Кошарка на Летните олимписки игри 2020 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
20. Олимписки турнир во кошарка
Токио 2020
Податоци
ДомаќинЈапонија
ГрадТокио
Сали1 (во 1 град домаќин)
Дата25 јули - 7 август
Мажи
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Австралија
Одиграни натпревари26
Најкорисен играчСАД Кевин Дјурант
Најдобар стрелецАвстралија Пати Милс
(26.8 ппн.)
Турнир
← Рио 2016  Париз 2024 →

Машкиот турнир во кошарка на Летните олимписки игри 2020, ќе биде 20-тото издание на олимпискиот турнир во кошарка за мажи. Натпреварувањето ќе се одржи од 25 јули до 7 август 2021 година, а сите натпревари ќе се играат во Саитама Супер Арената во Саитама, Јапонија.[1]

Турнирот требало да се одржи во 2020 година, но бил одложен на 24 март истата године од страна на организаторот заради пандемијата на КОВИД-19.[2]

Репрезентацијата на САД го освоила својот шеснаесетти златен медал, откако ја совладале Франција, со резултат 87–82 во финалето.[3] Австралија ја освоила бронзата со победата над Словенија од 107–93, освојувајќи го својот прв медал во кошарка во машка конкуренција по серијата порази во натпреварите за бронзен медал.[4]

Формат[уреди | уреди извор]

Дванаесетте екипи ќе бидат поделени во три групи од по четири екипи. Двете првопласирани екипи одат во четвртфиналето, заедно со уште две најдобри третопласирани екипи. По прелиминарната рунда, екипите ќе бидат носители според нивните резултати (четири екипи носители и четири неносители), а потоа со ждрепка ќе се одредат паровите. Оттаму ќе се користи нокаут систем.

Распоред[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал
Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7
ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Извор[5]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување[6] Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин[7] Н/П Н/П 1  Јапонија
Светско првенство во кошарка 2019 Африка 31 август – 15 септември 2019 Народна Република Кина НР Кина 1  Нигерија
Америка 2  Аргентина
 САД
Азија 1  Иран
Европа 2  Франција
 Шпанија
Океанија 1  Австралија
Квалификациски олимписки турнири 29 јуни – 4 јули 2021 Канада Викторија 1  Чешка
Хрватска Сплит 1  Германија
Литванија Каунас 1  Словенија
Србија Белград 1  Италија
Вкупно 12


Ждрепка[уреди | уреди извор]

Жрепката била одржана на 2 февруари 2021 година.[8][9]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 САД
 Шпанија
 Австралија
 Аргентина
 Италија
 Франција
 Чешка
 Словенија
 Германија
 Нигерија
 Иран
 Јапонија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Франција 6 3 3 0 259 215 +44
2.  САД 5 3 2 1 315 233 +82
3.  Чешка 4 3 1 2 245 294 -49
4.  Иран 3 3 0 3 206 283 -77
Саитама
25 јули 2021, час 10:00
1. коло
Иран  78 – 84
(19-25, 30-36, 46-57)
Извештај
 Чешка
Саитама Супер Арена
Судии Канада Метју Ли Калио
Австралија Скот Бекер
Турција Јенер Јилмаз
Џамшиди 16 Поени 16 Ауда
Хадади 10 Скокови 08 Балвин, Саторански
Џамшиди 07 Асистенции 08 Саторански

Саитама
25 јули 2021, час 21:00
1. коло
Франција  83 – 76
(15-22, 37-45, 62-56)
Извештај
 САД
Саитама Супер Арена
Судии Бразил Гиљерме Локатели
Канада Мајкл Виланд
Италија Мануел Мацони
Фурније 28 Поени 18 Холидеј
Гобер 09 Скокови 10 Адебајо
Батум, де Коло 05 Асистенции 40 Грин, Холидеј

Саитама
28 јули 2021, час 13:40
2. коло
САД  120 – 66
(28–12, 60-30, 82-43)
Извештај
 Иран
Саитама Супер Арена
Судии Шпанија Антонио Конде
Франција Јохан Росо
Бразил Андреија Силва
Лилард 21 Поени 15 Хадади
Букер, Дјурант 05 Скокови 06 Хадади
Лавин 08 Асистенции 03 Џалалпор, Џамшиди

Саитама
28 јули 2021, час 21:00
2. коло
Чешка  77 – 97
(28–22, 40-51, 56-77)
Извештај
 Франција
Саитама Супер Арена
Судии Аргентина Хуан Фернандес
Италија Мануел Мацони
Аргентина Леандро Лескано
Весели 19 Поени 21 Фурније
Балвин 08 Скокови 10 Гобер
Саторански 09 Асистенции 08 де Коло

Саитама
31 јули 2021, час 10:00
3. коло
Иран  62 – 79
(17-22, 27-46, 47-62)
Извештај
 Франција
Саитама Супер Арена
Судии Бразил Гиљерме Локатели
Аргентина Леандро Лескано
Либан Раба Ноуџаим
Хадади 18 Поени 16 Ертел
Хадади 12 Скокови 05 четири играчи
Хадади 05 Асистенции 05 де Коло

Саитама
31 јули 2021, час 21:00
3. коло
САД  119 – 84
(18-25, 47-43, 82-60)
Извештај
 Чешка
Саитама Супер Арена
Судии Србија Александар Глишиќ
Италија Мануел Мацони
Канада Марипјер Мало
Тејтум 27 Поени 17 Шилб
Дјурант 08 Скокови 06 Саторански
Дјурант 06 Асистенции 08 Саторански

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Австралија 6 3 3 0 259 226 +33
2.  Италија 5 3 2 1 255 239 +16
3.  Германија 4 3 1 2 257 273 -16
4.  Нигерија 3 3 0 3 230 263 -33
Саитама
25 јули 2021, час 13:40
1. коло
Германија  82 – 92
(32-22, 46-43, 72-68)
Извештај
 Италија
Саитама Супер Арена
Судии Шпанија Антонио Конде
Ирак Ахмед Али Јасин Ал-Шуваили
Казахстан Евгени Михејев
Ло 24 Поени 20 Фонтекио
Фојгтман 06 Скокови 09 Мели
3 играчи 04 Асистенции 07 Манион

Саитама
25 јули 2021, час 17:20
1. коло
Австралија  84 – 67
(23–23, 43-40, 58-52)
Извештај
 Нигерија
Саитама Супер Арена
Судии Босна и Херцеговина Адемир Зураповиќ
Шпанија Луис Кастиљо
Јапонија Такаки Като
Милс 25 Поени 12 Емегано
Кеј 08 Скокови 06 Ачиува
Милс 06 Асистенции 06 Ачиува

Саитама
28 јули 2021, час 10:00
2. коло
Нигерија  92 – 99
(21-24, 50-50, 74-74)
Извештај
 Германија
Саитама Супер Арена
Судии Мексико Омар Бермудес
Латвија Мартинс Козловскис
Либан Раба Ноуџаим
Нвора 33 Поени 19 Фојгтман
Нвора 07 Скокови 10 Тиман
Емегано 06 Асистенции 09 Ло

Саитама
28 јули 2021, час 17:20
2. коло
Италија  83 – 86
(25-25, 45-44, 62-65)
Извештај
 Австралија
Саитама Супер Арена
Судии Канада Мајкл Виланд
САД Стивен Андерсон
Ирак Ахмед Али Јасин Ал-Шуваили
Фонтекио 22 Поени 18 Ландејл
Полонара 07 Скокови 07 Бејнс, Ландејл
Менион 07 Асистенции 05 Милс, Инглс

Саитама
31 јули 2021, час 13:40
3. коло
Италија  80 – 71
(29-17, 40-39, 56-63)
Извештај
 Нигерија
Саитама Супер Арена
Судии Шпанија Антонио Конде
Порторико Роберто Васкес
Јапонија Такаки Като
Мели 15 Поени 22 Мету
Витали 06 Скокови 10 Мету
Фонтекио, Пајола 04 Асистенции 03 Мету

Саитама
31 јули 2021, час 17:20
3. коло
Австралија  89 – 76
(18-22, 44-40, 66-59)
Извештај
 Германија
Саитама Супер Арена
Судии Аргентина Хуан Фернандес
САД Стивен Андерсон
Мексико Омар Бермудес
Милс 24 Поени 17 Обст
Инглс 05 Скокови 13 Фојгтман
Милс 06 Асистенции 05 Ло

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Словенија 6 3 3 0 329 268 +61
2.  Шпанија 5 3 2 1 256 243 +13
3.  Аргентина 4 3 1 2 268 276 -8
4.  Јапонија 3 3 0 3 235 301 -66
Саитама
26 јули 2021, час 13:40
1. коло
Аргентина  100 – 118
(24-32, 42-62, 66-88)
Извештај
 Словенија
Саитама Супер Арена
Судии САД Стивен Андерсон
Франција Јохан Росо
Кинески Тајпеј Јунг Ју
Скола 23 Поени 48 Дончиќ
Дек 08 Скокови 05 Дончиќ
Вилдоса 05 Асистенции 14 Тоби

Саитама
26 јули 2021, час 21:00
1. коло
Јапонија  77 – 88
(14-18, 28-48, 56-69)
Извештај
 Шпанија
Саитама Супер Арена
Судии Србија Александар Глишиќ
Латвија Мартинс Козловскис
Либан Раба Нуџаим
Хачимура 20 Поени 20 Рубио
Ватанабе 08 Скокови 09 Клавер
Баба, Танака 05 Асистенции 09 Рубио

Саитама
29 јули 2021, час 13:40
2. коло
Словенија  116 – 81
(29–23, 53–18, 80–64)
Извештај
 Јапонија
Саитама Супер Арена
Судии Србија Александар Глишиќ
Канада Мајкл Виланд
Филипини Фердинанд Паскуал
Дончиќ 25 Поени 34 Хачимура
Тоби 11 Скокови 03 Хачимура, Танака
Дончиќ 07 Асистенции 07 Хачимура, Ватанабе

Саитама
29 јули 2021, час 21:00
2. коло
Шпанија  81 – 71
(20–25, 40–34, 61–53)
Извештај
 Аргентина
Саитама Супер Арена
Судии Франција Јохан Росо
Данска Мај Форсберг
Бразил Андреија Силва
Рубио 26 Поени 27 Лапровитола
П. Гасол 08 Скокови 08 Дек
М. Гасол 05 Асистенции 04 Лапровитола

Саитама
1 август 2021, час 13:40
3. коло
Аргентина  97 – 77
(26-16, 46-38, 65-53)
Извештај
 Јапонија
Саитама Супер Арена
Судии Порторико Роберто Васкес
Латвија Мартинс Козловскис
Канада Мајкл Виланд
Скола 23 Поени 18 Баба
Скола 10 Скокови 11 Хачимура
Кампацо 11 Асистенции 03 три играчи

Саитама
1 август 2021, час 17:20
3. коло
Шпанија  87 – 95
(24–20, 44–21, 70–68)
Извештај
 Словенија
Саитама Супер Арена
Судии Босна и Херцеговина Адемир Зураповиќ
Франција Јохан Росо
Канада Метју Калио
Рубио 26 Поени 22 Чанчар
Клавер, М. Гасол 06 Скокови 14 Дончиќ, Тоби
Рубио 09 Асистенции 09 Дончиќ

Поредок на третопласираните екипи во групите[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1. А  Аргентина 4 3 1 2 268 276 -8
2. Б  Германија 4 3 1 2 257 273 -16
3. Ц  Чешка 4 3 1 2 245 294 -49

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Ждреб[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација ОН П И ДП ПП ПР Бод. Квалификации
1 Ц  Словенија 3 3 0 329 268 +61 6 Носител
2 А  Франција 3 3 0 259 215 +44 6 Носител
3 Б  Австралија 3 3 0 259 226 +33 6 Носител
4 А  САД 3 2 1 315 233 +82 5 Носител
5 Б  Италија 3 2 1 255 239 +16 5 Не носител
6 Ц  Шпанија 3 2 1 256 243 +13 5 Не носител
7 Ц  Аргентина 3 1 2 268 276 -8 4 Не носител
8 Б  Германија 3 1 2 257 273 -16 4 Не носител
 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
3 август
 
 
 Италија75
 
5 август
 
 Франција84
 
 Франција90
 
3 август
 
 Словенија89
 
 Словенија97
 
7 август
 
 Германија70
 
 Франција82
 
3 август
 
 САД87
 
 Шпанија81
 
5 август
 
 САД95
 
 САД97
 
3 август
 
 Австралија78 Бронзен медал
 
 Австралија97
 
7 август
 
 Аргентина59
 
 Словенија93
 
 
 Австралија107
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Саитама
3 август 2021, час 10:00
Словенија  94 – 70
(25-14, 44-37, 66-54)
Извештај
 Германија
Саитама Супер Арена
Судии Босна и Херцеговина Адемир Зураповиќ
Канада Метју Калио
Мексико Омар Бермудес
Дончиќ 27 Поени 11 Ло
Тоби 11 Скокови 07 Бонга
Дончиќ 11 Асистенции 03 Бонга

Саитама
3 август 2021, час 13:40
Шпанија  81 – 95
(21–19, 43–43, 63–69)
Извештај
 САД
Саитама Супер Арена
Судии Бразил Гиљерме Локатели
Франција Јохан Росо
Канада Мајкл Виланд
Рубио 38 Поени 29 Дјурант
Ернангомес 10 Скокови 09 Букер
Ернангомес 03 Асистенции 05 Букер, Холидеј

Саитама
3 август 2021, час 17:20
Италија  75 – 84
(25–20, 42–23, 54–64)
Извештај
 Франција
Саитама Супер Арена
Судии Порторико Роберто Васкес
Аргентина Хуан Фернандес
САД Стивен Андерсон
Фонтекио 23 Поени 22 Гобер
Галинари 10 Скокови 14 Батум
Паџола 06 Асистенции 07 де Коло

Саитама
3 август 2021, час 21:00
Австралија  97 – 59
(18–22, 39–11, 60–48)
Извештај
 Аргентина
Саитама Супер Арена
Судии Шпанија Антонио Конде
Србија Александар Глишиќ
Латвија Мартинс Козловскис
Милс 18 Поени 16 Лапровитола
Кеј 10 Скокови 10 Дек
Инглс 07 Асистенции 05 Кампацо

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Саитама
5 август 2021, час 13:15
 САД 97 – 78
(18-24, 42-45, 74-55)
Извештај
 Австралија
Саитама Супер Арена
Судии Босна и Херцеговина Адемир Зураповиќ
Канада Мајкл Виланд
Италија Мануел Мацони
Дјурант 23 Поени 15 Милс
Дјурант 09 Скокови 06 Ландејл
Холидеј 08 Асистенции 08 Милс

Саитама
5 август 2021, час 20:00
 Франција 90 – 89
(27-29, 42-44, 71-65)
Извештај
 Словенија
Саитама Супер Арена
Судии Бразил Гиљерме Локатели
Аргентина Хуан Фернандес
Латвија Мартинс Козловскис
де Коло 25 Поени 23 Тоби
Гобер 16 Скокови 10 Дончиќ
де Коло 05 Асистенции 18 Дончиќ

Бронзен медал[уреди | уреди извор]

Саитама
7 август 2021, час 20:00
 Словенија 93 – 107
(19-20, 45-53, 67-78)
Извештај
 Австралија
Саитама Супер Арена
Судии Порторико Роберто Васкес
Франција Јохан Росо
Канада Метју Калио
Дончиќ 22 Поени 42 Милс
Дончиќ 08 Скокови 09 Инглс
Дончиќ 07 Асистенции 09 Милс


Стартери: Пое Ско Аст
ПЛ 6 Алексеј Николиќ 0 0 1
Б 30 Зоран Драгиќ 9 5 2
К 31 Влатко Чанчар 8 4 2
КЦ 22 Лука Дончиќ 22 8 7
Ц 10 Мајк Тоби 13 5 4
Резерви:
ПЛ 5 Лука Рупник 0 1 2
Б 7 Клемен Препелиќ 18 7 2
К 8 Едо Муриќ 5 3 3
Б 12 Јака Блажиќ 12 2 0
К 15 Грегор Хорват DNP
Ц 27 Жига Димец 6 1 0
КЦ 55 Јакоб Чебашек DNP
Тренер:
Словенија Александер Секулиќ
Словенија jersey
Team colours
Словенија
Австралија jersey
Team colours
Австралија
Словенија Статистика Австралија
23/36 (63.9%) Шут за 2 поена 26/35 (74.3%)
12/35 (34.3%) Шут за 3 поена 14/38 (36.8%)
11/13 (84.6%) Слободни фрлања 13/18 (72.2%)
11 Офанзивни скокови 8
28 Дефанзивни скокови 24
39 Вкупно скокови 32
23 Асистенции 24
17 Изгубени топки 10
6 Украдени топки 8
1 Блокади 2
23 Прекршоци 17
Стартери: Пое Ско Аст
ПЛ 5 Пати Милс 42 3 9
Б 41 Матис Тајбул 11 5 4
К 7 Џо Инглс 16 9 4
КЦ 3 Ник Кеј 6 5 1
Ц 23 Џок Ландејл 14 2 1
Резерви:
Б 4 Крис Гулдинг 6 2 0
Б 6 Џош Грин DNP
ПЛ 8 Метју Делаведова 0 2 2
Б 9 Нејтн Соби 0 1 1
ПЛ 11 Данте Ексум 12 2 3
Ц 12 Арон Бејнс DNP
КЦ 14 Дуоп Рит DNP
Тренер:
Австралија Брајан Гурјан

Златен медал[уреди | уреди извор]

Саитама
7 август 2021, час 11:30
 Франција 82 – 87
(18-22, 39-44, 63-71)
Извештај
 САД
Саитама Супер Арена
Судии Бразил Гиљерме Локатели
Босна и Херцеговина Адемир Зураповиќ
Канада Мајкл Виланд
Фурније, Гобер 16 Поени 29 Дјурант
Гобер 08 Скокови 07 Тејтум
де Коло 07 Асистенции 05 Грин


Стартери: Пое Ско Аст
ПЛ 12 Нандо де Коло 12 5 7
Б 10 Еван Фурније 16 3 2
К 5 Никола Батум 5 6 3
КЦ 22 Гершон Јабуселе 13 4 2
Ц 10 Руди Гобер 16 8 0
Резерви:
ПЛ 1 Франк Нтиликина 5 1 2
G/F 3 Тимоте Луваву-Кабаро 11 4 1
ПЛ 4 Томас Ертел 0 1 4
Ц 17 Венсан Поарје 0 1 0
ПЛ 21 Ендру Албиси DNP
КЦ 28 Петр Корнели DNP
Ц 93 Мустафа Фал 4 1 1
Тренер:
Франција Венсан Коле
Франција jersey
Team colours
Франција
САД jersey
Team colours
САД
Франција Статистика САД
17/27 (63.0%) Шут за 2 поена 23/38 (60.5%)
10/31 (32.3%) Шут за 3 поена 9/32 (28.1%)
18/29 (62.1%) Слободни фрлања 14/21 (66.7%)
11 Офанзивни скокови 10
30 Дефанзивни скокови 24
41 Вкупно скокови 34
22 Асистенции 18
18 Изгубени топки 9
3 Украдени топки 9
0 Блокади 5
19 Прекршоци 22
Стартери: Пое Ско Аст
ПЛ 6 Дејмијан Лилард 11 1 3
ПЛ 12 Џру Холидеј 11 5 1
Б 15 Девин Букер 2 0 1
К 7 Кевин Дјурант 29 6 3
КЦ/Ц 13 Бам Адебајо 6 6 4
Резерви:
К 4 Келдон Џонсон DNP
Б 5 Зак Лавин 5 0 0
К 8 Крис Мидлтон 4 1 1
КЦ 9 Џерами Грант DNP
К 10 Џејсон Тејтум 19 7 0
Ц 11 Џавал МекГи DNP
КЦ 14 Дрејмонд Грин 0 2 5
Тренер:
САД Грег Попович

Екипа победник[уреди | уреди извор]


2° место

Франција
Франција

Победник на Олимпискиот турнир во кошарка за мажи 2020 годинаСАД
16. титула

3° место

Австралија
Австралија

Табела[уреди | уреди извор]

место Репрезентација[10]
 САД
 Франција
 Австралија
4  Словенија
5  Италија
6  Шпанија
7  Аргентина
8  Германија
9  Чешка
10  Нигерија
11  Јапонија
12  Иран

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games“. fiba.basketball. Посетено на 17 July 2020.
  2. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. olympic.org. Посетено на 24 March 2020.
  3. „Durant flirts with a record as USA take fourth straight Olympic gold“. fiba.basketball. Fédération Internationale de Basketball. Посетено на 7 August 2021.
  4. „Mills takes over, sends Australia men to first Olympic podium finish“. fiba.basketball. Fédération Internationale de Basketball. Посетено на 7 August 2021.
  5. „Basketball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 18 July 2020.
  6. „Qualification for Olympic Games“. FIBA. Посетено на 10 November 2017.
  7. Stein, Mark (2 May 2017). „USA Basketball to use non-NBA players for qualifying after FIBA changes“. ESPN. Посетено на 10 November 2017.
  8. „Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments Draw set for February 2nd“. fiba.basketball. Посетено на 29 January 2021.
  9. „Groups confirmed for Tokyo 2020 Olympic Basketball Tournaments“. fiba.basketball. Посетено на 2 February 2021.
  10. „Tournament Summary“ (PDF). olympics.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-07-30. Посетено на 30 July 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]