Машка кошаркарска репрезентација на Нигерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нигерија

Нигерија

Ранг листа на ФИБА: 21
Член на ФИБА од: 1964
ФИБА зона ФИБА Африка
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Нигерија
Тренер: Ајо Бакаре
Прекар: Тигри
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества 2
Медали нема
Африканско првенство во кошарка
Учества 14
Медали Silver medal africa.svg сребро: 1997, 1999, 2003
Bronze medal africa.svg бронза: 1995, 2005, 2011
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Нигерија е националниот тим кој ја претставува Нигерија на меѓународните кошаркарски турнири. Моментално Нигерија е на 21 место во светот и е една од најдобрите африкански кошаркарски тимови.[1]. Нигерија е член на ФИБА од 1964.

Учества[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Нигерија учествувала на две Светски првенства во кошарка и нема освоено медал. На Светското првенство во 2006 година Нигерија завршила на 14 место. На Светското првенство во 1998 година завршила на 13 место.

Африканско првенство[уреди | уреди извор]

Нигерија учествувала на 14 Африкански првенства во кошарка. Нигерија до сега има земено три сребрени и три бронзени медали.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Нигерија нема учество на Олимписките игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIBA rankings“. FIBA. архивирано од изворникот на 21 јануари 2007 г.. http://web.archive.org/web/20070121135756/http://www.fiba.com/pages/en/misc/ranking/FIBArankingG.asp?an_id=557&pn_id=178&. посет. 26 јануари 2007 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]