југославија 57    
      Б2   Југославија 70
      Б1   САД 77
  Б1   САД 102    
  A2   СССР 88   Бронза (септември 28)
 
A1   Австралија 53
  A2   СССР 68
  27 септември     5 место (29 септември)
                 
  A3   Бугарија 81  
  Б4   Чехословачка 78    
      A3   Бугарија 102
      Б3   Кина 74
  Б3   Кина 97    
  A4   Јужна Кореја 95   7 место (28 септември)
 
A4   Јужна Кореја 77
  Б4   Чехословачка 59
Позиција Репрезентација
Злато САД
Сребро Југославија
Бронза СССР
4. Австралија
5. Бугарија
6. Кина
7. Јужна Кореја
8. Чехословачка

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]