Кошарка на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
15. Олимписки турнир во кошарка
Сиднеј 2000
Податоци
ДомаќинАвстралија
ГрадСиднеј
Дата17 септември - 1 октомври
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Литванија
Турнир
← Атланта 1996  Атина 2004 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2000 — петнаесеттиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Франција и третото Литванија.

Ученици[уреди | уреди извор]

Земји учесници

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Финална фаза
Класификационал група
Репрезентација Победи Порази К+ К- КР Бодови Разлика
 САД 5 0 505 359 +146 10
 Италија 3 2 332 349 −17 8 1П–0И
 Литванија 3 2 372 339 +33 8 0П–1И
 Франција 2 3 372 374 −2 7 1П–0И
 Кина 2 3 368 419 −51 7 0П–1И
 Нов Зеланд 0 5 307 416 −109 5
17 септември
Франција 76–50 Нов Зеланд
Италија 50–48 Литванија
Кина 72–119 САД
19 септември
Кина 75–60 Нов Зеланд
САД 93–61 Италија
Литванија 81–63 Франција
21 септември
Италија 78–66 Нов Зеланд
Кина 70–82 Франција
САД 85–76 Литванија
23 септември
Литванија 82–66 Кина
Нов Зеланд 56–102 САД
Франција 57–67 Италија
25 септември
Нов Зеланд 75–85 Литванија
Италија 76–85 Кина
Франција 94–106 САД

Група Б[уреди | уреди извор]

Финална фаза
Класификационал група
Репрезентација Победи Порази К+ К- КР Бодови Разлика
 Канада 4 1 433 373 +60 9 1П–0И
Сојузна Република Југославија 4 1 372 338 +34 9 0П–1И
 Австралија 3 2 408 407 +1 8 1П–0И
 Русија 3 2 367 328 +39 8 0П–1И
 Шпанија 1 4 349 376 −27 6
 Ангола 0 5 303 410 −107 5
17 септември
СР Југославија 66–60 Русија
Канада 101–90 Австралија
Шпанија 64–45 Ангола
19 септември
Ангола 54–99 Канада
Русија 71–63 Шпанија
Австралија 66–80 СР Југославија
21 септември
Канада 91–77 Шпанија
СР Југославија' 73–64 Ангола
Австралија 75–61 Русија
23 септември
Шпанија 65–78 СР Југославија
Русија 77–59 Канада
Ангола 75–86 Австралија
25 септември
Ангола 65–88 Русија
СР Југославија 75–83 Канада
Австралија 91–80 Шпанија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
28 септември        
   САД   85
29 септември
   Русија   70  
   САД   85
28 септември
     Литванија   83  
  Сојузна Република Југославија   63
1 октомври
   Литванија   76  
   САД   85
28 септември
     Франција   75

<!—трето место -->

   Италија   62
29 септември
   Австралија   65  
   Австралија   52 Трето место
28 септември
     Франција   76  
   Канада   63    Австралија   71
   Франција   68      Литванија   89
1 октомври


11-12 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
26 септември  Нов Зеланд 70-60  Ангола

9-10 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
26 септември  Кина 64-84  Шпанија

7-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
30 септември  Канада 86-83  Русија

5-6 место[уреди | уреди извор]

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
30 септември  Италија 69-59 Сојузна Република Југославија СР Југославија

Медали[уреди | уреди извор]


2. место

Франција

Олимписки победник

САД
12 титула

3. место

Литванија

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација
Злато САД
Франција
Литванија
4. Австралија
5. Италија
6. Сојузна Република Југославија СР Југославија
7. Канада
8. Русија
9. Шпанија
10. Кина
11. Нов Зеланд
12. Ангола